Novinky

Kalkulátor výtěžnosti nadzemní dendromasy

 
 

Kalkulátor výtěžnosti nadzemní dendromasy (dále jen KVND) je on-line aplikace, která matematicko-ekonomickou analýzou vyhodnocuje objemovou a cenovou produkci nadzemní dendromasy. Jedním z jejich hlavních úkolů je umožnit výzkum zvyšování podílu lesní biomasy jako jedné z forem obnovitelných zdrojů energie. Dalším úkolem aplikace je, aby zpracovávala konkrétní výpočty plně automatizovaně a nezávisle na počítačové platformě uživatele, umožňovala lokalizaci do různých jazykových verzí a dokázala ukládat zpracované informace do databáze a umožnila tak rozsáhlý sběr dat a on-line externí přístup.

Jak  KVND pracuje

Aplikace KVND 2.0 ze vstupních hodnot, jako je objem dřeva v m3, objemová hmotnost pro danou dřevinu podle STN 480010 (2006) a jí náležející koeficienty přepočtu podílů dendromasy počítá podíly dendromasy na jednotlivé části stromu v hmotnostních jednotkách v čerstvém, proschlém a suchém stavu. Po cenové editaci se výstupem stává cenový přepočet pro konkrétní část dřeviny v konkrétním vlhkostním stavu.

Aplikace KVND, nyní ve verzi 2.0, byla navržena tak, aby byla schopna pracovat zcela nezávisle na operačním systému, jazykové dispozici a vybavení koncového uživatele.

Jako programovací jazyk pro návrh jádra (výpočetní část) aplikace byl použit programovací jazyk PHP.

Jazyk PHP byl pro návrh a vytvoření programu KVND 2.0 zvolen hlavně z důvodu jeho nezávislosti na platformě a možnosti nasazení na webový server čili on-line zpřístupnění aplikace. Dále také pro jeho nezávislost na výkonu a nasazení klientského počítače, protože všechny operace jsou prováděny na straně webového serveru tzv. metodou server-side scripting.

Pro zobrazení a vykreslení grafického prostředí (GUI) uživateli byl vybrán deskriptivní značkovací jazyk (X)HTML.

Grafická podoba uživatelského rozhraní byla následně dotvořena za použití formátovacího jazyka CSS, známého též jako tabulkové kaskádové styly.

Aby se celá aplikace přibližovala chováním desktopové aplikaci, tak jak ji znají uživatelé různých operačních systémů, byla použita i technologie postavená na programovacím jazyku Javascript.

Použití Javascriptu umožňuje, aby se on-line webové aplikace značně přiblížily svým chováním klasickým desktopovým aplikacím.

V aplikaci KVND 2.0 byla také použita knihovna nástrojů MooTools, což je kompaktní, modulární, objektově-orientovaný Javascriptový framework navržený speciálně pro vývojáře on-line webových aplikací, kterým dovoluje díky koherentnímu API a dokumentaci vytvářet multiplatformní, flexibilní a výkonné aplikace. Tato knihovna obsahuje mimo jiné i skripty, které používají pokročilou technologii AJAX (Asynchronous JavaScript and XML), která umožnila, aby výsledky z aplikace KVND 2.0 ve výstupní části byly zobrazeny bez nutnosti obnovování již načtené stránky, a i přesto dokázaly využít skriptů napsaných v jazyce PHP prováděných na straně serveru.

Kde aplikaci získat

Aplikace se nachází v současné době na webové adrese http://kvnd2.livel.org a je volně dostupná. (Grafické uživatelské rozhraní programu, tak jak vypadá po načtení do webového prohlížeče ukazuje obrázek.)  Grafické prostředí aplikace je rozděleno na dvě části – vstupní charakteristiky a výstupní část, která zobrazuje výsledky. Vše se děje v reálném čase a výsledky jsou přímo zobrazovány uživateli.

Využití aplikace

Aplikace tedy nabízí možnost automatického výpočtu výtěžnosti nadzemní dendromasy a to jak výtěžnost objemovou, tak cenovou.

KVND 2.0 ukazuje, jak je možné využít progresivní moderní programovací jazyky k vytvoření multijazykové a multiplatformní aplikace. Při spojení s libovolnou databází a průběžným ukládáním vypočítaných hodnot do ní je možné získat nástroj, který nám pomůže získat dostatečné množství hodnot pro následná statistická měření a výpočty. KVND 2.0 bude v budoucnu zařazena mezi obdobné programy využívající technologie PHP, AJAX a CSS, které budou přístupny na internetu a dostupné i v terénu například pomocí moderních PDA zařízení podporujících moderní komunikační technologie.

Skupina těchto programů vytvářených podle shodné šablony může uživateli v terénu usnadnit celou řadu výpočtů a on-line napojením může být přístupná v reálném čase i dalším uživatelům na jiném místě nebo v kanceláři.

Kalkulátor výtěžnosti nadzemní dendromasy naleznete ZDE.

 
 

Zdroj (autor):

Kontaktní e-mail:

Datum uveřejnění: 27.3.09
Poslední změna: 7.4.2009
Počet shlédnutí: 765