Zprávy z tisku

Brusel chystá další krácení a omezení zemědělských dotací

Evropská komise připravuje další revizi takzvané společné zemědělské politiky EU, která by mohla vést k citelnému krácení a omezení kritizovaných zemědělských dotací pro některé farmáře.

 
 

Brusel 3. října (zpravodaj ČTK Michal Půr) - Evropská komise připravuje další revizi takzvané společné zemědělské politiky EU, která by mohla vést k citelnému krácení a omezení kritizovaných zemědělských dotací pro některé farmáře. Měla by předcházet komplexní reformu, která se uskuteční nejspíš v roce 2013 a která by se týkala především zemědělců pobírajících od unie menší částky, jež podle Bruselu ovšem nepostačí ani na pokrytí jejich administrativních nákladů.

Celý systém by tak měl být podle Bruselu adresnější a unie by navíc měla stanovit minimální a maximální výši dotací. V minulosti řada zemědělců celý evropský systém zneužívala. EU dlouho trpěla výraznou nadprodukcí, která měla farmářům dopomoci k vyšším dotacím z unijní pokladny. To se částečně změnilo v roce 2003, kdy začala platit nová pravidla, která by se dala nazvat malou reformou zemědělství EU.

V novém návrhu jde však komise ještě dál než v roce 2003. Stanovení limitů na dotace by mělo vést k postupnému poklesu dotací. U dotací vyšších než 3000 eur, tedy asi 82.500 Kč, by měl pokles představovat asi 45 procent z celkového objemu. Ušetřené prostředky by ovšem měly být použity rovněž v zemědělství a neměly by putovat jinam.

Brusel rovněž v návrhu vytyčil další priority, kde bude naopak objem finančních prostředků třeba navýšit. Komise však v tomto ohledu příliš konkrétní není a "hovoří" pouze o třech oblastech. O biopalivech, o klimatických změnách a o vodohospodářství.

Dotační politika ovšem není jediným problémem, který má návrh řešit. Brusel chce také zrušit veškerou "tržní" podporu pro obiloviny. Ta postrádá smysl v době, kdy ceny obilovin prudce rostou. Na vině jsou tenčící se zásoby, které jsou způsobeny vysokou poptávkou na celém světě. Zemědělci navíc stále více využívají půdu pro pěstování plodin, jež jsou a budou používána jako biopaliva. Plocha pro pěstování tradičních plodin se tak zmenšuje.

Změny v podpoře obilí v Evropské unii přitom již nastínil nedávný krok Evropské komise, která zrušila dovozní cla na obiloviny. Eurokomisařka Mariann Fischer Boelová upozornila, že cla na obilí bude možné znovu zavést poté, co se situace na trhu stabilizuje. Opětovný nástup dovozních přirážek zatím ale nelze odhadnout, OECD navíc v jedné ze svých posledních studií uvedla, že ceny potravin a zemědělských surovin budou stoupat i v příštích letech a poklesu se svět jen tak nedočká.

S cenou obilovin tak trochu souvisí i navrhované změny v mlékárenském sektoru. Komise pravděpodobně navrhne zvýšení kvót na produkci mléka. Chce tak unijní zemědělce nejspíš připravit na rok 2015, kdy veškeré kvóty Brusel hodlá úplně zrušit.

Datum: 03.10.2007 14:15
Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 3.10.07
Poslední změna: 3.10.2007
Počet shlédnutí: 777