Publikujte na Biom.cz informace o své organizaci!
 Kontakty 
 Projekty 
 CZ Biom 
 AEBIOM 
 ECN 
 Atlas OZE 
 English  
 
Přihlášení:       ?


 Registrace

Biom Biom+

Reklamka:


Konopí seté je dáma

_#AUTHURL1_#AUTHURL7_#AUTHURL8

Konopí seté je jen jedno. Je na nás, jestli ho sklidíme po stodeseti dnech od výsevku, nebo později. Nemůžeme ale pominout skutečnost, že odrůdy nyní povolené k pěstování jsou jednodomé, na rozdíl od odrůd pěstovaných zhruba do roku 1995, které všechny byly dvoudomé. Rozdíl je v tom, že původní odrůdy najednou odkvetly, najednou dozrály a od toho se odvíjelo vše další.

Nyní povolená odrůda Beniko je jednodomá, to v laické češtině znamená, že kvete a zraje po celou dobu, až do zámrazu. Dokonce, ani použití BASTY jí nezastaví vývoj trvale. Jistě, po čtrnácti dnech se vývoj rostliny zastaví, ale pokud Pán Bůh pokračuje v deštivém počasí, obnoví se po dalším týdnu růst, jakoby žádná desikace nebyla.

Plyne z toho jediné. Konopí seté je dáma a všichni ostatní jsou kmáni. Nezbývá nám proto, než se podle toho zařídit.

Naše zkušenosti z posledních let, a je jedno jestli z Unhoště, Vroutku, Chlumu, Dobřan, Šumperku nebo Nedvězí, jsou stejné, v žádné lokalitě nebylo získáno čisté vlákno odpovídající směrnicím Evropské unie, platné v současnosti. O pravidlech po roce 2006 ani nemluvě. Nezbývá tedy, než hledat řešení.

Když jsme neuspěli nakracováním stonku při sečení a rosením na konopném strnisku, nezbývá než se vrátit o celou generaci zpět a využít toho, co tato generace znala, nebo předpokládala. Václav Káš ve své Zemědělské mikrobiologii v roce 1965 popisuje mnoho alternativ rozvolňování vláken za podmínek aerobních i anaerobních. Vždy však zdůrazňuje jako hlavní element přízeň přírody a s časem vůbec nešetří. 6 - 8 týdnů je u něj normální a v chladnějším deštivém období dobu rosení nezřízeně prodlužuje se všemi důsledky pro kvalitu stonků. Ve svém závěru statě konstatuje na straně 384 doslova: Není sporu o tom, že novodobé způsoby rosení a máčení textilních rostlin dávají, nebo musí dát možnost jiných zpracování nezávisle na počasí, dále i možnost přechodu od malovýroby k velkovýrobě. Současně sděluje, že v r. 1951 pánové A. Kroulík a B. Hampl s úspěchem vyzkoušeli umělé rosení sprchováním za použití čisté kultury Mucorů.

Připočteme-li k tomu, že všechny operace rosení předpokládá na travním porostu, aby nedocházelo ke kontaminaci stonků blátem nebo prachem, nezbývá, než, než si vzpomenout na dobu kolem roku 1995, kdy v republice poletoval exulant, který se snažil prosadit pěstování konopí se zpracováním v pevných krytých provozech. S odstupem je možné konstatovat, že byl myšlenkově o půl generace vpředu. Bohužel jeho zjev, celkové vybavení i vystupování netvořilo důvěryhodný celek a tak to všechno vyšumělo do ztracena. Ale když jeden nabízí obuv, konopnou polní mechanizaci a kompletní zpracovnu a zajištění odbytu, je toho prostě moc nejednou.

Chceme-li beze zbytku sklidit, všechno co nám na poli naroste, omezit vlivy počasí a maximálně zhodnotit, nelze jinak.

Tisk článku; bez obrázků

Poslat článek e-mailem

Související články:

Související články:

Konopí seté – energetická a průmyslová plodina třetího tisíciletí
Konopí seté
Co mi dala činnost v CZ Biom
Konopí seté - jak dál?
Návrh na zefektivnění sklizně konopí setého (2)
Návrh na zefektivnění sklizně konopí setého
Zpráva ze semináře „Pěstování a využití konopí setého v České republice – rok 2006“
Využití technického konopí pro energetické účely
Konopí seté nejen alternativní energetická plodina
Konopí seté (Canabis sativa L.)
Konopí - stará kulturní rostlina v Evropě a ČR

Předchozí/následující díl(y):


Datum uveřejnění: 15.2.2005 Poslední změna: 7.2.2005 Počet shlédnutí: 7213
Články ze dne: 15.2.2005 Články v kategorii: Pěstování biomasy#Pěstování biomasy">Pěstování biomasy

Citace tohoto článku:
NOVOTNÝ, Václav: Konopí seté je dáma. Biom.cz [online]. 2005-02-15 [cit. 2021-06-12]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/index.shtml?x=221939>. ISSN: 1801-2655.Agrární www portál EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Stránky věnované obnovitelným zdrojům energie Ekolist po drátě Waste - časopis zabývající se především problematikou odpadového hospodářství Portál Energetika Občanské sdružení EKODOMOV Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Informační odpadový server Lesnicko-dřevařský www server České centrum pro podporu inovací Konopářský svaz České republiky Ekobioenergo, o.s. Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
O rozvoj a aktualizaci se stará redakce Biom.cz.
provozuje CZ Biom, VÚRV a VÚZT.
ISSN: 1801-2655
CMS: ActionApps