Za posledních deset let zažilo teplárenství velké změny, ztratilo část velkých odběratelů v průmyslu, začalo se celkově šetřit. Kdyby se nyní cena plynu snížila, teplárenství by se to dotklo.
Od ledna do května se průměrná cena řepky pohybovala mezi 7200 až 7500 korun za tunu. V období sklizně, tedy během července až září, klesla na 6550 až 6700 Kč za tunu. Od října pak stoupala ze 7140 až na prosincových 7850 korun za tunu.
Americký prezident George Bush předloží ve čtvrtek alternativní návrh ke Kjótské dohodě o snižování emisí "skleníkových plynů" z roku 1997. Tento dokument USA k rozladění ostatních západních zemí odmítají ratifikovat, ačkoli ji původně parafovaly.
Neekologické spalování některých druhů paliv bude možná v nejbližší době zakázáno. Sněmovna dnes totiž přijala zákon, který by měl změnit přístup veřejnosti ke znečišťování vzduchu.
Téměř polovina hnoje a kejdy vyprodukovaných v Nizozemí je transportovaná na ornou půdu, nebo v rámci legislativy z oblasti životního prostředí, spalovaná. Manipulace s odpady ze živočišné výroby zvyšují výrobní náklady.
V práci jsou prezentovány výsledky laboratorních kalorimetrických měření u 32 druhů biopaliv dostupných v podmínkách České republiky, jež byly prováděny celkově na 409 vzorcích.
Pokud chceme, aby lesy plnily nejen úlohu zdroje dřeva, ale také svojí nezastupitelnou roli ekologickou, rekreační a estetickou, musí se do nich hodně vrátit a v žádném případě je nelze jen využívat. Takové hospodaření by se během několika let krutě vymstilo.
Pořízení vytápění biomasou stojí 40-60 tisíc korun a stát poskytne padesátiprocentní dotaci, stejně jako u solárních zdrojů energie, jejíž pořízení se přiblíží hranici 300 tisíc korun.
Teoretických úvah o možnosti využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění rodinných domů lze najít v odborné literatuře i v internetové síti velké množství. Méně už je praktických příkladů, jako je ten v dnešním článku.
Vysoké teploty na konci ledna obnovily růst kořenů řepky. ke kterém stačí půdní teploty 2 až 3 oC. Růst je velmi rychlý a přírůstky kořenů k 31. lednu v nížinách a středních polohách běžně činí 1 až 2 cm.
Pro vytápění sídliště Malé Pole takzvanou dřevěnou štěpkou s příměsí malého množství kůry a pro rekonstrukci na čtyři desítky let starých rozvodů centrálního zásobování teplem se rozhodli ve Slavičíně.
Šumavské obci Nová Pec se zdaleka vyhnuly experimenty se zaváděním elektrických přímotopů či plynového vytápění. Od počátku 90. let zde funguje obecní kotelna. Ta spaluje odpadové piliny.
Australská společnost EarthPower Technologies Sydney zahájila práce na vybudování anaerobního zařízení pro úpravu potravinářských odpadů. Ty se mají zpracovat na energii a hnojiva s cílem omezení emise skleníkových plynů a požadavků na skládky. Zařízení má být uvedeno do chodu koncem roku 2002 v městě Parramatta ve státě Nový Jižní Wales.
Se značným problémem se letos setkává spousta lidí na Novojičínsku, která se rozhodla topit ekologicky - bioplynem. Majitel totiž potřebuje topit palivovým dřevem, jehož produkce je ale ve značné části okresu Nový Jičín povážlivě nízká.
Produkce ethanolu ze zemědělských surovin dosáhla v USA v roce 2001 s 1,77 miliardami galonů (66,99 mil. hl) nové rekordní úrovně, čímž množství produkce stouplo oproti loňskému roku o 9 %.
Výroba bioplynu v zemědělství je jednou z možností jeho výroby. Příjemným vedlejším efektem je, že vzhledem k potřebným investicím a možnostem příjmu z výroby energie je trvale podporován vývoj regionu.
Budeme pomíjet problematiku dostatku energie a zaměříme se na to, jaké důsledky mohou mít právě změny koncentrace CO2 ve vzduchu obklopujícím rostliny.
Na základě dlouhodobých výsledků, které byly získány z 1. osevního sledu polní výživářské zkoušky „Ověření různých systémů organického hnojení“ lze formulovat tyto závěry.
Jak probíhá spalování a kondenzace spalin i jaké jsou podmínky dokonalejšího využití energetického obsahu plynu se dozvíte v dalším dílu pátečního seriálu.