Zprávy z tisku

Přibyslav rozšíří skládku odpadů a z plynu bude vyrábět elektřinu

6.8.06
Přibyslav na Havlíčkobrodsku začala rozšiřovat skládku komunálního odpadu. Součástí investice za více než 20 milionů korun bude i rekultivace zaplněné části, na níž vznikne zařízení pro výrobu elektřiny ze skládkového plynu. Na skládce, která slouží více než 100 obcí v regionu, se výhledově bude stavět také kompostárna a sběrný dvůr, řekl dnes ČTK starosta Jan Štefáček.

Elektřina z kukuřičných polí

1.8.06
Levnou energii z odpadu slibuje objev amerických vědců. Ti našli způsob, jak pomocí mikrobů vyrábět z listů a stonků kukuřice elektřinu přímo v palivovém článku, tedy bez spalování.

Farmáři chtějí svítit hnojem

12.7.06
Osamělá víska v americké Indianě se rozhodla, že svoji spotřebu elektrické energie a pohonných hmot pokryje využitím všeho, co má k dispozici, tedy komunálního odpadu z farem, hnoje z hospodářských zvířat nebo splašků z obecní kanalizace. Jestli se tento experiment vydaří, bude Reynolds se svými pěti sty obyvateli prvním městečkem v USA, které své energetické potřeby zcela pokryje z obnovitelných zdrojů, píše server MSNBC.

Plnicí stanice na stlačený zemní plyn jsou výzvou i pro města

19.6.06
Nejen nutnost omezit závislost na dovozu ropy, ale také potřeba snižovat množství emisí z motorových vozidel vedly letos v březnu k Dohodě o rozšíření zemního plynu jako alternativního paliva v dopravě, uzavřené mezi státem na straně jedné a zástupci RWE Transgas a všech regionálních plynárenských distribučních společností na straně druhé.

Bioplyn do sítě zemního plynu – také volba?

4.6.06
Přímé dodávání bioplynu do rozvodné sítě zemního plynu může být v jednotlivých případech pro mnohé provozovatele docela účelnou alternativou. Ukazuje to studie „Evalvace možností přívodu bioplynu do rozvodné sítě zemního plynu“.

Více bioplynu pomocí elektronického nosu

28.5.06
Řízení procesu výroby bioplynu pomocí místního měření kyseliny propionové. Pomocí elektronického nosu se provozovatelům bioplynových stanic dává k dispozici vhodný nástroj k řízení procesu, zejména při používání obnovitelnýchn zdrojů surovin. Ten umožňuje bezpečné a včasné rozeznávání stavů přetížení ve fermentoru. Ekonomické přednosti přitom vznikají za prvé vyšším vytížením kapacity výkonu fermentoru a za druhé zabráněním velké ztráty způsobené výpadky.

Bioplyn může pomoci zemědělcům s odpadem

23.5.06
Možnost likvidace odpadu zemědělské produkce, pravidelný přísun kvalitního hnojiva a energii pro provoz svých farem, to vše mohou získat zemědělci bez toho, aniž by vynaložili jedinou korunu ze svých rozpočtů.

Otevření čerpací stanice na zemní plyn v Jeseníku

22.5.06
První čerpací stanice na zemní plyn (CNG) pro autobusy městské hromadné dopravy i pro širokou veřejnost byla dnes slavnostně otevřena v Jeseníku. Čerpací stanice, kterou postavila a provozuje společnost Bonett, bude v prvé řadě sloužit speciálně upraveným autobusům s pohonem na zemní plyn. „Využití zemního plynu jako klasické pohonné hmoty má dvě zásadní přednosti: minimální ekologickou zátěž a ekonomickou úspornost,“ uvedl při příležitosti otevření čerpací stanice Václav Holovčák, generální manažer společnosti Bonett, a.s.

Elektřina, kterou dodávají sedláci

3.5.06
Místo mléka prodávají elektřinu. Její cena na rozdíl od mléka neklesá a je na dlouhé roky jistá. Navíc výroba energie z obnovitelných zdrojů je nesrovnatelně méně náročná na lidskou práci než chov krav, pochvalují si němečtí sedláci, kteří si na farmě nechali vybudovat bioplynovou stanici.

BBC: Vědci představili chytrý, zelený automobil

3.5.06
Malý, tříkolový automobil, který by měl být lékem na přetíženou dopravu ve velkých městech, představili vědci z univerzity v Bathu. Prototyp vozu CLEVER (Compact Low Emission Vehicle for Urban Transport) je metr široký a produkuje mnohem nižší emise než normální automobily, píše server BBC.
« | 1 | .. | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | .. | 94 | »