Zprávy z tisku

Sarkozy promluvil o Společné zemědělské politice EU

Nový francouzský prezident k této oblasti politiky přistupuje zcela opačně než jeho předchůdce Jacques Chirac. Požaduje urychlenou změnu principů Společné zemědělské politiky EU.

 
 

Nicolas Sarkozy poprvé od svého zvolení prezidentem vyjádřil svůj názor na současnou podobu Společné zemědělské politiky (SZP), a to při příležitosti otevření zemědělské výstavy v Rennes (Bretaň). Současná SZP se mu zdá nehybná, zastaralá a neschopná odpovědět na výzvy, před kterými bude stát v roce 2013. Tento rok byl odsouhlasen státy EU jako limit pro trvání současné SZP. Hlasování o tomto datu provázely námitky a nespokojenost především ze strany Velké Británie a dalších zemí, které si přály dřívější reformu. Prezident upřesnil, že Francie navrhne nové cíle Společné zemědělské politiky během svého předsednictví, tedy v druhé polovině roku 2008.

Nicolas Sarkozy se ve své řeči vyjádřil pro založení trhu potravin v EU na tzv. komunitárním principu. Evropské výrobky by tak měly před těmi ze třetích zemí prioritu. Sarkozy svůj názor podepřel tím, že by EU neměla být závislá na dodávkách potravin ze zahraničí a prohlásil, že je ve svém přesvědčení „nekompromisní“. Francouzský prezident považuje za důležité, aby Unie disponovala nástroji pro zažehnání zdravotních a klimatických krizí, měla „komunitární politiku stabilních trhů“ a obnovila rozhovory s WTO na „zdravých a jasných základech“. Současně se postavil za francouzský agrární sektor a prohlásil, že ho bude bránit proti jakékoliv dohodě, která by šla proti jeho zájmům. Jeho vize nové SZP dále počítá s ochranou životního prostředí, kontrolou nezávadnosti dovážených potravin na hranicích Unie, přispívání ke světovým potravinovým potřebám, atd.

Francouzský deník Le Monde již dnes informuje o návrhu Evropské komise na reformu SZP po roce 2013, která má být zveřejněna zítra. Komise je podle deníku ve svém návrhu mnohem techničtější, než Sarkozy. Ve svém dokumentu se znovu dotýká problému spolufinancování SZP jednotlivými členskými státy. Velká Británie má od dob „železné lady“ Margaret Thatcher výjimku pro výši příspěvku do společného rozpočtu SZP. To se ostatním členům Unie nelíbí a žádají vyrovnání všech příspěvků.

Dokument dále vyzývá Evropany k přemýšlení o nových zdrojích pro SZP, má za cíl zahájit otevřenou debatu. Na jaře roku 2008 pravděpodobně představí různé možnosti pro reformu rozpočtu SZP, o její definitivní podobě však rozhodně až příští Komise, která bude sestavena v roce 2009.

Zdroj: Euractiv.cz, 12.09.2007

 


Datum uveřejnění: 12.9.07
Poslední změna: 12.9.2007
Počet shlédnutí: 650