Zprávy z tisku

U Brna se zkušebně pěstuje rychle rostoucí dřevina pavlovnie

Brno 17. června (ČTK) - Na poli jen pár kilometrů od Brna se zkušebně pěstuje 3000 stromů rychle rostoucí dřeviny pavlovnie. Pokud rostlina původem z jihovýchodní Asie poroste v českých podmínkách dobře, lze ji využít ve prospěch české přírody a zároveň dřevo ekonomicky dobře zhodnotit. Metr krychlový kulatiny se prodává za 4000 až 6000 korun a díky vlastnostem má široké použití. Na testování se podílí majitel plantáže, jímž je firma Top Tree, společně s Mendelovou univerzitou v Brně, řekl ČTK spolumajitel firmy Dalibor Veverka.

 
 

Spolupráce je výhodná pro obě strany. Firma má kontakt se špičkovými odborníky na pěstování dřevin a zároveň našla cestu k povolení tyto stromy pěstovat na zemědělské půdě. Akademici mají k dispozici výzkumný materiál.

Pavlovnii, konkrétně speciálně ve Španělsku vyšlechtěný klon jedné z odrůd, lze pěstovat v ČR plantážovým způsobem na nekvalitní zemědělské půdě. "Výhodou je, že je tato odrůda neinvazivní, protože má hluché semeno," vysvětlil vedoucí Ústavu zakládání a pěstění lesů z Mendelovy univerzity Radek Pokorný. Je také odolná vůči chorobám a škůdcům.

Exotický strom má i další výhody. Na rozdíl od běžných stromů v Česku roste velmi rychle. Ve Španělsku dorůstá ke 20 metrům s tloušťkou kmene 30 centimetrů za šest až osm let, kdy je možné jej skácet a dřevo využít. Rychlost růstu může uspokojit jak dřevozpracující průmysl, tak třeba zemědělce. "Byla by vhodná pro rychlou tvorbu větrolamů nebo zpevňujících a zasakovacích pásů v zemědělské krajině," řekl Pokorný. Rychle rostoucí kořenový systém může také pomoct v místech, kde hrozí sesuvy půdy.

Pavlovnie spotřebuje také zhruba desetinásobně víc oxidu uhličitého než české listnaté stromy. Poptávka po dřevě je vysoká kvůli jeho vlastnostem. "Rychle vysychá, je velmi lehké a začíná hořet až při 430 stupních, což je více, než je u dřeva obvyklé. Dřevo je středně tvrdé a pevné, dá se využít do konstrukcí, kompozitních materiálů i saun. Dobře zní, takže z něj lze vyrábět i hudební nástroje," vyjmenoval využití Pokorný. Může být vítané i kvůli tomu, že z české krajiny zřejmě postupně zmizí velká část smrků. Je také zdrojem kvalitního medu. Dokonce lze zužitkovat i listy pro farmaceutický průmysl či k jídlu do salátů.

Každý rok chce Veverka vysadit stromy na dvou až pěti hektarech, začal před dvěma lety. Společně s vědci testuje, jaké jsou nejlepší podmínky pro vysazení a jaké pro následnou péči o rostlinu.

Pokud se podaří najít podmínky a způsoby, jak vypěstovat kvalitní strom, neměl by být problém dřevo dobře zpeněžit. Po zkácení navíc stromy znovu obrazí. Otázkou je, zda v Česku porostou vzhledem k odlišnému podnebí dostatečně rychle a stejně dobře. "Největším problémem se jeví vymrzání, zvláště u mladých stromů, a konkurence buřeně, tedy lesního plevele. Dospělý strom by ale měl silné mrazy vydržet. Pavlovnii vadí i velké tepelné výkyvy, takže zkoušíme různé metody, jak před nimi mladé stromy ochránit," řekl Pokorný. V Česku bohužel není dostatek srážek pro standardní růst, proto je nutné je zvláště první roky zavlažovat.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 18.6.2018

 


Datum uveřejnění: 18.6.18
Poslední změna: 18.6.2018
Počet shlédnutí: 3071