Spánek rozumu plodí nestvůry. (Francisco de Goya y Lucientes)
 Kontakty 
 Projekty 
 CZ Biom 
 AEBIOM 
 ECN 
 Atlas OZE 
 English  
 
Přihlášení:       ?


 Registrace

Biom Biom+

Reklamka:


Dotaz na zkušenosti s předpisy, které komplikují výrobu elektřiny z biomasy

Tomáš Nenička,  ,  ,  publikováno 26.4.2004,  shlédnuto 1916x


Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů není jenom otázka technologie a výkupních cen, ale také soustava předpisů a vyhlášek, které obnovitelným zdrojům nepřejí nebo s nimi z historických důvodů nepočítají. Provádím mapování administrativních komplikací, se kterými se potýkají jednotlivé obnovitelné zdroje energie, a uvítám Vaše tipy a postřehy týkající se biomasy.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů není jenom otázka technologie a výkupních cen, jak se jeví na první pohled čtenářům článků v novinách a časopisech. Pro zasvěcené, kteří si prošli konkrétními projekty zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie, je to také soustava předpisů a vyhlášek, které obnovitelným zdrojům mnohdy nepřejí nebo s nimi z historických důvodů nepočítají.

U fotovoltaiky (FV) to jsou v případech malých zdrojů o jednotkách kW nadbytečné licence na výrobu elektřiny, neadekvátní technické požadavky rozvodných závodů na FV elektrárny, u větrných elektráren nemožnost zápisu do katastru nemovitostí, protichůdné požadavky krajinářů a letectva na vzhled elektráren, atd. To jen pro ilustraci.

V současné době provádím mapování administrativních komplikací, se kterými se potýkají jednotlivé obnovitelné zdroje energie. Tu je to chybějící metodika, která nechává možnost zamítnout projekt nevstřícnému úředníkovi, tu složitost administrativních postupů, které přistupují v některých aspektech k FV systému o několika solárních panelech stejně jako k jaderné elektrárně, projekty komplikují a prodražují.

Uvítám pro tuto práci Vaše tipy a postřehy týkající se výroby elektřiny z biomasy. Tzn. s jakými administrativními (ne technickými ani ryze ekonomickými) překážkami se projekty na výrobu elektřiny z biomasy potýkají, rád bych si také vytipoval pár konkrétních projektů, na kterých by se nedostatky předpisů daly názorně ukázat. Věřím, že výsledek mé práce, t.j. souhrnné pojmenování těchto problémů, přispěje k jejich postupnému překonání, z čehož budete mít nakonec užitek i Vy sami.

Své postřehy a komentáře směřujte, prosím, na následující e-mailovou adresu, o shrnutí výsledků se naopak s Vámi podělím.

Ing. Tomáš Nenička
e-mail: tomas@ecn.cz
tel: 777 030 271Agrární www portál EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Stránky věnované obnovitelným zdrojům energie Ekolist po drátě Waste - časopis zabývající se především problematikou odpadového hospodářství Portál Energetika Občanské sdružení EKODOMOV Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Informační odpadový server Lesnicko-dřevařský www server České centrum pro podporu inovací Konopářský svaz České republiky Ekobioenergo, o.s. Ekologické bydlení - energie, domy, šetření, ekologie, recyklace
O rozvoj a aktualizaci se stará redakce Biom.cz.
provozuje CZ Biom, VÚRV a VÚZT.
ISSN: 1801-2655
CMS: ActionApps