EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

AKCE

Workshop MPO - Chytré měření a jeho funkce pro zákazníky

pondělí 24. dubna 2017 10:00 (Praha)
Smart metering, neboli chytré měření, je technologie, která je kromě měření a uchovávání záznamů o spotřebě elektrické energie schopná dálkové obousměrné komunikace s datovou centrálou. To znamená, že může informace v různých intervalech nejen odesílat, ale i přijímat. Díky těmto funkcím by měla napomáhat k rychlejšímu odstranění závad a předcházení problémům v distribuční síti. Navíc oproti klasickému měření poskytuje lepší informaci o struktuře spotřeby a otevírá dveře k její optimalizaci.
Místo konání: Praha; Ministerstvo průmyslu a obchodu, Na Františku 32, 110 15 Praha 1, místnost 239
Pořádá: Ministerstvo průmyslu a obchodu, http://www.mpo.cz

Příloha: PŘIHLÁŠKA  [docx - 28.4 kB]

Podrobnosti o akci: http://www.mpo.cz/cz/energetika/strategicke-a-koncepcni-dokumenty/narodni-akcni-plan-pro-chytre-site/workshop-mpo---chytre-mereni-a-jeho-funkce-pro-zakazniky---226716/
Dále si tato technologie klade za cíl zkvalitnění služeb poskytovaných zákazníkům a rozvoj nových produktů. Slibuje zlepšení predikce nákupu elektrické energie, přispěje k efektivnějšímu využívání energie, a tím i ke zmírnění dopadů na životní prostředí.

Přestože Evropská komise (EK) definuje základní předpoklady funkčnosti chytrých elektroměrů, v rámci jednotlivých států se přístup k jejich funkcím značně liší a nabízené služby jsou přizpůsobeny prostředí dané země, možnostem provozovatele měření i očekávání zákazníků.

V rámci připravovaného workshopu se chceme zaměřit na diskusi o dvou prvních tématech, u kterých jsme připraveni představit a diskutovat zatím dosažené výsledky:

Bezpečné poskytování dat z elektroměru zákazníkovi v místě spotřeby

  • Jedním z doporučení EK je poskytování naměřených dat přímo v místě spotřeby zákazníkovi a poskytnutí dat jakékoli třetí straně určené spotřebitelem.
  • Tato funkce má v inteligentním měřicím systému zásadní význam, neboť přímá zpětná vazba pro spotřebitele je považována za nezbytnou pro zajištění úspor energie na straně poptávky. Poskytnutí dat z elektroměru v čase „blízkém reálnému času“ má umožnit zákazníkovi řídit spotřebu, včetně možnosti zapojit se do systémů reakce na straně poptávky.
  • Aktuální požadavek řešit poskytování dat v místě spotřeby souvisí s rozvíjejícím se segmentem domácí automatizace a systémy HEMS (Home Energy Management Systems).

Breaker/Limiter

  •  Funkce “breaker“ a “limiter“ jsou přímo spjaty s úlohou chytrých elektroměrů a spadají mezi funkce uvedené v doporučení EK 2012/148/EU. Dálkové odpojení (breaker) a dálkové omezení odebíraného/dodávaného výkonu (limiter) poskytují dodatečnou ochranu spotřebitele, urychlují procesy při stěhování zákazníka (staré odběrné místo může být jednoduše dálkově odpojeno a nové připojeno rychle a jednoduše), jsou nutná pro řešení mimořádných událostí při provozu sítě.

Cíl workshopu

  • Informovat zainteresované strany o pracích na NAP SG, týkajících se chytrého měření
  • Zjistit očekávání třetích stran v oblasti funkcí chytrých měřidel

 

 

Datum uveřejnění: 15.3.2017
Poslední změna: 15.03.2017
Počet shlédnutí: 284


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server