Novinky
ZVÍŘE – PŮDA – KLIMA – BIOMASA - ENERGIE. Souvisí to spolu? Pokud ano, pak jak?
Téma BIOMASA se stalo přirozenou součástí NÁRODNÍ VÝSTAVY HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT A ZEMĚDĚLSKÉ TECHNIKY v Brně. U výstav TECHAGRO, SILVA REGINA a ANIMAL VETEX přibyl již čtvrtý lístek BIOMASA. Ta se stala samostatnou výstavou. U Výstavy hospodářských zvířat je Biomasa prozatím zvýrazněným oborem a logicky směřuje k dalšímu rozšiřování.
Přestože tok surovin pro zpracování biomasy je jiný v technologiích živočišné a technologiích rostlinné produkce, základní schémata využití biomasy zůstávají obdobná nebo i společná.
Souběžně s výstavou bude ve čtvrtek a v pátek probíhat v přednáškovém sálu v pavilonu P konferenční program, rozdělený do čtyř základních tématických celků:
- Bioplynové transformace v zemědělství
- Energetický potenciál odpadní a zbytkové biomasy v koloběhu živin a hospodaření na půdě
- Produkce tepla suchou termochemickou konverzí paliva z fytomasy
- Směsné a biogenní pohonné hmoty.
V každém z těchto tematických celků budou spolu s představením progresivních technologií, nových technických řešení, praktických procesních poznatků a provozních doporučení diskutovány změny právních a dalších souvisejících předpisů, možnosti podpory financování investic, provozních zvýhodnění příp. zdanění apod. Je to ideální možnost, jak získat aktuální informace případně informace o předpokládaném vývoji v oblasti obnovitelných zdrojů energie.
Biomasa jako energetický zdroj se v posledních letech stala velmi diskutovaným pojmem. Už zřejmě nepochybujeme o tom, že je to významný transformátor i akumulátor sluneční energie, nemáme ale dostatečně jasno o efektivnosti těchto přeměn ani o vhodnosti jednotlivých forem využívání biomasy. Nepochybné je, že se biomasa obvykle vyznačuje vysokým obsahem vody a svým velkým objemem. Již z těchto základních fyzikálních vlastností je patrné, že doprava biomasy na velké vzdálenosti nebude efektivní. Obsah vody by měl být určující i pro volbu technologie jejího využití.
Klíčovým hráčem v celé této soustavě jsou zemědělci, ale nezdá se, že si to již dostatečně uvědomují. Rozvíjí se situace kolem bioplynu, klasikou je produkce tepla z biomasy, solidně je rozpracovaná oblast biopaliv, chybí ale systémová koncepce, využívání biomasy je pak roztříštěné a nedovoluje optimalizaci používaných technologií. Technicky vyspělé země zahrnují do svých energetických koncepcí využívání obnovitelných zdrojů energie s ústředním mottem „Decentrální bioenergetika“, která již v mnoha regionech dokáže úspěšně snižovat závislost na fosilních palivech. Pro zemědělce je tento trend velice rozumnou šancí, kterou je ale třeba uchopit kvalifikovaně a vnést tím rozum i do politických rozhodování. Biomasa je významný přírodní produkt a je tak přirozenou součástí cyklů toků energie a tím prakticky všech jednotlivých prvků, které se v přírodě na těchto cyklech podílejí (zjednodušeně viz obrázek).
Trochu zapomínáme, že pokud chceme energii ve formě biomasy z půdy získat, musíme ji také dostatek do půdy dodat. A důležité je dodání energie do půdy v organické formě, forma „fosilního dopingu“ nestačí, v dlouhodobém horizontu již vystupují její negativa.
Doprovodný program slouží prioritně vystavovatelům, aby zvýraznili svoji prezentaci. Pro oblast „organická hmota do půdy“ však mezi vystavovateli není z čeho vybírat. Pracovníci Brněnských veletrhů jsou si toho vědomi a proto jako součást marketingu podporují i jistou odborně osvětovou činnost, směřující k dalšímu rozvoji výstav. To více či méně zahrnují 4 základní témata doprovodného programu.
„Energetický potenciál odpadní a zbytkové biomasy v koloběhu živin a hospodaření na půdě“.
To je v podstatě o dodávce organické hmoty do půdy nebo, chcete-li, také o kompostování. Téma doposud opomíjené, nicméně pro další rozvoj klíčové. Náš aktuální přístup svědčí o tom, že v poznání přírody, přírodních cyklů a jejich ekonomické efektivnosti máme značné mezery, jejichž hloubku si ale příliš nepřipouštíme. Ekonomický efekt posuzujeme pouze v krátkodobém horizontu. A ten je často s dlouhodobým vývojem v rozporu, což samozřejmě v pořádku není.
Scénář tohoto tématického bloku by měl zdůraznit význam organické hmoty v půdě jako zdroje (stimulátoru) energie pro produkci biomasy a její roli v celkovém koloběhu živin při hospodaření na půdě. K prezentaci i diskusi byli pozváni špičkoví odborníci, kteří nás kvalifikovaně uvedou do problému názornou formou. Jejich vystoupení doplní provozovatelé, kteří v dané oblasti mají již řadu praktických poznatků a zkušeností a samozřejmě se dozvíte i o připravovaných koncepcích, legislativě i podporách, nejen finančních.
Půda je pro toto téma klíčová. Má celou řadu významných funkcí, jejichž plnění jí často necitlivě ztěžujeme. Zde nás do problematiky uvede Ing. Jiří Hladík , Ph.D., ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy.
Působení klimatu na kvalitu půdy ozřejmí RNDr. Ing. Jaroslav Rožnovský, CSc., ředitel brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, a předseda České bioklimatologické společnosti.
Do aktivního života ve zdravé půdě nás zasvětí Ing. Jaroslav Záhora, CSc., z Mendelovy university v Brně.
Nebojte se, nezahltíme vás nadbytečnou teorií, budou to jenom informace nutné pro pochopení problematiky.
A jak to vidí provozovatelé?
Ing. Václav Hlaváček, CSc. přiblíží pohled aktivního zemědělce z pozice vrcholového představitele Agrární komory, ale hlavně dlouholetého manažera špičkového zemědělského podniku.
Ing. Jan Fencl se s námi podělí hlavně o svoji zkušenost s provozem zemědělské bioplynové stanice a jejím vztahu ke kvalitě půdy. Určitě nezapomene na své zkušenosti při působení ve funkci ministra zemědělství i vrcholových funkcí jiných..
Předseda představenstva a zakladatel AGRO CS a.s. Ing. Jan Harant se podělí o zkušenosti s realizací svého motta: „…dělejte s námi svět krásnější“ a o aktivitách Divize BioEnergie, která provozuje bioplynovou stanici o výkonu 1,4 MW a dále na ni navazující kompostárnu.
Luboš Hora, majitel a provozovatel odpadářské a zahradnické firmy EKODENDRA představí své zkušenosti z moderní kompostárny s řízeným provozem.
Jiří Netík, provozovatel kompostárny Jarošovice představí zkušenosti z provozu kompostárny ve spolupráci zemědělec – obec – odpadářská firma.
Nebude chybět ani Ing. Vladimír Verner – expert na teplo s firmou VERNER a.s.. ale zároveň aktivní propagátor využívání lokálních zdrojů zbytkové biomasy a producent vedlejšího produktu svých technologií – popelů s řadou cenných prvků, které půdě chybí.
Státní správu zastoupí
Ing.Michaela Budňáková z Ministerstva zemědělství ČR
a
Ing.Miroslav Florian, Ph.D., ÚKZUZ, ředitel Sekce úřední kontroly,
kteří nám pomohou zorientovat se v právních a dalších souvisejících předpisech, možnostech podpory financování investic, provozních zvýhodnění příp. zdanění apod. A hlavně vysvětlí, že státní správa má zájem na podpoře zpracovávání biologicky rozložitelných odpadů a jejich směrování tam, kam patří – do půdy.
Tematický blok doprovodného programu
„Energetický potenciál odpadní a zbytkové biomasy v koloběhu živin a hospodaření na půdě“
proběhne ve čtvrtek 27.června 2013 od 14,30 hod v přednáškovém sálu v pavilonu P
v návaznosti na blok Bioplynové transformace v zemědělství, s nímž má řadu styčných bodů.
Forma tématického bloku bude po krátkém uvedení úvodních prezentací směřovat k jisté formě „kulatého stolu“, kde rádi uvítáme vaše názory, dotazy a připomínky. Závažnost tématu již uzrála na potřebu seriozní kvalifikované diskuse, ke které vás srdečně zveme.
Po celou dobu výstavy bude na stánku Českého sdružení pro biomasu CZ BIOM (stánek č.17 v přízemí pavilonu P) k dispozici konzultační centrum ke všem problémům zpracování biomasy. Část „biomasa jako energie do půdy“ zde bude prezentovat AGROINTEG s.r.o.
Zdroj (autor): Ing. Josef Šrefl, CSc., odborný garant tématického bloku
Web: https://biom.cz/cz/akce/vystava-biomasa
Kontaktní e-mail:
Datum uveřejnění: 24.6.13
Poslední změna: 24.6.2013
Počet shlédnutí: 1387