Novinky
Obsah Alternativní energie 2/2009
Alternativní energie XII. ročník
AE 2/2009 vychází 20. dubna 2009. Další číslo vyjde 15. června 2009
Rozšířené obory: dotační programy, solární systémy, fotovoltaika, větrné elektrárny
Redakce Alternativní energie ve spolupráci a podporou Státního fondu životního prostředí ČR připravuje řadu článků se zaměřením na Energetickou poradnu obcím.
Život na ostrově
Zdeněk Kučera
Jde o energetický ostrov, čili dům, který není v síti elektrických ani plynových rozvodů. Majitel měl na vybranou, buď zaplatit asi 1,5 milionu Kč za sloupy a dráty, aby překlenul vzdálenost asi 1300 metrů k nejbližšímu elektrickému vedení nebo vybudovat energetický systém na bázi obnovitelných zdrojů a zajistit si tak vlastní výrobu tepla a elektřiny pomocí solárních termických a fotovoltaických modulů a elektronického systému.
Velkoplošné solární systémy
Jiří Bartů
Jako důsledek rozmachu solárních systémů dochází k nárůstu absorpční plochy kolektorových polí nejen na stovky ale až tisíce m2. Pokud by se i v těchto případech využívalo standardních způsobů zapojení, byly by tyto systémy těžce realizovatelné nebo za výrazně zvýšených nákladů. V praxi se ukázalo, že provozovat bez řádného vyregulování 100 až 300 ks malých kolektorů je při dodržení požadovaného výkonu prakticky nemožné. Některé systémy se nepodařilo vůbec zprovoznit. Proto byly navrženy velkoplošné kolektory s nízkoprůtočnou soustavou, kde je možno na jeden regulační okruh zapojit 70 – 100 m2 oproti dřívějším 10 – 15 m2. S tímto řešením souvisí i výrazné snížení nákladů na montáž.
Sluneční kolektory svépomocí v SRN Jaroslav PeterkaV německé obci Gailingen u Stuttgartu je provozována klinika a rehabilitační centrum. Vedení nemocnice se před časem rozhodlo regulovat spotřebu energií tím, že nechalo postupně vybudovat solární systémy integrované do střechy. Na základě dobrých výsledků s ohřevem vody sluneční energií vedení zdravotnického sdružení rozhodlo, že bude při všech stavebních rekonstrukcích a u nových staveb důsledně využívat obnovitelné zdroje energie.
Kolektory a sníh
Jaroslav Peterka
Letošní zima sice už skončila, ale během ní jsme získali opět nemalé zkušenosti se sněhem na střechách a taky na kolektorech. Na prvním místě jde o bezpečí, protože sníh z kolektorů často sjíždí dříve než z běžné střešní krytiny. Jak by asi zněla zpráva, kdyby majitel domu obvinil z případného neštěstí montážní firmu, že nezabezpečila kolektory i střechu před sjížděním sněhu? A jsme u jádra problému. Z právního hlediska je nutné určit, zda za neštěstí zodpovídá investor, projektant, dodavatel nebo uživatel. To už je zadání pro konstruktéry, aby počítali s řešením bezpečnosti i spolehlivosti solární soustavy během zimy.
Objevování výkonu skrytého za panelem
Antonín Lupíšek
Společnost Trina Solar vyrábí téměř celou sestavu solárních systémů. Vyvinula vertikálně integrované modely z výroby monokrystalického křemíku a multikrystalických ingotů, destiček a buněk pro montáž vysoce kvalitních systémů. Kvalita produkce i účinnost komponentů má trvale rostoucí úroveň.
Čistá energie Praha
Zdeněk Kučera
Řada dotačních programů z evropských fondů se na Prahu nevztahuje, přesto počet nově instalovaných technologií na bázi obnovitelných či alternativních zdrojů přibývá. Mezi jinými finančními zdroji také díky Programu Praha – čistá energie, kterou financuje Magistrát hl. města Prahy výlučně ze svého finančního rozpočtu. V rozhovoru s radním Petrem Štěpánkem však radíme Pražanům dosáhnout i na jiné dotační programy např. Operační program Praha – Konkurenceschopnost, či Efekt.
Soustava pro přípravu teplé vody v závodě ETA Hlinsko.
Jiří Kalina
V ETA Hlinsko se vytváří úsporný energetický systém už řadu let. V první etapě byl vybudován systém pro ohřev teplé vody ve výrobních prostorách, kde byly použity klasické ploché termické kolektory. V druhé etapě pro potřeby závodní kuchyně byl vybudován nový solární systém, ale zde byly použity vakuové trubicové kolektory. Na jednom místě tak můžeme srovnávat účinnost a funkčnost dvou termických systémů.
Zelená úsporám – Příloha Alternativní energie
Příloha je podrobným výtahem Dotačního programu, který 22. dubna vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. A čtvrt milionu domácností si z tohoto fondu může zajistit částečné či úplné zateplení rodinného či bytového domu a pořídit si výkonnější a ekologičtější zařízení na výrobu tepla pro domácnost. V první etapě je k s dispozici 10 mld Kč, do roku 2013 pak dalších 15 mld Kč.
Z dopisu čtenáře
Čtenář píše do redakce o svých zkušenostech s realizací vlastní fotovoltaické elektrárny. Údaje, které musel dokládat na různé úřady, překonaly veškeré střízlivé očekávání.
Fotovoltaický střídač
Czech RE Agency.
Střídač či měnič je srdcem a mozkem fotovoltaických elektráren. Autor však varuje před desítkami firem, které mají jen nepatrné zkušenosti a znalosti s instalací celého systému a výběrem komponentů mohou z elektrárny vyrobit zbytečnou a drahou věc. Článek přináší základní informace, co bychom měli o střídačích vědět, než se pustíme do projektu.
Rok 2009 – rok fotovoltaiky
Martin Schreier
Rostoucí zájem různých investorů o fotovoltaice může přinést nemalé problémy. Teoretická povinnost energetického operátora připojit elektrárnu do sítě vyžaduje zásadní technické a administrativní kroky, ale také vychází z reálných kapacit rozvodných sítí.
Největší turbína na světě
SKF
Návrh konstrukce největší větrné turbíny s neobvyklou hřídelí rotoru si vyžádal výrobu dosud největšího toroidního ložiska CARB®, zpracování návodu nového montážního postupu a návrh nového způsobu axiálního zajištění velkých ložisek.
Všechny větrné turbíny jsou velké, avšak větrná turbína REpower 5M je doslova obrovská.
Turbína 5M hamburské společnosti REpower Systems AG se nachází ve výšce 120 m nad mořskou hladinou a vyrábí 5 MW elektrické energie. Trojlistá vrtule má průměr 126 m.
Hrozí Česku zamoření větrnými elektrárnami?
Pavel Prchal
Jeden z argumentů odpůrců větrných elektráren je, že bohatí investoři zamoří českou krajinu stovkami větrníků. Při přípravě projektu je však tolik potřebných povolení a omezujících okolností, že i tato obava patří mezi obehrané mýty. Ale i tato demagogická argumentace stačí, aby řadu kvalitně připravených projektů odsoudilo k zániku už jen podivně řízené a manipulované občanské referendum.
Peletové vytápěcí soustavy
Jaroslav Peterka, Jan Pařízek
Ke spolehlivému chodu kotle na pelety patří i další funkce - kvalitní doprava až do domu, různé formy uskladnění, aby palivo nebylo znehodnoceno vlhkostí, či znečištěním, kvalitní peletový hořák a podavač paliva do kotle.
Časy se mění
Rijkert Knoppers
Náš pravidelný holandský příspěvek je zaměřen na rostoucí podíl decentralizované výroby elektřiny od provozovatelů, kteří si elektřinu vyrábějí pro svou výrobu a přebytky prodávají do centrální sítě. Mezi tyto výrobce patří např. zahradnické podniky. Úspornými opatřeními snižují spotřebu elektřiny například výrobci bramborových hranolků apod.
Staré žárovky zmizí do roku 2012
Stanislav Slabyhoudek
Nově schválená směrnice přibližuje evropským spotřebitelům návod, jak nakupovat nové světelné zdroje a svítidla. Klasické žárovky totiž postupně zcela zmizí a budou nahrazeny úspornými zářivkami. Od 1. září 2009 začnou mizet první žárovky z regálů obchodů. Nejdříve zmizí klasické žárovky o výkonu více než 80 W a matné žárovky, které rozhodně nespadají do kategorie A energetické účinnosti. Ostatní energeticky neefektivní žárovky poté přejdou mezi nepovolené ve dvanáctiměsíčních fázích, jež vyvrcholí v září 2012, kdy zmizí všechny žárovky s výkonem nad 7 W. Opatření by měla ušetřit každý rok kolem 11 miliard eur (297 miliard Kč). Do ovzduší se pak díky úpravě vypustí o zhruba 32 milionů tun CO2 méně než nyní. Průměrná domácnost by měla podle odhadů Bruselu ušetřit ročně na účtech za elektřinu 25 až 50 eur (676 až 1352 Kč).
zdroj: Alternativní energie
Tato novinka byla publikována v rámci spolupráce s časopisem Alternativní energie.
Zdroj (autor): AE
Kontaktní e-mail:
Datum uveřejnění: 14.5.09
Poslední změna: 4.6.2009
Počet shlédnutí: 1117