Odborné články

Topinambur hlíznatý (Helianthus tuberosus L.)

Rostlina z čeledi hvězdnicovitých, rodu slunečnice, morfologicky podobná slunečnici s drobnějšími úbory. Protáhlé hlízy se zvrásněným povrchem a tenkou slupkou jsou pevně přirostlé ke stolonům, což je jednou z hlavních příčin omezení jejich pěstování. Po vytvoření hlíz získává rostlina značnou obrůstací schopnost. Z hlíz se získává polysacharid inulin. Obsahují vitamíny A, B1, B2, C a D. Největším pěstitelem v Evropě je Francie, odkud se do Evropy šířil do konce 16. století jako potravina, kterou vytlačily brambory. Později byly hlízy i stonky využívané jako krmivo. Je nenáročný na podmínky prostředí, snáší vlhké i suché polohy, hlízy nejsou poškozovány ani silnými mrazy, je vhodný do podhorských i horských oblastí.

Topinambury nejsou náročné na předplodinu, samy jsou předplodinou zaplevelující. Víceletým pěstováním (část hlíz se ponechává v půdě jako sadba) se problém zaplevelení řeší, ale zhoršuje se vzcházivost v důsledku nerovnoměrného uložení hlíz, zhutňování půdy i zdravotního stavu rostlin. Půda se připravuje podobně jako pro brambory, dobře reaguje na hnojení organickými hnojivy. Sázet lze topinambur na podzim i na jaře.

Vzdálenost řádků je 60-75cm, vzdálenost hlíz v řádku 30-45cm, hloubka sázení 6-10cm. Počet hlíz je 50 tisíc na hektar, potřeba sadby při hmotnosti hlíz 30-60g je 2-2,5t. Při pěstování na produkci biomasy se zakládá víceletá kultura. Je možné sklízet dvě seče, první počátkem července. Sklizeň se provádí běžnými nadzemními řezačkami. Hlízy se ponechají přes zimu v půdě. Hlízy i zelená hmota jsou dobře silážovatelné (Moudrý a Strašil, 1996).

Literatura

  • Moudrý, J. - Strašil, Z. Alternativní plodiny. JU ZF České Budějovice, 1996.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Nedřevnaté technické plodiny perspektivní pro bioenergetické účely v podmínkách ČR
Konopí - stará kulturní rostlina v Evropě a ČR
Topinambur hlíznatý (Helianthus tuberosus L.) - netradiční alternativní plodina pro průmyslové a energetické využití

Předchozí / následující díl(y):

Laskavec (Amaranthus sp.)
Slunečnice roční (Helianthus annuus L.)
Len setý olejný (Linum usitatissimum L.)
Konopí seté (Canabis sativa L.)
Lnička setá (Camelina sativa (L.) CRANTZ)
Nepotravinářské netradiční plodiny

Zobrazit ostatní články v kategorii Pěstování biomasy

Datum uveřejnění: 4.4.2002
Poslední změna: 2.4.2002
Počet shlédnutí: 11901

Citace tohoto článku:
JEŽKOVÁ, Edita: Topinambur hlíznatý (Helianthus tuberosus L.). Biom.cz [online]. 2002-04-04 [cit. 2024-03-28]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/czp-spalovani-biomasy/odborne-clanky/topinambur-hliznaty-helianthus-tuberosus-l?sel_ids=1&ids[xb44e9813e04535b8420a787b89135eb9]=1>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:

01 Nov 2007 20:41

sklizeň

Autor: simona www:

Zajímalo by mne,jestli se přes zimu,když se topinambury nechají v zemi,uřízne se i nať,nebo nikoliv.
Odpověď


ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto