Odborné články

Nízkoenergetické rodinné domy

Stavíte-li rodinný dům, mělo by vás zajímat i to, kolik peněz v něm během příštích let utratíte za vytápění. Chcete-li platit málo, postavte si dům nízkoenergetický. Oproti "obyčejnému" domu pak spotřebujete třeba jen polovinu energie na vytápění, navíc snížíte svou závislost na fosilních palivech i na jejich dodavatelích a také pomůžete životnímu prostředí.

V poslední době se v ČR podařilo postavit několik domů, které je možno označit za nízkoenergetické. Některé z nich byly realizovány za podpory České energetické agentury (ČEA).

Jak některé z nich vypadají, můžete vidět na internetové adrese společnosti EkoWATT. V roce 2001 EkoWATT zmapoval několik českých nízkoenergetických rodinných domků. Jde o domy, které již prokázaly svoji nízkou spotřebu energie v praxi - nejde tedy o vzdušné zámky nebo o nereálné projekty, které vypadají hezky, jen dokud jsou na papíře.

Jednotlivé domy budou na výše uvedené adrese představovány postupně, každý měsíc jeden. Technické řešení konkrétních domů je doplněno i obecnými informacemi o nízkoenergetickém stavění, státních podporách atd. Díky zajímavým internetovým stránkám z oblasti energetiky a internetové poradně EkoWATTu můžete získat i další informace o úsporách energie, využití obnovitelných zdrojů energie a dalších problémech.

Článek: Tisknout s obrázky | Tisknout bez obrázků | Poslat e-mailem

Související články:

Dotace na pěstování energetických rostlin
Experimentální nízkoenergetický rodinný dům v Koberovech
Teplofikace obce Staré

Zobrazit ostatní články v kategorii Obnovitelné zdroje energie

Datum uveřejnění: 12.2.2002
Poslední změna: 19.3.2002
Počet shlédnutí: 7746

Citace tohoto článku:
SRDEČNÝ, Karel: Nízkoenergetické rodinné domy. Biom.cz [online]. 2002-02-12 [cit. 2024-05-19]. Dostupné z WWW: <https://biom.cz/czp-pestovani-biomasy-obnovitelne-zdroje-energie-bioplyn-kapalna-biopaliva-spalovani-biomasy-bioodpady-a-kompostovani-biometan/odborne-clanky/nizkoenergeticke-rodinne-domy>. ISSN: 1801-2655.

Komentáře:
ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto ilustrační foto