Zprávy z tisku

Biogas für Österreich

18.5.02
Tonnen Biogas erzeugt, und genau soviel produzieren weltweit die Wiederkäuer. Aus Misthaufen, offenen Güllegruben und Mülldeponien entweichen rund 100 Mio. Tonnen Biogas pro Jahr. Grund genug, wo immer es möglich ist, Biogas kontrolliert zu produzieren und als wertvollen erneuerbaren Energieträger einzusetzen.

Plyn ze skládky u Radimi na Kolínsku slouží k výrobě elektřiny

18.4.02
Skládkový plyn, jímaný ze skládky komunálního odpadu u obce Radim na Kolínsku, slouží od loňského roku k výrobě elektrické energie. Letos by s jeho využitím měly být vyrobeny až čtyři miliony kilowatthodin, což by byl proti loňsku dvojnásobek.

Bioenergie v Rakousku na postupu III.

15.3.02
V Rakousku bylo v roce 1981 pouze 19 zařízení na výrobu bioplynu. Počátkem devadesátých let se toto téma objevilo znovu, v rozmezí let 1993 a 1995 stoupl počet zemědělských zařízení na výrobu bioplynu z 25 na 46. V současné době je jich v Rakousku 253.

Potravinářské odpady pro energii

11.2.02
Australská společnost EarthPower Technologies Sydney zahájila práce na vybudování anaerobního zařízení pro úpravu potravinářských odpadů. Ty se mají zpracovat na energii a hnojiva s cílem omezení emise skleníkových plynů a požadavků na skládky. Zařízení má být uvedeno do chodu koncem roku 2002 v městě Parramatta ve státě Nový Jižní Wales.

Výroba bioplynu v Rakousku

11.2.02
Výroba bioplynu v zemědělství je jednou z možností jeho výroby. Příjemným vedlejším efektem je, že vzhledem k potřebným investicím a možnostem příjmu z výroby energie je trvale podporován vývoj regionu.

Thajsko: I vězni musí přispět - dávkou bioplynu

29.1.02
Thajsko, které dlouhodobě trápí nedostatek energetických zdrojů, chce vyzkoušet nový způsob, jak přijít velmi levně k bioplynu - přeměnou exkrementů produkovaných místní početnou vězeňskou komunitou.

Zelené řasy jako ekologický výrobce energie

10.1.02
Vodík je považován za ekologického nosiče energie budoucnosti. Pomocí palivových článků z vodíku a kysíku se mohou pohánět automobily nebo vyrábět proud pro přenosné počítače nebo mobilní telefony a komunikátory. V Botanickém institutu Univerzity Bonn se poprvé podařilo takový nosič energie vyrobit.

V Hradešicích na Klatovsku chystají ekologickou výtopnu na bioplyn

9.1.02
V České republice vůbec první ekologickou výtopnu na bioplyn, vznikající z organického odpadu, začnou stavět v Hradešicích na Klatovsku. Technologii fermentace zatím využívají pouze čtyři bavorské obce. Bioplyn se bude vyrábět z chlévské mrvy, kejdy, fekálií a močůvky.

Bioplynem lze topit či pohánět autobusy

9.1.02
Již přibližně rok to dokazuje akciová společnost První dubská investorská (PDI), která dodává teplo a proud vyráběný z bioplynu ze skládek v Dolních Chabrech a Letňanech částečně pro automobilku Daewoo Avia a částečně pro přilehlá pražská sídliště.

Bioplyn bude v Teplicích topit a vyrábět proud

9.1.02
Místo planého unikání odpadních plynů ze skládek, čistíren odpadních vod a zemědělské produkce do ovzduší by se měl bioplyn mnohem více začít uplatňovat v energetice. Napomoci tomu má státní podpora, kterou tento měsíc na svém zasedání schválil Zemanův kabinet. Od příštího roku tak například mohou podnikatelé připravující projekt na využití bioplynu žádat o podporu na Státním fondu životního prostředí.

Vláda o využití bioplynu v zemědělství a zpracovatelském průmyslu

9.1.02
Ministři zemědělství a životního prostředí Jan Fencl a Miloš Kužvart předloží ve středu vládě analýzu možností využití bioplynu a návrh přípravy podpůrného programu na jeho uplatnění v zemědělství a zpracovatelském průmyslu. Sdělilo to ministerstvo zemědělství.

Vláda je pro podporu výroby a využití bioplynu v ČR

9.1.02
Vláda se včera rozhodla pro podporu výroby a využití bioplynu v České republice. Vyhověla tak návrhu ministerstev zemědělství a životního prostředí, která jí předložila analýzu možností využití tohoto paliva a návrh přípravy podpůrného programu na jeho uplatnění v zemědělství a zpracovatelském průmyslu. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček.

Vláda podporuje výrobu a využití bioplynu v ČR

8.1.02
Vláda se na svém zasedání dne 12. září 2001 rozhodla na návrh Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí podpořit výrobu a využití bioplynu v ČR. Obě ministerstva předložila vládě společně zpracovanou analýzu možností využití tohoto paliva společně s návrhem přípravy podpůrného programu na uplatnění bioplynu v zemědělství a zpracovatelském průmyslu.
« | 1 | .. | 84 | 85