Akce

Energetické komunity i v Česku?

sobota 9. června 2018 - čtvrtek 14. června 2018 (Česká republika)
Už po dvanácté se u příležitosti Světového dne větru koná osvětová akce zaměřená na získávání elektřiny z větru. Letos proběhne poprvé v Praze a zaměří se na energetické komunity a na propojení větrných elektráren s bioplynovými stanicemi, které zvyšují pravidelnost dodávek čisté elektřiny.
Místo konání: Praha, ČR;
Pořádá: Hnutí DUHA, Komora obnovitelných zdrojů energie, Česká společnost pro větrnou energii

Příloha: POZVÁNKA  [pdf - 170.1 kB]
Kdy:

  • Praha, náměstí Míru o čtvrtek 14. června (9:00 – 18:00)
  • větrné elektrárny po celé ČR o sobota 9. června (9:00 – 16:00)

Co:

  • výstava o energetických komunitách v Česku i zahraničí
  • laboratorní bioplynová stanice

Kromě osvětové akce v Praze se o pár dní dřív, v sobotu 9. června, veřejnosti otevřou dveře vybraných větrných elektráren po celém Česku. Připraveny budou komentované prohlídky větrných elektráren a bohatý doprovodný program (přehled otevřených elektráren najdete zde).

Všechny akce jsou vhodné i pro fotografy.

Kdo:

Experti na obnovitelné zdroje z České společnosti pro větrnou energii, Hnutí DUHA a Komory obnovitelných zdrojů energie

Přestože nejsme větrné Dánsko, existuje u nás podle nezávislých studií Akademie věd dostatek vhodných míst, abychom větrnou energií dokázali pokrýt víc než čtvrtinu naší spotřeby elektřiny.

V Evropě se stále více prosazují tzv. energetické komunity - obce, místní obyvatelé a malí podnikatelé spoluvlastní energetický zdroj. Peníze za energii tak zůstávají v daném regionu a komunity je použijí na svůj další rozvoj.

Nepravidelnou, ale dobře předvídatelnou výrobu energie z větru je potřeba doplnit výrobou ze zdrojů, které dokáží pružně reagovat: začít rychle vyrábět, když vítr slábne nebo naopak rychle skončit, když vítr zesílí. K tomu se výborně hodí vodní elektrárny a elektrárny na bioplyn. Ty bioplynové navíc mohou dodávat vyčištěný bioplyn do rozvodné plynové sítě nebo na něj mohou jezdit auta a autobusy na CNG.

 

 

Datum uveřejnění: 8.6.2018
Poslední změna: 08.06.2018
Počet shlédnutí: 301