Zprávy z tisku

Evropané chtějí čistou energii

11.6.03
Devadesát procent občanů Evropské unie považuje za jeden z nejdůležitějších úkolů pro své vlády, aby prosadily přechod zemí na obnovitelné energetické zdroje. Potvrzuje to nejnovější průzkum bruselského statistického úřadu Eurostat.

Německý trh s alternativní energií rychle roste

11.6.03
Obnovitelné energie - s tímto pojmem si zřejmě většina lidí spojí vodu, vítr či slunce. Znalci oboru či lidé, kteří ekologický proud využívají, s tím však spojují i subvence. Právě ty jsou totiž jedním z hlavních motorů branže, alespoň v Německu.

Česko sází zejména na biomasu

11.6.03
Ze všech druhů obnovitelných zdrojů energie je v Česku nejperspektivnější výroba tepla a elektřiny z biomasy, tedy dřevního odpadu nebo obilné a řepkové slámy.

Usnesení vlády ČR k Programu podpory trhu se zemědělskou půdou

11.6.03
Vláda schvaluje zásady Programu podpory trhu se zemědělskou půdou s účastí Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, a.s. na principu dotace části úroků hypotečních úvěrů, obsažené v části III materiálu č. j. 594/03, ve variantě I (Poskytovatelem těchto úvěrů budou banky s hypoteční licencí).

Hospodařit s energií se vyplatí

11.6.03
Od pondělí 5. května probíhá v celém Jihočeském kraji pod patronátem hejtmana Jihočeského kraje RNDr. Jana Zahradníka soutěž "Škola a energie". Tato akce je určena pro druhý stupeň základních škol a pro střední školy, jejím tématem však není jen úspora energií ve školách, ale také v domácnostech a v neposlední řadě i využívání obnovitelných zdrojů energie.

Řepka překonává nízké odhady

10.6.03
Letošní produkce řepky bude nižší než za několik posledních let. Ještě letos na jaře se výnos odhadoval asi na 2,55 t/ha a nikdo nepředpokládal, že se stav porostů může ještě zhoršit. Dnes je však jasné, že se na snížení výnosů navíc podepíší jarní mrazíky, sucho a také rychlý nástup teplých dnů, v jejichž důsledku šly nerozvětvené rostliny rychle do květu.

Na ekologickou infrastrukturu může Česko dostat od EU 15 miliard

10.6.03
Ministerstvo životního prostředí se chystá finančně a metodicky pomáhat krajům a obcím při tvorbě projektů, o jejichž finanční podporu budou žádat Evropskou unii. Jedním z největších programů určených ekologickým projektům bude od roku 2004 Fond soudržnosti, v němž je pro Česko připraveno 15 miliard korun.

Vyhláška č. 6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb

10.6.03
Vyhláška se týká místností staveb zařízení pro výchovu a vzdělávání, vysokých škol, škol v přírodě, staveb pro zotavovací akce, staveb zdravotnických, zařízení léčebně preventivní péče, ústavů sociální péče, ubytovacích zařízení, staveb pro obchod a staveb pro shromažďování většího počtu osob.

Co s odpady

10.6.03
Stále palčivější se pro Evropskou unii stává otázka odpadů. Každý její občan jich ročně vyprodukuje v průměru 550 kg. Evropská komise (EK) proto přijala dokument Na cestě k tematické strategii předcházení a recyklace odpadů, ve kterém líčí současný stav a nastiňuje budoucí kroky.

Slovník obnovitelných zdrojů

10.6.03
Druhé, přepracované a rozšířené vydání Slovníku obnovitelných zdrojů vydalo německé nakladatelství Wiley-VCH ve Wienheimu.

Energie z půdy v klidu

10.6.03
Většina půdy v okolí obce Jindřichovice pod Smrkem, ležící ve Frýdlantském výběžku na severu Čech, kterou dříve obhospodařovaly způsobem sobě vlastním státní statky, je nyní ve správě Pozemkového fondu. Diplomaticky by se dalo napsat, že jde v současnosti o "půdu v klidu", reálnější je však konstatování, že na pozemcích má prostor samovolný vývoj plevelných společenstev.

Hlístoví červi jako indikátory stavu půdy

8.6.03
Nematody (hlístoví červi) žijící ve velkém množství v půdě byly ještě před 30 lety obecně považovány za škodlivé pro zemědělskou produkci. Výzkum však již ukázal, že ty nematody, které se živí bakteriemi a houbami, hrají významnou úlohu v ovlivňování přeměny půdní mikrobiální biomasy a tím i dostupnosti živin pro rostliny. Proto jsou v současnosti využívány jako indikátory stavu půd a půdních procesů.

Nedělní editorial - Státní energetická koncepce k diskuzi

8.6.03
Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo v uplynulém týdnu na svých internetových stránkách Návrh státní energetické koncepce do roku 2030. Zveřejněný dokument je zatím ve stádiu spíše několika náčrtů než uceleného návrhu. Obsahově je ale na výrazně vyšší úrovni než dosud platná "Grégrova" státní energetická koncepce, která byla přijata vládou v roce 2000.

Tvorba metanu u přežvýkavců

7.6.03
Podle odborníků může skot produkovat 250-500 l metanu za den/ kus. Podle této produkce se odhaduje, že se skot bude v příštích 50-100 letech podílet na globálním oteplování o něco méně než 2 %.
« | 1 | .. | 1026 | 1027 | 1028 | 1029 | 1030 | .. | 1114 | »