EnglishRSSkontaktyčlenstvísitemapinzerce a reklama
Biom.cz
biomasa, biopaliva, bioplyn, pelety, kompostování a jejich využití

ČLÁNKY A ZPRÁVY

Zprávy z tisku

9.1.02 Pomoc bionaftě

Od 1. října se změnil systém podpory bionafty. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) počínaje tímto měsícem prodává výrobcům metylesteru řepku za nižší ceny, než jaké jsou na volném trhu. Výrobci MEŘO, s nimiž má fond podepsané smlouvy, zatím zaplatili za každou tunu odebrané řepky zálohu tisíc korun. Výslednou cenu jim fond podle ředitele Jana Höcka dopočítá po skončení měsíce na základě vývoje cen motorové nafty a řepkových pokrutin. Podle předběžných propočtů se může pohybovat kolem 4800 korun za tunu.

9.1.02 Výrobci MEŘO se kterými SZIF uzavřel smlouvu

Seznam výrobců MEŘO s nimiž Státní zemědělský intervenční fond uzavřel smlouvu na prodej řepky olejné podle nařízení vlády č. 86/2001 Sb.

9.1.02 Bionafta - stále populárnější alternativa

Zdražování motorové nafty je vodou na mlýn pro bionaftu. S tím, jak loni rostla cena za barel ropy, stoupal ve světě zájem o toto alternativní ekologické palivo. Na českém trhu dosáhl podíl bionafty na celkové spotřebě motorové nafty téměř deseti procent. V tomto směru jsme tedy lídrem mezi východoevropskými zeměmi a o naše zkušenosti se zajímá i vyspělý svět.

9.1.02 Systém podpory bionafty stále hledá svoji tvář

Bionafta se neobejde bez podpory státu, avšak její optimální forma se stále hledá. Současný systém, který s určitými korekcemi platí od 1. dubna minulého roku, se pro svoji složitost neosvědčil. Od 1. října letošního roku se má přejít na nový způsob podpory. Ten už by měl podle ministerstva zemědělství přežít období do našeho přičlenění k Evropské unii.

9.1.02 Školy a energetické plodiny

CZ BIOM - České sdružení pro biomasu - podpořilo v uplynulých letech projekt propagace pěstování energeticky využitelných rostlin tím, že navázalo spolupráci se středními zemědělskými školami a učilišti, poskytlo základní informace, propagační letáky a hlavně semena rostlin, které jsou pro energetické využití perspektivní.

9.1.02 Vláda o využití bioplynu v zemědělství a zpracovatelském průmyslu

Ministři zemědělství a životního prostředí Jan Fencl a Miloš Kužvart předloží ve středu vládě analýzu možností využití bioplynu a návrh přípravy podpůrného programu na jeho uplatnění v zemědělství a zpracovatelském průmyslu. Sdělilo to ministerstvo zemědělství.

9.1.02 Vláda je pro podporu výroby a využití bioplynu v ČR

Vláda se včera rozhodla pro podporu výroby a využití bioplynu v České republice. Vyhověla tak návrhu ministerstev zemědělství a životního prostředí, která jí předložila analýzu možností využití tohoto paliva a návrh přípravy podpůrného programu na jeho uplatnění v zemědělství a zpracovatelském průmyslu. Na tiskové konferenci to řekl mluvčí kabinetu Libor Rouček.

9.1.02 Překopávač kompostu

V současné době začíná renesance kompostovacích strojů, které produkují vysoce hodnotný kompost z organických odpadů a hnoje.

9.1.02 Překopávač kompostu

Zvyšující se zájem o recyklaci zelené odpadní hmoty a o kompostování na farmách vedl firmu Teagle Machinery k dovozu řady přívěsných „aeračních“ strojů (překopávačů). Jsou vyráběny ve Francii firmou Le Boulch.

9.1.02 Kompostování zeleného odpadu na farmě

Levné, organické a pro životní prostředí přátelské kompostování by se mohlo provádět na farmách a vytvářet tak dodatečný hodnotný zdroj živin a zlepšovat ekonomický výsledek farmy. Na toto téma byl na Harper Adams University College uspořádán seminář.

9.1.02 Diskriminace kompostu

Nařízení o biologických odpadech vešlo v Německu v platnost na konci roku 1998. Po roční praxi se v únoru 2000 sešlo na kongresu v Kolíně nad Rýnem 160 odborníků z praxe, aby zhodnotili jeho účinnost.

9.1.02 Porovnání nákladů na vytápění podle druhu paliva

s ohledem na Vaši spotřebu, kotel,...

9.1.02 MZe:Odbyt palivového dříví loni stoupl asi o 12 pct na 630.000 m3

Poptávka po palivovém dříví loni podle odhadu ministerstva zemědělství vzrostla o deset až 12 procent na přibližně 630 tisíc metrů krychlových. Pokračoval tak trend z roku 2000, kdy dodávky palivového dříví rostly stejným tempem na zhruba 560 tisíc metrů krychlových. "Je to zejména důsledek zdražování plynu," řekl ČTK Hugo Roldán z tiskového oddělení MZe.

9.1.02 Renewable Fuels Could Save Money

Energy legislation emphasizing renewable fuels could help boost the U.S. economy by $300 billion and create as many as 300,000 new jobs by 2016, an independent analysis suggests. The study, sponsored by the National Biodiesel Board, finds that increased use of American made fuels such as biodiesel and ethanol would generate an additional $71 billion over the next 15 years.

8.1.02 Evropa potřebuje méně rizikové zdroje energie

Během několika let bude energetika v Evropě vypadat podstatně jinak, než ji známe. Kromě systémových změn fungování energetického trhu souvisejících zejména s jeho liberalizací, které by ve státech Evropské unie měly být realizovány asi do tří let, se budou muset během příštích letech měnit i energetické zdroje.

8.1.02 Vláda podporuje výrobu a využití bioplynu v ČR

Vláda se na svém zasedání dne 12. září 2001 rozhodla na návrh Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí podpořit výrobu a využití bioplynu v ČR. Obě ministerstva předložila vládě společně zpracovanou analýzu možností využití tohoto paliva společně s návrhem přípravy podpůrného programu na uplatnění bioplynu v zemědělství a zpracovatelském průmyslu.

8.1.02 Kyjovští postaví unikátní kompostárnu

První kompostárnu svého druhu v České republice postaví ve spolupráci s firmou Metaz v Kyjově na Uherskohradišťsku. Kompostárna bude vybavena unikátní německou technologií, která dokáže zpracovat odpad z čistírny odpadních vod, ale i veškerý bioodpad.
« | 1 | .. | 1026 | 1027 | 1028 | 1029


 
© 2001-2009, CZ Biom  -  České sdružení pro biomasu,  Opletalova 7/918, 111 44 Praha 1,   Tel.: 604 856 036,   E-mail: sekretariat@biom.cz
Webhosting/ webdesign / publikační systém TOOLKIT - Econnect
Treti ruka energieplus Česká peleta Ekologie, pasivní domy, solární energie, alternativní zdroje, zelené bydlení EnviWeb - portál pro ochranu a tvorbu životního prostředí Ekolist po drátě Portál Energetika Internetové energetické konzultační a poradenské středisko Lesnicko-dřevařský www server