Zprávy z tisku

Ministerstvo životního prostředí SR podporuje jadernou energetiku

Slovenské ministerstvo životního prostředí podporuje další rozvoj jaderné energetiky v zemi. Na mezinárodní konferenci o bezpečnosti dodávek energie to dnes prohlásil státní tajemník ministerstva Jaroslav Jaduš.

 
 

Bratislava 3. října (ČTK) - Slovenské ministerstvo životního prostředí podporuje další rozvoj jaderné energetiky v zemi. Na mezinárodní konferenci o bezpečnosti dodávek energie to dnes prohlásil státní tajemník ministerstva Jaroslav Jaduš. Jaderná energie je podle něj šetrnější k životnímu prostředí než například tepelné elektrárny, které vypouštějí emise skleníkových plynů.

Ministerstvo tak zastává opačný názor než některé organizace ochránců životního prostředí, které proti rozvoji atomové energetiky protestují.

"Jsem přesvědčen, že budoucnost jaderné energetiky na Slovensku není ohrožená a také z hlediska vlivu na životní prostředí bude vítaná," prohlásil Jaduš. Jakmile Slovensko vyřeší otázku likvidace vyhořelého jaderného paliva, stane se atomová energie bezproblémovým zdrojem, dodal.

Jaderná energetika je v současnosti dominantním zdrojem výroby elektřiny na Slovensku. Vláda Roberta Fica počítá s jejím dalším rozvojem. Ministerstvo hospodářství v návrhu energetické bezpečnosti do roku 2030 navrhuje zvážit výstavbu nových jaderných elektráren v Jaslovských Bohunicích a Kecerovcích. Další zdroj vyroste v Mochovcích, kde chtějí Slovenské elektrárny dostavět třetí a čtvrtý blok atomové elektrárny.

Slovensko zatím pokrývá spotřebu elektřiny z vlastních zdrojů, po odstavení několika elektráren se však zřejmě stane závislé na dovozu. Země se při vstupu do EU zavázala postupně vyřadit z provozu první a druhý blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Odstavují se také některé zastaralé tepelné elektrárny, které nesplňují parametry z hlediska vlivu na životní prostředí.

V minulém roce byl instalovaný výkon elektráren na Slovensku 8157 megawattů a výroba dosáhla 31.227 gigawatthodin. Spotřeb elektřiny by měla podle ministerstva hospodářství do roku 2030 vzrůst o 46 procent, zatímco výkon bez nových elektráren klesnout o 56 procent. Proto se plánuje do roku 2030 investovat do výroby elektřiny 464 miliard korun. Kromě jádra by se měly na výrobě podílet i obnovitelné zdroje, z nichž největší potenciál má podle Jaduše biomasa.

Datum: 03.10.2007 13:45
Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 3.10.07
Poslední změna: 3.10.2007
Počet shlédnutí: 695