Zprávy z tisku

Pelety - ekopalivo

V naší republice jsou peletky stále velmi málo rozšířeným palivem, i když odběratelům nabízejí nesporné výhody. Většina výroby v našich firmách je tedy určena na vývoz a výrobci se i nadále snaží oslovit širší spektrum veřejnosti.

 
 

Co jsou to vlastně peletky?

Jde o vysokotlace lisovaný dřevní odpad a biomasu bez přídavku speciálních chemických pojidel. Průřez granulí je kruhový 6 - 14 mm a délka se pohybuje okolo 1 - 5 cm. Organický materiál je protlačen matricovým lisem. Nejčastější materiál používaný pro výrobu pelet jsou dřevěné piliny. Vlivem tlaku se piliny zahřejí, přičemž se uvolňuje lignin, který spolu s organickým pojivem - moukou s vysokým obsahem lepku - udrží peletku po vychladnutí v požadovaném tvaru a zároveň zabraňuje jejímu rozdrobení při manipulaci.

Proč jsou pelety řazeny mezi ekopalivo?

V první řadě představuje ekologické plus nepřítomnost chemického pojiva. Při spalování tak nedochází k uvolňování škodlivin. Standardizovaná velikost zajišťuje rovnoměrné a účinné spalování. Piliny jsou poměrně obtížně využitelný odpad, který pro spalování potřebuje speciální technologii. Při spalování vzniká pouze minimální množství popela. Asi 1 %. Ten je možné však následně použít jako velmi kvalitní zahradní hnojivo. Vlhkost paliva dosahuje 10 %, proto je možné pelety skladovat i několik let. Balení pelet je různé, vždy však v igelitových pytlích, případně papírových pytlích s igelitovou vložkou. Igelit zabraňuje pronikání vzdušné vlhkosti do pelet.

V čem lze pelety spalovat?

V současnosti je možné pelety spalovat v peletových krbových kamnech a ve speciálních kotlích určených ke spalování pelet, dále existují kombinované teplovodní kotle na spalování dřeva a pelet, peletové hořáky a v neposlední řadě i peletové krbové vložky. Pelety lze spalovat i v normálních kotlích a kamnech se spodním odhoříváním, ale účinnost spalování je mnohem nižší.

Jaká je výhřevnost peletek?

Pohybuje se do 18,5 MJ/kg. 1 kWh tepla z pelet stojí v současnosti 0,80 Kč.

Existuje podpora státu na zřízení?

V České republice je v souladu s Národním programem hospodárného nakládání s energií a využívání jejích obnovitelných a druhotných zdrojů vyhlašován každý rok Státní program na podporu úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů energie, kde lze při splnění předepsaných podmínek získat dotaci či půjčku od Státního fondu životního prostředí České republiky na instalaci zařízení na spalování biomasy na území České republiky. Na dotaci i půjčku není však právní nárok.

Mýtus žlutých pelet

V poslední době se mezi lidmi, kteří peletami topí, rozšířil mýtus, že nejkvalitnější jsou pelety žluté. Není to však pravda. Tmavší barvu pelet způsobuje kůrová složka, která kladným způsobem ovlivňuje výhřevnost. Tmavší pelety obsahují její větší množství a tím je jejich výhřevnost podstatně vyšší.

Zdroj: Táborský deník, Silvarium

Vyšlo také v: Českobudějovický deník, Českokrumlovský deník, Jindřichohradecký deník, Písecký deník, Prachatický deník, Strakonický deník, Táborský deník


 


Datum uveřejnění: 26.9.07
Poslední změna: 26.9.2007
Počet shlédnutí: 1354