Zprávy z tisku

Ráj konopí na dosah od Česka

Pokud se během putování 'českou Kanadou' zatouláte do okolí Nové Bystřice nebo Starého Města pod Landštejnem, zkuste si na chvíli odskočit i k rakouským sousedům. Možná budete překvapeni exotickým zážitkem. Nejsevernějšímu výběžku Rakouska totiž vládne konopí.

 
 

"Rostou, rostou, konopě za cestou......a jsou pěkně zelené. Mezi nima roste modrooké děvče, až vyroste, bude mé..."

Text zapomenuté lidovky připomíná kdysi i u nás hojně pěstované konopí. Po delší odmlce se k nám tato rostlina opět pomalu začíná vracet. V České republice se v současné době pěstuje konopí na zhruba 1800 hektarech, zejména na Hodonínsku, Příbramsku, Teplicku, Rakovnicku, dále v menším rozsahu kolem Mohelnice a Šumperka.

V sousedním Rakousku prosperuje konopný průmysl delší dobu než u nás a dokonce jsou zde místa, kde se podařilo skloubit znovuobjevení konopí s turistickým ruchem.

Konopné lány za hranicí

Nedaleko hraničního přechodu Romava upoutá vaši pozornost poněkud atypické pole. Vysoké stonky, charakteristické listy, jejichž stylizované ztvárnění zdobí mikinu nejednoho adolescenta, a mohutná samičí květenství vás ani minutu nenechá na pochybách. Ano, konopí! Tisíce stvolů se vlní ve větru, obklopené malebnou krajinou vysočiny, s kulisou lesů, luk a rybníků. Za nimi se bělá kostelní věž vesnice Reingers. Obce, která si přidělila označení "Hanfdorf“ neboli "konopná vesnice“.

Na rozdíl od populárního Amsterdamu se v Reingers nedočkáte žádných coffeeshopů. Kolem obce se pěstuje výhradně konopí seté na průmyslové využití, které osahuje pouze zlomky procent účinné látky THC. Zato se tady ale můžete seznámit s pozoruhodnými vlastnostmi této plodiny.

Prvním vodítkem se může stát okruh naučné stezky, situovaný do centra Reingers. Jednotlivé panely podávají základní informace o rostlině a jejím využití, současně se také zmiňují o indickém konopí a jeho tradiční kulturní, společenské a náboženské úloze v asijských zemích. Bohužel, text panelů je pouze v němčině.

Univerzální bylina

Zajímavější pohled skýtá zdejší unikátní expozice. Postačí jen okamžik a návštěvník rychle pochopí, že konopí nachází uplatnění v mnoha oborech lidské činnosti. Ukázky poměrně známého zpracování vlákna na provazy a tkaniny doprovází konopná kosmetika, papír, olej či třeba potraviny.

Loupaná semínka, jak přírodní, tak ochucená, mohou směle konkurovat ostatním podobným výrobkům. Trošku nevěřícně hledím na láhve konopného mléka. Ale nic není nemožné – využití konopí nezná hranic!

Můžete se tu setkat s konopným nábytkem, oblečením či sportovními potřebami. Nechybějí ani kontakty na výrobce, řada popisků je v češtině. Součást výstavy tvoří též obchůdek: mezi mnoha produkty u nás vítězí pivní speciál, obohacený extraktem z místního konopí. Svojí chutí příjemně překvapil.

Konopnou expozici "Hanfdorf“ najdete na severovýchodním okraji obce. V období od 15. června do 15. září je otevřena každý den od 13 do 17 hodin, mimo uvedené období pouze na ohlášení. Prohlídka je bezplatná, pouze pokud si objednáte průvodce (němčina, angličtina), zaplatíte 1,5€, děti 0,5€. V některých sezonách tady také bývá vysázen konopný labyrint.

Konopné údolí v Podyjí

Reingers není jedinou konopnou vesnicí na rakouském území. Stejným titulem se pyšní také obec Hanfthal, česky Konopné údolí. Rovněž ona leží na dohled naší vlasti, v úrodné nížině Podyjí, nedaleko pohraničního městečka Laa an der Thaya.

V této obci, která je součástí moravského vinařského kraje, je pro návštěvníky kromě muzea dokonce připravena ulička s vinnými sklípky a místním konopným vínem. Pokud byste se sem chystali, můžete výlet spojit s návštěvou termálních lázní v Laa an der Thaya.
Konopí v Česku

V České republice produkce konopí rok od roku roste. Zatímco loni se pěstovalo na 1500 ha, letos je to už 1800 ha, informuje publicista Michal Ruman, člen občanského sdružení www.konopa.cz.

Rozšíření pěstování konopí má podle Rumana v Česku obrovský potenciál. Například v potravinářství je možné využít toho, že konopná semena obsahují všechny esenciální mastné kyseliny, které si lidské tělo nedovede vyrobit a které jsou pro lidský organismus velmi prospěšné.

Konopné vlákno je nejpevnějším v rostlinné říši, konopný materiál je prodyšný, antialergenní, může být výbornou alternativou k moderním syntetickým materiálům. Konopí se dá se využít ve všech možných odvětvích - k výrobě papíru (využívají ho například Olšanské papírny), jako podestýlka pod hospodářská zvířata, k výrobě stavebních materiálů, izolací, briket a pelet, v automobilovém průmyslu...

V neposlední řadě je podle Michala Rumana nutné zdůraznit, že jde o místní obnovitelný zdroj. Konopí dokáže dát až čtyřikrát více hmoty z jednoho hektaru (na produkci papíru, paliva), čímž se také mohou šetřit lesy. Více o konopí v Česku se dozvíte na www.konopa.cz, nebo v nedávno otevřeném Ekologickém informačním středisku Zelená pumpa v Chrašticích u Příbrami.

Zdroj: Agris

 


Datum uveřejnění: 4.9.07
Poslední změna: 4.9.2007
Počet shlédnutí: 790