Zprávy z tisku

Administrativa nakládání s odpady se patrně zjednoduší

Administrativa spojená s nakládáním s odpady se zřejmě zjednoduší. Předpokládá to novela odpadového zákona, kterou dnes Sněmovna poslala k posouzení do výboru pro životní prostředí a do hospodářského výboru. Pokud bude předloha schválena, původci odpadů kromě obcí nově nebudou povinni zpracovávat plán odpadového hospodářství.

 
 

Pro firmy to bude znamenat podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) úsporu. Zpracování plánu stojí podle něho od 20 000 do 100 000 korun; podniků, kterých se nyní povinnost týká, je asi 4600.

Odpadový hospodář bude podle novely moci pracovat pro více než pět subjektů, jak to platí v současnosti. Nynější omezení podle předkladatelů vede k tomu, že je problém odpadového hospodáře sehnat. Původce nebezpečných odpadů, jakými jsou například zbytky z průmyslové výroby, už nebude muset žádat o souhlas k jejich shromažďování. Pro další způsoby nakládání s nebezpečnými odpady zákon podmínky nemění.

V případě evidence při přepravě nebezpečných odpadů dosud platí, že evidenční list musí být rozesílám v sedmi kopiích. Nově bude stačit elektronická evidence. Novela obsahuje i zjednodušení ohlašování zařízení k nakládání s odpady, nebo elektronizaci hodnocení nebezpečných vlastností odpadů. Podniky změnou podle ministerstva životního prostředí ušetří zhruba 130 milionů korun ročně, státní správa více než 40 milionů za rok.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 26.10.12
Poslední změna: 26.10.2012
Počet shlédnutí: 250