Zprávy z tisku

Úroda obilí je v Polsku nadprůměrná, sklizeň ovoce nízká

Polští zemědělci se jako jedni z mála v Evropě radují z letošní sklizně obilí, která je vyšší než dlouhodobý průměr.

 
 

Varšava 27. září (zpravodajka ČTK) - Polští zemědělci se jako jedni z mála v Evropě radují z letošní sklizně obilí, která je vyšší než dlouhodobý průměr. Spokojeni jsou i zelináři. K lepším výsledkům pomohlo rolníkům hlavně počasí a také zvětšení osetých ploch. Zato ztráty na ovoci kvůli květnovým mrazům jsou v průměru odhadovány na 54 procent. Čeští pěstitelé se tak letos zřejmě konkurence levnějších jablek z Polska obávat nemusí.

Polský statistický úřad uvedl, že sklizeň obilí bude asi až o čtvrtinu vyšší než v loňském roce, který byl pro polské zemědělce velmi slabý. Celkem by úroda mohla činit 27,4 milionu tun, což je o něco více než činí dlouhodobý průměr. Odborníci očekávají, že by se tak v zemi mohly stabilizovat ceny obilí a řepky.

Experti však varují před spekulativním růstem cen, a to zejména kvůli letošní nižší úrodě v Evropě. Draho se zřejmě bude prodávat řepka, protože poptávka roste společně s rozvojem trhu biopaliv. Letošní úrodu řepky v Polsku odhadl statistický úřad na 2,1 milionu tun, což je až o 79 procent více než je průměr posledních pěti let.

Zeleniny sklidili polští zemědělci 4,8 milionu tun, loni to bylo 4,4 miliony tun. Produkce brambor vzrostla až o pětinu na více než 11 milionů tun.

Vysoké ztráty postihly polské ovocnáře, jejichž úrody se každoročně obávají čeští sadaři. Úroda meruněk, broskví a vlašských ořechů klesla až o 68 procent. "Tuzemského ovoce je tak málo a je tak drahé, že náš export se snížil o pětinu," uvedl Dominik Woźniak z producentské skupiny Rajpol. Nižší úrodu jablek hlásí také čeští pěstitelé; odborníci proto očekávají, že ceny ovoce porostou.

V Polsku se v průměru ročně sklidí 2,8 tuny ovoce. Letos to bylo 1,3 tuny. Ztráty jsou podle sadařů největší za posledních 70 let.

Polsko se s Tureckem, Itálií a Íránem dělí o třetí místo v žebříčku největších světových producentů jablek. Dvě první místa dlouhodobě patří Číně a Spojeným státům.

Datum: 27.09.2007 09:59
Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 27.9.07
Poslední změna: 27.9.2007
Počet shlédnutí: 883