Zprávy z tisku

Bursíkovi se nelíbí metodika práce Pačesovy komise

Ministrovi životního prostředí Martinovi Bursíkovi (SZ) se nelíbí metodika práce na zprávě nezávislé energetické komise, kterou vede předseda Akademie věd Václav Pačes. "Nejde o konkrétní závěry zprávy, které by nám vadily, ale o metodu práce," řekl ministr na dnešní tiskové konferenci. Pačes Bursíkovu kritiku odmítl.

 
 

Ministr podle Pačese o metodice práce nic neví, protože se jednání komise nezúčastňoval. "Šlo o standardní metodiku, která se běžně používá v týmu, který je složen k řešení nějakého problému," řekl ČTK šéf akademie.

Ministr se odmítl k informacím ze zprávy vyjádřit, ale kritizoval, že se vůbec dostaly na veřejnost. Zopakoval jen, že kdyby současná vláda rozhodla o dostavbě Temelína, podá demisi.

Ministrovi vadí zejména forma, kterou chce komise v pátek prezentovat část své práce. Podle něj jde o stručné shrnutí závěrů zprávy, která má být ale kompletně hotová až v září. V současnosti také chybí oponentury k analytickým studiím, o které se má zpráva opírat.

Podle Pačese je ale zpráva "v podstatě hotová" a chybí jí jen konečná formální úprava. Kritizované shrnutí podle Pačese odpovídá tomu, o čem zpráva vypovídá. "My jsme byli požádáni panem premiérem, abychom mu to takovýmto způsobem už teď předali," uvedl.

Skutečnosti podle něj neodpovídá ani tvrzení, že analýzám chybějí oponentury. "V podstatě byly udělány, ale je pravda, že některé byly udělány formou veřejné prezentace, jiné byly jako interní oponentury," dodal Pačes.

Spor se týká desetistránkového dokumentu, který má komise v pátek prezentovat jako výstup své práce společně s premiérem Mirkem Topolánkem. ČTK má k dispozici pracovní verzi textu, kterou však komise na pondělním zasedání pozměnila. Podle informovaného zdroje doplnila, že analýza není výstupem její práce. Bursík v pondělí Radiožurnálu řekl, že podle jeho informací jde o dílo exministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, nikoli závěrečnou zprávu komise.

Pačes minulý týden uvedl, že komise přímo nedoporučí dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Navrhne ale, aby u všech plánovaných energetických projektů kabinet okamžitě uvolnil proces posuzování vlivu na životní prostředí EIA. Ten by se podle odborníků mohl stát spouštěcím mechanismem k pracím na dostavbě dalších dvou bloků Temelína.

Sporný dokument podle informací ČTK obsahuje pět hlavních doporučení. Vláda by měla aktivně podporovat prohloubení konkurence na energetických trzích a přehodnotit svůj dosavadní postoj k unbundlingu, tedy oddělení výroby a distribuce u energetických firem. Měla by označit jadernou energetiku za jednu z ekonomicky i technologicky přijatelných variant výroby elektřiny a pokud ČEZ zamýšlí zahájit výstavbu dalšího jaderného zdroje, umožnit mu nastartovat příslušné schvalovacích procesy EIA. Vláda by rovněž měla otevřít diskusi o těžebních limitech, zavést systémovou podporu energetických úspor a pohlížet na obnovitelné zdroje jako na nezpochybnitelnou součást budoucího palivo-energetického mixu. Tomu by ale měla předcházet podrobnější analýza jejich potenciálu.

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 3.7.08
Poslední změna: 3.7.2008
Počet shlédnutí: 382