Zprávy z tisku

Čínský hlad po energii škodí životnímu prostředí

23.3.04
Obrovský růst čínské ekonomiky a její výrobní síla dávají tušit, že nebude dlouho trvat a Říše středu se stane skutečnou velmocí. K ekonomické síle je ale potřeba dostatek zdrojů energie, které se snaží země co nejlépe zajistit. Přesto v posledních letech dochází k velkým výpadkům zásobování elektřinou, což staví čínskou komunistickou stranu před otázku: Jak a kde vezme Čína energii pro svůj obrovský ekonomický růst? A do jaké míry tím způsobí ekologickou katastrofu?

Budoucnost: Sucho a záplavy

23.3.04
Pohromou příštích desetiletí se v Evropě stane hlavně vodní živel a nedostatek pitné vody. Kvůli změnám klimatu se musíme naučit žít s častými povodněmi, které budou střídat dlouhá období sucha.

První obchodník s emisemi

23.3.04
Poradenská a investiční společnost Vertis Environmental Finance, jež se specializuje na obchodování s emisemi skleníkových plynů, zakládá kancelář v Praze.

Budišov má plyn, chce ale budovat kotelnu na biomasu

19.3.04
Budišov na Třebíčsku chce vybudovat kotelnu na biomasu. Kvůli stavbě za dvaadvacet milionů korun chce ještě letos požádat o státní dotaci. Obec s dvanácti sty obyvateli má sice zavedený plyn, ale spalování biomasy považuje za výhodnější.

Jde nám o energetickou nezávislost

18.3.04
Českou energetiku čeká po období 90. let minulého století - ve kterém bylo vynaloženo velké úsilí zejména na její ekologizaci, restrukturalizaci a částečnou privatizaci - především dokončení procesu liberalizace trhů s energiemi a vyrovnání se s ekonomickými a environmentálními problémy nadnárodního charakteru.

Plán pro obchod s emisemi skleníkových plynů bude do května

17.3.04
Ministerstvo životního prostředí vyhotoví do konce dubna Národní alokační plán pro obchodování s emisemi skleníkových plynů. Smyslem plánu je přidělit znečišťovatelům poukázky na emise, s nimiž budou moci následně obchodovat.

Zájem o zalesňování poroste

16.3.04
V nejbližší době se dá očekávat větší tlak na zalesňování nelesních pozemků v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Možný nápor má podle pracovníků CHKO souvislost s dotačními tituly, které budou financovány z Evropské unie.

Olomouckou zoo bude vytápět ekologická kotelna na biomasu

16.3.04
Olomouckou městskou zoologickou zahradu na Svatém Kopečku bude zřejmě už tuto zimu vytápět kotelna na biomasu. Zastupitelé města dnes odsouhlasili, že se zaručí za půjčku, kterou má zoo přislíbenou na vybudování ekologické výtopny od státu

Tanex Vladislav bude vyrábět energii ze živočišného odpadu

16.3.04
Klihárna Tanex Vladislav na Třebíčsku chystá výrobu elektrické energie z živočišných zbytků, které vznikají z vaření klihu. Odpad s vysokým obsahem bílkovin se zatím kompostoval. Investice do stavby energetické stanice bude zhruba 25 milionů korun.

Agroenvironmentální programy České republiky (1.92 MB)

15.3.04
V tomto stručném průvodci bychom Vás chtěli seznámit s některými z dotačních titulů ministerstva zemědělství, které jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí a současně Vám umožní získat další zdroje příjmů z Vaší zemědělské činnosti.

Towards a low carbon economy

13.3.04
I would like to start this speech by quoting one of my favourite writers, Rolf Edberg. In 1966, he wrote: "This is mankind's home", "in the narrow borderland between the deathly heat beneath our feet and the coldness of space above us". He describes the fragility of our existence in poetic terms: "the atmospheric layer is so thin that it cannot be represented on any globe with even the finest brushstroke.

Dotace ekologickému zemědělství dosáhnou téměř jedné miliardy Kč

12.3.04
Za šest let dosáhly dotace pro ekologické zemědělství celkem 800 milionů korun. Česká republika má podle údajů ministerstva bezmála šest procent půdy, která se využívá bez použití průmyslových hnojiv a pesticidů. V zemích EU dosahuje průměr asi čtyř procent, což resort považuje za velmi dobrou startovací čáru pro budoucí exportně zajímavou produkci.

Amazonským pralesům klesá schopnost vázat CO2

12.3.04
Vědci bijí na poplach kvůli výsledkům výzkumu v brazilských tropických lesích. Autoři studie tvrdí, že objevili varovné známky toho, že deštné pralesy možná budou mít menší schopnost vázat emise oxidu uhličitého, který je hlavním plynem globálního oteplování.
« | 1 | .. | 585 | 586 | 587 | 588 | 589 | .. | 677 | »