Zprávy z tisku

Genetika vládne polím i mimo Evropu

Dva odborníci z řad Agrární komory ČR, Ing. Jiří Felčárek a Ing. Jaroslava Nekvasilová, pobývali v minulých dnech na pracovní stáži v zahraničí. Oba mají mnoho zajímavých postřehů, o pár z nich se podělili v následujícím článku.

 
 

Jiří Felčárek se zúčastnil dvoudenního jednání POCC (Politický koordinační výbor při COPA/COGECA, sdružení zastřešující nevládní organizace EU) ke geneticky modifikovaným organismům (GMO). Skepticky hodnotil po návratu zamítavý přístup Evropské unie k většímu využívání GMO plodin.

Dovozy GMO komodit do unie prudce rostou

„Rok co rok celosvětově vzrůstá objem pěstovaných geneticky modifikovaných plodin, což se odráží v celkové bilanci produkce, obsahu GMO v dodávkách a v krmivech a tlaku ostatního světa na Evropskou unii. Například u sóji, která je dnes nezastupitelnou složkou krmiv, jsou dovozy přibližně třikrát větší než vlastní produkce dosahující dvanácti milionů tun. Největší část dovážené produkce je argentinského a brazilského původu. Za současné situace, kdy se od června mění světový trh obilovin, olejnin a proteinových plodin, kdy rostou ceny a poptávka, je možné očekávat zvyšující se tlak na dovozy geneticky modifikované produkce jak suroviny, tak krmiv,“ uvedl první závěr z jednání Felčárek.

Diskuse a vyjasnění využití je nutná

„Samotná Evropská unie však nemá na úrovni Evropské komise, ani na úrovni jednotlivých států, vůbec vyjasněný postoj a názory na užití GMO produkce v Evropě. Je proto nezbytné urychleně zahájit konstruktivní diskusi o možných přínosech a rizicích tak, aby spotřebitelé, ale i farmáři věděli, co v tomto směru do budoucna mohou očekávat,“ řekl Felčárek.

„Musí jít o politické rozhodnutí a politickou odpovědnost. Doporučení C/C směrované k Evropské komisi je otevřít diskusi s národními vládami, s EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin), zpracovat analýzu pro a proti, vyslechnout názory odborníků, protože v EU-27 se situace diametrálně liší. Každé další prodlení situaci jen komplikuje,“ uzavřel Felčárek hodnocení.

Kukuřice a sója na polích státu Illinois

Jaroslava Nekvasilová se během týdenní studijní cesty po farmách USA věnovala především také genetice. „Ve dnech 26. srpna až 3. září navštívila třináctičlenná skupina českých a slovenských agrárních odborníků na pozvání firmy Monsanto Spojené státy americké, konkrétně stát Illinois, aby se blíže seznámila s genetickým šlechtěním, pěstováním a zpracováním geneticky modifikovaného osiva kukuřice a sóji. Účastníci z České i Slovenské republiky byli odborníky, kteří se zabývají pěstováním GMO kukuřice a sóji z různého úhlu pohledu. Mezi účastníky byli přírodovědci, pěstitelé, zpracovatelé, osiváři a také novináři,“ vysvětlila důvod cesty Nekvasilová.

„Cesta probíhala na území státu Illinois, který je státem zemědělským, s velmi úrodnými a kvalitními půdami, vhodnými pro pěstování kukuřice (asi 75 % orné půdy ) a sóji (25 % orné půdy) a rozvinutou živočišnou výrobou jak mléčného skotu, prasat, ale i drůbeže,“ konstatovala Nekvasilová.

Možnost pěstování kukuřice několik let po sobě

„Sílící poptávka po kukuřici na výrobu bioetanolu má za následek vysoké procento pěstování kukuřice a pěstování pouze jedné doplňkové plodiny – sóji. To má za následek pěstování kukuřice i několik let po sobě, což zvyšuje výskyt škůdců a plevelů. Použití GMO pod označením YieldGard YT Triple (což je odolnost proti Roundup, zavíječi kukuřičnému a bázlivci) je v současné době jediným možným řešením, jak pěstovat s vysokými výnosy a v odpovídající kvalitě dostatek kukuřice na výrobu bioetanolu a výpalků pro krmení zvířat,“ uvedla další zajímavý postřeh Jaroslava Nekvasilová.

Během pobytu měli účastníci možnost navštívit řadu míst, kde se provádí genetické šlechtění, zkouší se pěstování nových hybridů v laboratorních a polních podmínkách, farmy, kde se pěstuje kukuřice a sója. „Zajímavé bylo i setkání s Asociací obchodníků s komoditami a prohlídka výroby bioetanolu z kukuřice v Big River Resources LLC v Západním Burlingtonu,“ dodala.

Srovnávací pokusy byly přesvědčivé

Dále čeští specialisté navštívili Illinoiskou státní univerzitu v Champaigne, kde shlédli rozsáhlé polní pokusy na kukuřici a sóju. Mohli pozorovat napadení škůdci a zaplevelení u polních kontrol a porovnat s použitými GMO kukuřice a sóji. Výsledky byly u GMO podstatně lepší než u komerčních odrůd.

„V závěru pracovního pobytu v USA jsme navštívili zemědělskou výstavu Farm Progress Show u města Armstrong, kde byly polní pokusy ukazující vývoj v GMO kukuřici a sóje a hlavně novinky v oblasti výzkumu. Například zvýšení obsahu lysinu, čímž se zvýší stravitelnost a sníží obsah nenasycených mastných kyselin, které nejsou příznivé pro trávení, bylo velmi patrné,“ uvedla Nekvasilová.

Nejzajímavějšími pokusy bylo pro účastníky genetické šlechtění u kukuřice na odolnost proti suchu, které se stává v různých částech světa značným problémem. O tom se chce Jaroslava Nekvasilová ale zmínit až v dalším příspěvku z cesty.

Eugenie Línková


Zdroj: APIC-AK (Agrární poradensko informační centrum Agrární komory ČR), Agris, 13.09.2007

 


Datum uveřejnění: 13.9.07
Poslední změna: 13.9.2007
Počet shlédnutí: 695