Novinky

Informační kampaně projektu financovaného EU podpoří recyklaci odpadů v obcích

 
 
Občané v 15 obcích a městech Plzeňského a Jihočeského kraje1 budou mít od srpna do října 2007 příležitost setkat se přímo v ulicích s pracovními týmy, které jim poradí, jak správně nakládat s odpady. Nosnou páteří těchto kampaní jsou informační stánky realizované v hlavních částech obcí a měst. V Černošíně a ve Švihově se první informační stánky objeví ve dnech 6. a 7. srpna.

Akce je součástí projektu „Vzdělávání a spolupráce v odpadovém hospodářství“2 (zkrácená verze plného názvu projektu), jehož cílem je podpora rozvoje odpadového hospodářství (zejména recyklace) v zapojených obcích v obou krajích. Nositelem projektu je CZ Biom – České sdružení pro biomasu3, které jako jednu z hlavních cest pro udržitelný rozvoj odpadového hospodářství spatřuje v aktivním vzdělávání a spolupráci.

V součinnosti s firmou Ing. Pavel Novák, která je hlavním odborným partnerem projektu, sdružení CZ Biom připravilo pro 15 zapojených obcí sérii tří informačních kampaní zaměřených na občany ve vybrané části každé obce. V rámci každé kampaně se provádí dotazníkové průzkumy a zjišťuje se stav veřejného mínění o nakládání s odpady. Hlavní příležitost pro získání informací má veřejnost na informačních stáncích, které se ve 3 vlnách postupně zaměří na nejaktuálnější témata v oblasti odpadů. V průběhu srpna to bude zpětný odběr použitých zařízení (lednice, TV, baterie atd.), v září pak nakládání s bioodpady a v říjnu tříděný sběr zejména plastů, papíru a skla. V rámci kampaní se pro občany připravuje také série informačních letáků popisujících aktuální témata a praktické rady, jak mohou tříděním odpadů zlepšit stav životního prostředí.

Cílem srpnové informační kampaně bude poutavou i odbornou formou zvýšit povědomí občanů o možnostech bezplatného odevzdání elektrozařízení a elektroodpadu na konkrétních místech v jejich obci. Dosloužilé spotřebiče by tak již v žádném případě neměly končit v příkopech a na skládkách, ale občané je mohou zdarma předat k recyklaci a využití. Přímo na informační stánky může každý zájemce přinést i použité malé (přenosné) baterie a monočlánky, připraveny jsou také soutěžní otázky na téma zpětný odběr s možností získání ceny pro výherce a zároveň jsou připraveny hry a drobné odměny pro děti.  

Realizaci srpnových informačních stánků podpořili také kolektivní systémy zpětného odběru  Elektrowin, a.s., Ekolamp s.r.o., Asekol s.r.o. a Retela s.r.o. Partnerem projektu je také Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje o.p.s.,
 

Poznámky:

[1] V Plzeňském kraji jsou to tyto obce: Bezdružice, Černošín, Kladruby, Horšovský Týn, Hradec, Přeštice, Dobřany, Zruč – Senec, Rokycany, Spálené Poříčí, Blovice, Švihov, Horažďovice.
      V Jihočeském kraji jsou to tyto obce: Hartmanice a Mladá Vožice.
[2] Celkové náklady projektu ve výši 11 mil. Kč jsou hrazeny formou dotace z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů Evropského sociálního fondu se spoluúčastí národních zdrojů prostřednictvím Ministerstva životního prostředí (MŽP). Projekt byl podpořen ve 3. výzvě grantového schématu „Síť environmentálních informačních a poradenských center“, vyhlášeného MŽP v rámci opatření 4.2 Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů. Přidělená dotace je hrazena ze 75 % z prostředků ESF a z 25 % z prostředků státního rozpočtu (MŽP).
[3] CZ Biom – České sdružení pro biomasu je nevládní nezisková a profesní organizace podporující rozvoj využívání biomasy jako obnovitelné suroviny, rozvoj fytoenergetiky,  kompostárenství a využití bioplynu v České republice
a propagující technologie pro udržitelný rozvoj.
 
 

Zdroj (autor): Ondřej Bačík, hlavní manažer projektu ESF,
Web: http://www.biom.cz
Kontaktní e-mail:

Datum uveřejnění: 6.8.07
Poslední změna: 6.8.2007
Počet shlédnutí: 422