Zprávy z tisku

Integrovaná ochrana brukvovitých plodin proti nádorovce kapustové

Houba nádorovka kapustová (Plasmodiophora brassicae) může být potlačována, ale pouze prostřednictvím pečlivého hospodaření na základě kvalitních vědeckých poznatků.

 
 

Brukvovité plodiny jsou britská nejhodnotnější čerstvá zelenina. Produkce je ve Velké Británii soustředěna na jihozápadě země, v Kentu, jižním Walesu, Yorkshire, Lancashire, Lothians a Fife.
V posledním desetiletí dosáhla choroba způsobovaná houbou nádorovkou kapustovou (Plasmodiophora brassicae) úrovně epidemií ve všech oblastech a je to největší příčina ztráty úrody. Dokonce části Lincolnshire s půdami s pH nad 7,2 jsou těžce infikovány. Jedna špetka infikované půdy obsahuje desítky milionů drobounkých spor tohoto mikrobu.
Systémy transportu vody a živin infikovaných rostlin jsou likvidovány útočícím mikrobem. Plodiny mění barvu na modravě zelenou, vadnou a masivní nádory zvětšují svůj objem v kořenech, ty pak zastavují růst a rostliny odumírají.

Důvody exploze choroby
Důvody jsou čtyři:

* ekonomické – vysoce intenzivní pěstování brukvovitých plodin bez přerušení jejich rotace jako reakce na stálé nebo klesající ceny a nedostatek neinfikovaných ploch k pronajmutí;
* chemické – pro použití v Evropě nejsou registrovány žádné agrochemikálie pro ochranu proti této chorobě;
* ekologické – mírné vlhké zimy povzbuzující stálý rozvoj tohoto mikrobu;
* genetické - rezistence je omezená a její využívání je drahé.

Ale ještě není vše ztraceno. Dobrou zprávou je to, že nádorovka kapustová může být potlačována a z infikované půdy mohou být sklízeny vysoce výnosné užitkové plodiny. Provádění kontroly však vyžaduje dlouhodobé strategické plánování a monitorování choroby. Během posledních dvaceti let vědci ve světě spolupracovali na vytváření akčního plánu pro nádorovku kapustovou „Action Plan for Clubroot“. Ten využívá prvky základního hospodaření převedených společně do systematických kroků. Stadia ochrany jsou rozšířena v komplexnosti, protože úroveň rizika vytvářená množstvím mikrobů v půdě vzrůstá. Celkovým cílem je povzbuzení přirozené ochrany prostřednictvím fyzikálních, chemických a biologických způsobů.

Čisté a málo rizikové půdy
Jestliže nádorovka ve vaší půdě není, mějte se na pozoru. Zabraňujte jakémukoli pokušení odklízení zbytků plodin importovanými ovcemi nebo skotem. Ty mohou přenést chorobu v srsti, na kopytech a ve svých střevech, která mohou obsahovat zbytky potravy z plodin, pozřených na infikované půdě.
Sledujte pozorně smluvní partnery, abyste zabránili přenesení infekce na znečištěné mechanizaci přicházející z infikovaných ploch. Veškerá mechanizace musí být důkladně očištěna předtím, než vstoupí na vaši půdu. Splašky nesmí přejít do vodních zdrojů zásobujících vaše plodiny.
Kde je to ekonomicky schůdné, začleňujte nebrukvovité plodiny do vašich rotačních sledů plodin. Česnekovité, jako například pór, jsou zvlášť užitečné, protože jejich kořenové exsudáty (výlučky), látky, které prosakují z rostlinných pórů, jsou zřejmě antagonistické vůči nádorovce. Tyto exsudáty totiž zabraňují přenosu dormantních spor nádorovky vodou v půdě a jedině v tomto období je organismus nádorovky citlivý.
Jiné plodiny přerušující rotační sled, jako například obiloviny a zelenina, zabraňují mikrobu v dokončení jeho životního vývojového cyklu. Švédský výzkum ukázal, že spory nádorovky mají poloviční životnost cca 5 let. V zásadě by měly rotační sledy tuto skutečnost odrážet. Plevely jako hořčice rolní jsou brukvovité rostliny, které umožňují plnou reprodukci nádorovky a proto musí být eliminovány.
Účinná drenáž půdy je nezbytná pro čistou a mírně infikovanou půdu. Nádorovka prospívá na zamokřené půdě. Hluboké podloží a obdělávání dlátovým kypřičem zvyšuje aeraci půdy a urychluje filtraci půdy v profilu směrem dolů. Vodní drenáž fyzikálně odstraňuje spory z kořenové zóny. Přidávání statkového hnoje zlepšuje strukturu půdy a stimuluje aktivity benigních mikrobů schopných ničit tento patogen. Ale tento hnůj musí přicházet pouze ze zdrojů, které jsou ověřeny, že jsou bez spor nádorovky. Jestliže o tom existuje jakákoli pochybnost, nepoužívejte jej.
Pravidelné analýzy půdy jsou nezbytné a měly by pomáhat udržovat pH půdy na hodnotě 7,2. Aplikujte na podzim hrubozrnný mletý vápenec. Jedna tuna na hektar hrubozrnného vápence by měla zvýšit alkalitu o cca 0,5 jednotky pH, ale trvá 4 - 6 měsíců, než se vytvoří tento účinek. Buďte zvláště pozorní, aby na infikované půdě nebyla používána nákladní vozy smluvních partnerů.
Pěstujte plodiny při používání pěstebních systémů hrůbků nebo záhonů. Toto vyzvedá vyvíjející se kořeny dále od spor patogenu a kromě toho zvyšuje kvalitu půdní struktury a filtraci půdy. Výzkum ve Skotsku ukázal, že přidání jednoho nebo dvou procent neionogennívody navíc s 15 – 20ppm bóru (ve formě boraxu) do tekutého startovacího hnojiva při přesazování omezilo ranou infekci. Tyto chemikálie omezují schopnost nádorovky vyhledat kořenové vlášení hostitele a růst uvnitř něho.

Půdy s nízkým a středním rizikem
Vápník je hlavní součástí integrované ochrany proti nádorovce. Jak chemická forma tak velikost částic ovlivňují rychlost jeho působení. Nejrychlejší účinky mají malé částice.
Oxid vápenatý – pálené vápno způsobuje nejrychlejší změny půdní alkality a tyto účinky mizí po cca šesti měsících. To je velká výhoda, jestliže po brukvovitých plodinách následují brambory, protože choroba strupovitost brambor je povzbuzována alkalickými půdami.
Míchání vody s práškovým oxidem vápenatým vytváří hydroxidovou formu a nebezpečně velké množství tepla. Rozmetání páleného vápna je práce pro registrované smluvní partnery. Přípravek - vločkovaný oxid vápenatý QuickCal může být rozmetán normálním faremním zařízením za předpokladu zachování standardních bezpečnostních opatření. Jemný uhličitan vápenatý je k dispozici od cukrovarnického průmyslu jako LimeX. Přípravky QuickCal i LimeX rychle zvyšují alkalitu půdy a mohou být používány v přípravě pro plodiny stávající sezóny.
receptury vápníku a dusíku nabízejí účinné a ekonomické kombinace vápnění a dusíkatého hnojení. Dusíkaté vápno Perlka je dlouhodobě zavedený a tradiční zdroj vápníku a dusíku. Výzkum ve světě spojil používání hnojiva Perlka s omezeným výskytem nádorovky kapustové. Panuje názor, že to je výsledkem stimulace půdních mikrobů, které jsou antagonistické vůči nádorovce. Opakovaná aplikace po několik sezón zvyšuje úrodnost půdy podporováním biologickou ochranu prostřednictvím bakterií podobných rodu Pseudomonas.
Pěstování brukvovitých plodin na hrůbcích nebo záhonech umožňuje pásovou aplikaci hnojiva Perlka, což omezuje použitého množství až o cca 0,5 tun na hektar.
Dusičnan vápenatý je vysoce rozpustný a snadno dostupný zdroj vápníku a dusíku také spojovaný s omezováním nádorovky. Je většinou užitečný jako hnojení na list po výsadbě. Vápník omezuje pohyb nádorovky směrem ke kořenovému vlášení a její následný růst a povzbuzuje všestrannou rezistenci hostitele.

Pyramidové vytváření ochrany proti nádorovce
Kombinování prvků hospodaření přináší účinnou ochranu proti nádorovce. Výzkumníci v Austrálii a Novém Zélandu dosáhli více integrováním několika nutričních způsobů ochrany než bylo dosaženo použitím každé jednotlivě. Dodání přípravků jako QuickCal nebo LimeX s dusíkatým vápnem Perlka a dusičnanem vápenatým společně je účinné při omezování choroby a efektivní z hlediska nákladů. Vápence jsou aplikovány nejdříve buďto během druhé kultivace, když je zoraná půda rozdrobena branami nebo jakmile jsou vytvořeny záhony. Ochrana je dále zesílena použitím hnojiva s obsahem bóru.
Potom je aplikováno hnojivo Perlka do hrůbků nebo záhonů, jakmile jsou vytvořeny. To zajišťuje těsnou blízkost u kořenů vystupujících z výsadbových modulů. Při výsadbě přijme každý modul 75 ml tekutého startovacího hnojiva doplněného neionogenní vodou a bórem. Nakonec, jak plodina zraje, je použit dusičnan vápenatý. Jak hnojivem Perlka tak dusičnanem vápenatým jsou plodinám dodávána značná množství dusíku a vápníku. Ty jsou zaúčtovány na vrub vůči potřebám normálního dusíkatého hnojiva pro brukvovité plodiny (obvykle cca 250 jednotek na hektar). Skotský výzkum ukázal, že zvýšení obsahu vápníku v půdě podstatně zvýšil aktivitu prospěšných mikrobů, vyvolávajích supresivitu půd vůči nádorovce.

Spory v půdě
Integrovaná ochrana vyžaduje znalosti o počtu spor v půdě. Vývoj souprav monitorujících půdu vhodných pro používání na poli činí tento přístup spolehlivějším.
Výzkumníci z britské výzkumné organizace Warwick HRI vyvinuli polní soupravy pro monitorování chorob pocházejících z půdy, jako například padlí brukvovitých nebo cylindrosporióza způsobovaná houbou Pyrenopeziza brassicae. Nyní uvádějí soupravy schopné hodnocení počtu spor nádorovky v půdě. Tyto soupravy využívají principy systému ELISA, což zřejmě překonává obtíže způsobené přítomností půdních organických látek v testovacím vzorku. Dostupnost jednoduchého, levného a v terénu odolného testu by mohlo mít velkou hodnotu pro pěstitele brukvovitých plodin po celém světě. V současnosti je k dispozici pouze mnohomluvný, upovídaný a méně přesný systém biologického testu sazenic. To může snadno poskytovat nesprávné výsledky závisející na prostředí a odbornosti techniků.
Měření účinnosti systémů integrované ochrany, kde je riziko choroby nízké, umožňuje pěstitelům určit jejich náklady a výhody přesněji. Patentování a prodej tohoto testu je úkol pro průmysl biotechnologií – doufejme, že slibný pro nejlepší prospěch původních investorů. Univerzita ve Warwicku má nepochybně již svá jednánípod kontrolou.

Rezistentní kultivary
Začlenění rezistentních kultivarů do integrované ochrany velmi zvyšuje její hodnotu. Nedávno přišly ze společnosti Syngenta rezistentní kultivary kapusty a květáku. Tyto geny rezistence byly předtím použity u strniskové brukve řepáku - vodnice (Brassica rapa var. rapa). Nádorovka kapustová obsahuje fyziologické rasy, které mohou tolerovat tuto rezistenci. Prioritou je zachování této rezistence integrovanými nutričními programy.
Pěstování rezistentních kultivarů na vysoce rizikové půdě je nerozumné. Na vysoce rizikových místech jsou tyto kultivary vystaveny značnému tlaku choroby a pravděpodobnost urychlení „selhání“ se zvyšuje. Podobné geny jsou přítomny v některých kultivarech řepky olejky rezistentních vůči nádorovce. Pěstitelé zeleninových brukvovitých plodin používající rezistentní kultivary kapusty a květáku by se měli vyhýbat půdě, na které byla pěstována řepka olejka rezistentní vůči nádorovce.
Horticulture Week, 2008, 27 March, s. 33 – 34

Zdroj: Agronavigátor

 


Datum uveřejnění: 14.8.08
Poslední změna: 14.8.2008
Počet shlédnutí: 860