Zprávy z tisku

Sněmovna schválila novelu zákona o hnojivech

Zpřísnit používání organických hnojiv vzniklých při výrobě bioplynu by měla novela zákona o hnojivech, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Zemědělci budou podle návrhu moci v budoucnu použít takové hnojivo jen v případě, že bude zaregistrováno. ČTK to dnes řekl mluvčí Ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. O návrhu zákona teď bude jednat senát.

 
 

Zpřísnit používání organických hnojiv vzniklých při výrobě bioplynu by měla novela zákona o hnojivech, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Zemědělci budou podle návrhu moci v budoucnu použít takové hnojivo jen v případě, že bude zaregistrováno. ČTK to dnes řekl mluvčí Ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. O návrhu zákona teď bude jednat senát.

"V současné době mohou zemědělci na svých pozemcích používat organická hnojiva vzniklá při výrobě bioplynu bez registrace, takže není možné kontrolovat jejich složení," uvedl Vorlíček.

Podle ministerstva zemědělství by se díky novele mělo snížit riziko kontaminace zemědělské půdy škodlivými látkami. Měl by být také omezen zápach, který tato hnojiva často uvolňují.

Zemědělci budou nově muset nejpozději do měsíce po použití hnojiva provést záznam o jeho aplikaci do evidence.

Ustanovení vychází z takzvané nitrátové směrnice EU. Směrnice zakazuje rolníkům na přibližně polovině zemědělské půdy v ČR například hnojit v některých obdobích, limituje také množství dusíku v používaných hnojivech.

Nová úprava registračního řízení podle Vorlíčka umožňuje, aby kvůli drobným změnám nemuselo být vydáno zcela nové rozhodnutí o registraci hnojiva. U takzvaných typových hnojiv, určených prováděcí vyhláškou, bude registrace totiž nahrazena pouhým ohlášením před uvedením do oběhu.

Mezi hnojiva legálně používaná na zemědělské půdě mají dle návrhu nově patřit také sedimenty z rybníků, vodních nádrží a vodních toků.

Datum: 31.10.2008 14:22
Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 31.10.08
Poslední změna: 31.10.2008
Počet shlédnutí: 624