Zprávy z tisku

O prodeji teplárenské firmy bude Nový Bor rozhodovat v říjnu

Předmětem nabídky zatím není kotelna na biomasu, kterou radnice vybudovala před pěti lety. Město si ji musí nejméně osm let ponechat, protože ji vybudovalo se státní dotací. Výstavba zařízení na spalování slámy a dřevních štěpků přišla na 20 milionů korun. Třetinu peněz dalo město, zbytek představovala dotace a půjčka ze Státního fondu životního prostřední.

 
 

Nový Bor (Českolipsko) 13. září (ČTK) - V říjnu bude zastupitelstvo v Novém Boru na Českolipsku znovu rozhodovat o prodeji teplárenské společnosti Teplo Nový Bor. Radnice na jaře zveřejnila záměr společnost i teplárenskou infrastrukturu prodat, přihlásilo se šest firem, jedna však nedodala požadované materiály, a tak byla vyřazena. Zbylých pět město znovu oslovilo se žádostí o další upřesňující informace. ČTK to dnes řekl novoborský místostarosta Jindřich Mareš.

Dodal, že radnice požaduje od zájemců výhled investic na příštích deset let a také záruky, že ceny tepla výrazně nevzrostou. Nabídky pak bude znovu posuzovat komise, která vybere vítěze soutěže. To ale stále není zárukou, že firma skutečně zásobování teplem ve dvanáctitisícovém městě převezme. "Bude na zastupitelstvu, zda prodej Tepla Nový Bor vybrané firmě schválí, nebo zda bude dál vlastnictvím města," dodal Mareš.

O prodeji teplárenské firmy jednalo už minulé zastupitelstvo před půldruhým rokem. Tehdy ale k prodeji souhlas nedalo a rozhodnutí ponechalo na nové reprezentaci. Město nyní nabízí podíl ve firmě a také movitý a nemovitý majetek na zajištění výroby a rozvodu tepla, který dnes společnosti pronajímá za šest milionů až sedm milionů korun ročně. "Tyto peníze zpětně investujeme do oprav zařízení, je to ale málo, potřeba by bylo několikanásobně více," řekla starostka Stanislava Silná.

Za majetek chce město nejméně 40 milionů korun. Předmětem nabídky zatím není kotelna na biomasu, kterou radnice vybudovala před pěti lety. Město si ji musí nejméně osm let ponechat, protože ji vybudovalo se státní dotací. Výstavba zařízení na spalování slámy a dřevních štěpků přišla na 20 milionů korun. Třetinu peněz dalo město, zbytek představovala dotace a půjčka ze Státního fondu životního prostřední. Kotel s výkonem 4,5 megawattu si bude nový dodavatel od města pronajímat. Nový vlastník by měl být zkušený v oboru, město navíc požaduje zachování provozu a investice do zařízení na výrobu a rozvod tepla.

Proti prodeji teplárenské společnosti už ve městě vznikla petice. Obyvatelé bytů napojených na centrální vytápění se obávají výrazného růstu cen, pokud podnik koupí soukromá firma. Teď platí za gigajoule 450 korun, což je výrazně méně než v jiných městech v Libereckém kraji. Ani zastupitelstvo není v otázce prodeje zcela jednotné. "Jsou zastupitelé, kteří chtějí, aby se město teplárny zbavilo, jiní se naopak bojí, že pokud to uděláme, vzroste cena tepla," dodala Silná.

Podobně se v současné době jedná o prodeji teplárenské infrastruktury v nedaleké České Lípě. Radnice původně zvažovala najít kupce pro 65 procent akcií, které drží v Českolipské teplárenské. Zbylých 35 procent vlastní MVV Energie CZ. Zastupitelé s tím ale nesouhlasili, obávali se růstu cen tepla. Majoritu si proto město ponechá, nabídlo ale rozvody tepla, výměníky, technologie k nim a movitý majetek, který si teplárenská společnost od města pronajímá.

Datum: 13.09.2007 14:24
Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 13.9.07
Poslední změna: 13.9.2007
Počet shlédnutí: 663