Zprávy z tisku

Bursík čeká rozjezd výroby biopaliv druhé generace do čtyř let

Zhruba do čtyř let by se v ČR měla rozjet výroba biopaliv druhé generace, které nekonkurují výrobě potravin a znamenají nižší emise oxidu uhličitého než dosavadní alternativní paliva. Stát by proto měl investovat do vědy a podpory nových technologií, soudí ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Debata o biopalivech, která se v Česku vede v souvislosti se zvedáním cen potravin, podle něj postrádá výhled do budoucnosti, kdy se nebudou vyrábět z pšenice a řepky, nýbrž bioodpadu a dřevní štěpky.

 
 

Praha 25. dubna (ČTK) - Zhruba do čtyř let by se v ČR měla rozjet výroba biopaliv druhé generace, které nekonkurují výrobě potravin a znamenají nižší emise oxidu uhličitého než dosavadní alternativní paliva. Stát by proto měl investovat do vědy a podpory nových technologií, soudí ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Debata o biopalivech, která se v Česku vede v souvislosti se zvedáním cen potravin, podle něj postrádá výhled do budoucnosti, kdy se nebudou vyrábět z pšenice a řepky, nýbrž bioodpadu a dřevní štěpky.

Bursík na tiskové konferenci také připomenul, že EU při vyjednávání o biopalivech počítá se zavedením kritérií udržitelnosti, bez jejichž dodržení nebude možné biopaliva započítávat do závazku používat je jako palivo v dopravě v roce 2020 nejméně z deseti procent. Jedním z kritérií bude zřejmě certifikát původu, který zaručí, že palivo nepochází ze surovin, které vyrostly na místě někdejšího pralesa. Aby biopalivo splnilo svůj účel, mělo by pocházet z domácích surovin. Druhé kritérium bude vyžadovat, aby použití daného biopaliva znamenalo nejméně 35procentní redukci skleníkových plynů oproti své ropné alternativě.

Při započítání celého životního cyklu už současná biopaliva splňují toto kritérium splňují. Bilance biopaliva druhé generace, která se vyrábějí přímo z rostlinné celulózy, je ještě výhodnější. Jejich vývoj jde podle náměstka ministerstva Aleše Kutáka rychle dopředu. "Není to věc zkumavek, existují už provozy maloobjemové výroby, firmy přicházejí s transferem technologií," uvedl. Jde podle něj o to ekonomickými nástroji druhou generaci biopaliv dostat z poloprovozních podmínek do praxe, kde fungují úspory z množství.

Bursík připomenul, že minulý týden oznámil šéf Čepra a prezident Svazu chemického průmyslu Pavel Švarc záměr postavit v Lovosicích na Litoměřicku příští rok továrnu, kde by se na zkoušku vyrábělo biopalivo druhé generace. Lovosická továrna by měla při spalování dřeva a zemědělského odpadu produkovat kromě biopaliva byla také elektřinu. Členy konsorcia podílejícího se na výrobě mají být zemědělské a výzkumné ústavy, Svaz chemického průmyslu i státní podnik Lesy České republiky.

Na rozjezd továrny je potřeba 300 milionů korun. Prodejem tepla a elektřiny se náklady na provoz zaplatí jen částečně, další peníze bude muset vložit stát a část se bude hledat v Bruselu.

Datum: 25.04.2008 17:14
Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 25.4.08
Poslední změna: 25.4.2008
Počet shlédnutí: 439