Zprávy z tisku

Plzeň čeká na sklizeň z plantáže topolů, chce dotaci na údržbu

Plzeň 28. dubna (ČTK) - Další příspěvek na údržbu plantáže rychle rostoucích topolů chce získat plzeňská městská organizace Správa veřejného statku. Plantáž topolů vysadila v roce 2009, poprvé sklidila dřevo v roce 2015. Už v minulých letech dostalo město několikrát z národních a evropských zdrojů podporu na údržbu plantáže, která je poblíž dálničního tunelu Valík. Vytěžené dřevo se zpracovalo na štěpku, kterou město prodalo své stoprocentně vlastněné Plzeňské teplárenské. Z plantáže město očekává ještě pět dalších sklizní, po třetí sklizni chce zatím zkušební projekt vyhodnotit, řekl ČTK primátorův náměstek Petr Náhlík (KDU-ČSL).

 
 

Pěstování rychle rostoucích dřevin a založení plantáže začala Plzeň připravovat už v letech 2006 až 2008. Pak hledala vhodné městské pozemky. "Plzeň má sice zhruba tisíc hektarů zemědělských ploch, téměř všechny ale dlouhodobě pronajímá zemědělcům pro pěstování vhodnějších komodit," řekl Náhlík. Správci městské zeleně nakonec vybrali nevyužívaný pozemek o rozloze téměř 12,5 hektaru u dálnice. Od roku 2010 získali na dotacích na údržbu plantáže celkem 360.000 korun, tedy asi 60.000 Kč ročně.

Při první sklizni před dvěma lety se vytěžilo 660 tun štěpky. To pokryje v topné sezoně denní spotřebu biomasy v teplárně. Čistý výdělek ze sklizně po odečtení nákladů byl pro město 320.000 korun. Na další sklizeň se čeká tři až čtyři roky. "Z pařezů na sklizené plantáži nyní rostou výmladkové pruty. Porost proto bude ponechán růstu bez zásahu a do další sklizně se nepředpokládají podstatné náklady převyšující roční podporu," řekl Náhlík.

Protože optimální výnos dosahují plantáže při třetí sklizni, Správa veřejného statku celý experiment sleduje a pak ho vyhodnotí. Pokud bude komerčně úspěšný, chce Plzeň s Plzeňskou teplárenskou nabídnout tento model spolupráce i privátním vlastníkům vhodné zemědělské půdy, dodal Náhlík.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 2.5.2017

 


Datum uveřejnění: 2.5.17
Poslední změna: 2.5.2017
Počet shlédnutí: 934