Zprávy z tisku

"Rekultivace z Prahy sledujeme"

Způsob přeměny území po těžbě na Sokolovsku v novou krajinu včera ocenili premiér Mirek Topolánek i ministr životního prostředí Martin Bursík. Jak ministr poznamenal, lesní rekultivace se přibližují skladbě dřevin ve Slavkovském lese.

 
 

Sokolov - Spokojeni. Tak se asi dají shrnout dojmy premiéra Mirka Topolánka a ministra životního prostředí Martina Bursíka z jejich včerejší prohlídky rekultivovaných území.

Z hrany bývalého lomu Medard nahlédli do jámy, kde má vzniknout obří jezero. Viděli plochu budoucího zooparku u Dolního Rychnova a zjišťovali, jak Sokolovská uhelná přemísťuje živočichy a rostliny před postupující těžbou u Lomnice.

Teď jsme to viděli na vlastní oči

"Tím, jak Sokolovská uhelná spolupracuje s obcemi a krajem a jak pracuje na rekultivaci a revitalizaci prostoru, je příkladem i pro ostatní důlní společnosti. Odjíždím spokojen, nikoliv překvapen," řekl včera Topolánek na závěr exkurze na Sokolovsku. Ministr životního prostředí Martin Bursík poznamenal, že jeho resort dlouhodobě postup rekultivací na Sokolovsku sleduje. "Teď jsem to viděl na vlastní oči a nenašli jsme žádný problém," uvedl Bursík. Líbí se mu, že v krajině vznikají nové vodní plochy a Sokolovsko se tím vrací do doby před začátkem těžby.

"Lesní rekultivace se přibližují tomu, co ve skladbě dřevin najdete ve Slavkovském lese. Úplné jemnosti se týkají transferu živočichů z jednoho místa na druhé. Jde o to, aby Sokolovská uhelná připravila území, které bude optimální pro tento záchranný transfer," dodal Martin Bursík.

Cílem návštěvy ministrů bylo podle generálního ředitele Sokolovské uhelné Františka Štěpánka jen to, aby dolové území a změny viděli.

"Přizvali jsme i starosty na důkaz toho, že rekultivace neděláme jen podle našich představ," podotkl Štěpánek.

Premiér Topolánek se k rekultivacím vyjádřil už ve čtvrtek během prvního dne návštěvy v kraji. Poznamenal, že vláda před čtrnácti dny odhlasovala uvolnění asi 4,5 miliardy korun na rekultivační projekty. "Do míst postižených těžbou se musí vrátit život," konstatoval.

Korupce a plýtvání

Zmínil se ale i o tom, že část státních peněz určených na zahlazování následků po dolování byla zneužita. "Umístění státních peněz do této oblasti v uplynulých letech nese stopy korupce a plýtvání. To nás vede k tomu, abychom čerpání peněz podrobili daleko přísnějšímu režimu," řekl bez dalších podrobností Topolánek.

Možná měl na mysli i státní zakázku na rekultivační práce, které v lomu Medard měla dělat firma Hadron Sokolov. Ta práce zastavila a v březnu 2005 skončila v konkurzu. Kam zmizely státní miliony korun, není jasné.

Mladá fronta DNES | 8.9.2007 | rubrika: Kraj Karlovarský | strana: 3 | autor: BOHUMIL ZEMAN

 


Datum uveřejnění: 10.9.07
Poslední změna: 10.9.2007
Počet shlédnutí: 540