Zprávy z tisku

Obchod s povolením ke skládkování

23.1.04
Britské ministerstvo životního prostředí předložilo k veřejné diskusi návrh na systém obchodovatelných povolení pro skládkování biodegradabilních komunálních odpadů.

Hledání ropy na Aljašce omezují klimatické změny

23.1.04
Ještě před několika lety byli zvyklí lidé hledající nová naleziště ropy na Aljašce zkoumat celou oblast arktického pobřeží i v prosincových sněhových bouřích, jezdit závějemi sněhu a snášet teploty 40 stupňů pod bodem mrazu. Jenže navzdory stále extrémnějšímu počasí se dnes zabývají jedinou otázkou: Dovolí jim oteplováním klimatu vyjet na cestu?

Nová cena štěpky ohrožuje provoz kotelen na biomasu

22.1.04
Trh s dřevěnou štěpkou se otřásl v základech. Biomasa se může stát brzy nedostatkovým zbožím, roste její cena. Do uzavřeného tržního prostředí, kde se v podstatě produkce rovná spotřebě, vstoupil svými masivními nákupy ČEZ.

Výroba bioetanolu v kraji zřejmě zaměstná desítky lidí

21.1.04
Desítky lidí na Vysočině by měly najít práci při výrobě bioetanolu. Zřejmě největší projekt v Krahulově na Třebíčsku počítá se čtyřiceti pracovníky, několik desítek dalších lidí by mělo najít uplatnění v navazujících činnostech.

Irové chtějí prosadit nástroje jako daň z plastikových sáčků

21.1.04
Mezi klíčové části programu pro životní prostředí EU řadí Cullen tzv. Lisabonskou agendu, Akční plán pro ekologické technologie, pohyb odpadu přes hranice, klimatické změny a především prosazování ekonomických nástrojů ke změně chování spotřebitelů. Tím má na mysli například daň z plastových sáčků, kterou irská vláda nedávno úspěšně zavedla ve své zemi.

Šance pro ekologii

20.1.04
Také zemědělci, potravináři a obce se mohou hlásit do soutěže Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2003, jejíž třináctý ročník vyhlašuje Business Leaders Forum (BLF). Účastnit se může kterákoliv organizace nebo samospráva, která kladně ovlivňuje životní prostředí ve svém okolí, přičemž nezáleží na její velikosti či výši investice.

Konference v Berlíně se zabývá obnovitelnými zdroji energie

20.1.04
Otázky, jakou energetickou politiku by měla do budoucna zvolit Evropa, dnes zaměstnávaly v Berlíně účastníky konference o obnovitelných zdrojích. Třídenní akce, které se účastní na šest stovek delegátů z 45 zemí, je součástí příprav na červnovou globální ekologickou konferenci, jež se uskuteční v Bonnu na západě Německa.

Stavíme energeticky úsporný dům (XI) - Ohřev TUV: nejdříve úspory a potom solár

20.1.04
Jestliže dříve existoval (a mnohde stále ještě existuje) roční podíl tepla pro přípravu TUV na teplu pro vytápění kolem 15 %, u nízkoenergetických domů se dostáváme třeba na 50 %. Zde se ale teplo ušetřilo na zateplení stávajícího domu nebo lepšími tepelně izolačními vlastnostmi nového domu. Jeho množství se rapidně snížilo, úspory nabíhají, pocit tepelné pohody však zůstal nedotčen.

Obnovitelné zdroje mají v ČR zelenou

20.1.04
Návrh státní energetické koncepce, kterou by měla vláda schvalovat v polovině února, stanovuje, že podíl obnovitelných zdrojů na celkovém objemu vyrobené energie by se měl v dlouhodobém horizontu zvýšit až na 16 procent.

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie se výrazně zvýší

19.1.04
Podíl obnovitelných zdrojů na celkovém objemu vyrobené energie v České republice by se měl v dlouhodobém horizontu zvýšit až na 16 procent. Podstatné zvýšení podílu vyžaduje také Evropská unie, řekl dnes novinářům náměstek ministra průmyslu a obchodu (MPO) Martin Pecina. Nyní se podíl obnovitelných zdrojů energie ročně pohybuje mezi 1,5 až 2,5 procenta.

V Ostravě vzniklo sdružení propagující obnovitelné zdroje energie

19.1.04
Až deset procent energie, která je třeba pro chod domácností, podniků a dalších institucí v Moravskoslezském kraji, by do dvaceti let měly dodávat alternativní zdroje. Shodli se na tom zakládající členové Moravskoslezské sdružení pro využívání obnovitelných zdrojů energie, které si klade za cíl propagaci těchto zdrojů.

O vytápění rodinných domků se postará i vodík

19.1.04
Především na využívání obnovitelných zdrojů a úspory energie v malých a středních objektech je zaměřen letošní, již 11. ročník výstavy InfoTherma, která se od pondělí 19. do čtvrtka 22. ledna koná v areálu u motelu Panorama ve Frýdlantě nad Ostravicí.

EU hrozí energetická krize

19.1.04
Unie zaostává ve výzkumu za Spojenými státy, tvrdí přední evropští vědci. Pomoci by prý mohly větší investice do biotechnologií.

Cyklus přednášek Architektura pro život

19.1.04
Cyklus přednášek o nízkoenergetických domech jejichž smyslem je informovat zájemce o nejnovějších trendech ekologických staveb a seznámit posluchače s možnostmi harmonického bydlení.

Na Mostecku vyroste továrna na zpracování biomasy

19.1.04
Nadnárodní společnost ICKM Real Estate chce na Mostecku postavit továrnu na výrobu elektřiny a páry z biomasy. Investice se pohybuje okolo tří miliard korun. Vybudování továrny vytvoří desítky nových pracovních míst, uplatnění by mohli najít i místní zemědělci.

Palivového dřeva máme dostatek - jen ho dokázat ekonomicky využít

18.1.04
Mgr. Jiří Rojek (nar. 1935), generální ředitel a předseda představenstva společnosti ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. v exkluzivním rozhovoru pro TZB-info představuje jednak osvědčený drtič DH 10 pro odpadní dřevo po těžbě a prořezávkách do průměru 8 cm a současně i žhavou novinku - dělič štípač kulatiny až do průměru 20 cm.

Novinky na veletrhu Entsorga

17.1.04
Vzorovým příkladem integrovaného zásobování energií z alternativních zdrojů je zemědělská farma Huberta Loicka v Dorstenu, kde se ze zemědělských a potravinových odpadů získává bioplyn, který je na místě spalován v tepelném bloku elektrárny o výkonu 2 milionů kWh, což postačuje pro zásobování 500 domácností elektřinou.
« | 1 | .. | 591 | 592 | 593 | 594 | 595 | .. | 677 | »