Zprávy z tisku

Vliv sorpce vlhkosti v konstrukcích na energetickou bilanci stavby

3.7.03
Rovnovážná vlhkost stavebních materiálů závisí na relativní vlhkosti okolního vzduchu. Při sorpci vlhkosti v konstrukčních materiálech se uvolňuje teplo. Obráceně při desorpci (vysychání) se teplo spotřebovává. Energetické efekty spojené se sorpcí a desorpcí vlhkosti ve stavebních materiálech jsou ve výpočtu energetické bilance staveb podle ČSN EN 832 pominuty. Ukazuje se, že pro stavby s výrazně vyšší úrovní tepelné ochrany, tzv. stavby pasivní, může být vliv vlhkosti na energetickou bilanci významný.

Připravme se na změnu klimatu

3.7.03
Na jistou transformaci zemědělství, která bude nutné probíhat v souvislosti s globálními změnami klimatu, nejme připraveni a ni u nás, ani ve vyspělých státech světa. Podle údajů dlouhodobého sledování jsou konkrétní projevy změny klimatu v rostlinné produkci nejisté. Důvodem je dosavadní nemožnost předvídat s potřebnou přesností konkrétní změny teplot, srážek apod.

Len olejný a přadný jako alternativní plodiny pro pěstování na půdě v klidu

3.7.03
Ekologické a ekonomické pěstování lnu tvoří významnou průmyslovou složku, plně využitelnou, biodegradovatelnou, nezanechávající odpad a škodlivé zbytky. Len v pěstebních systémech zvyšuje biodiverzitu zemědělské výroby a přitom žádným způsobem nezatěžuje rostlinnou produkci. V ČR se pěstují dva typy lnů - olejný a přadný. Oba mají poněkud odlišný směr pěstování a využití hlavního a vedlejšího produktu.

Rekonstrukce zateplení - 9. díl

3.7.03
Tepelně-izolační vlastnosti obvodových stěn ale i střech starších objektů neodpovídají současným normám. Způsobuje to jednak vývoj požadavků na tepelně-izolační vlastnosti obvodových konstrukcí, ale také materiály, které byly k dispozici v době vzniku stavby.

Ekologické zdroje zatím paběrkují

3.7.03
V tuto chvíli v Jihočeském kraji funguje 52 obnovitelných zdrojů, tedy míst vyrábějících elektřinu způsobem, který je šetrný vůči přírodě.

Evropský parlament otvírá dveře obchodu se skleníkovými emisemi

3.7.03
Evropský parlament dnes schválil návrh směrnice, který umožní evropským podnikům obchodovat se svými emisemi skleníkových plynů. Směrnice má pomoci snížit hladinu produkce oxidu uhličitého a pomoci EU splnit závazky plynoucí z takzvaného Kjótského protokolu.

Independent: Zpráva meteorologů - počasí se zbláznilo

3.7.03
Světová meteorologická organizace (WMO) vydala včera večer zprávu týkající se extrémního počasí, která by se dala shrnout do jednoduchého sdělení - počasí se zbláznilo. Přestože WMO vydává zásadně pouze výroční zprávy, které shrnují statistiky za celé uplynulé období, letošní obzvlášť horký červen ji donutil reagovat a upozornit na nebezpečí, které vyplývají z klimatických změn.

Loňská kalamita zlevnila dřevo, cena dosahuje desetiletého minima

2.7.03
Olomoucko Až v těchto dnech končí pracovníci Správy lesů města Olomouce ( SLMO) s odstraňováním následků větrných kalamit, které zasáhly na sklonku loňského roku lesní porosty v majetku města Olomouce na Bruntálsku. Dřevo z poškozených lesů je přitom z důvodů převisu nabídky nad poptávkou prodáváno za nejnižší ceny za posledních deset let.

Neznámý útočník zranil předsedu ekologické organizace

2.7.03
Předsedu organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Zahrada Moravy v Boršicích na Uherskohradišťsku Romana Jílka zranil v noci na dnešek neznámý útočník. Jílek, který je v obci zastupitelem za ČSSD, dává událost do souvislosti s bojem ČSOP proti navážení čistírenských kalů a slévárenských písků do katastru Boršic firmou ze Zlínska.

Spalování odpadů je plýtvání surovinami

2.7.03
Řešení umožňuje kombinace vysoké míry recyklace a kompostování v kombinaci s kvalitní legislativou podporující prevenci odpadu a s technologií mechanicko-biologického zpracování. Podle studií MŽP i zahraničních tato strategie vyžaduje nižší investiční i provozní náklady než rozvoj spaloven.

Kraj určil, jak nakládat s odpady

1.7.03
Koncepci hospodaření s odpady, která mimo jiné definuje způsoby jejich likvidace, schválili zastupitelé Plzeňského kraje.

Zelený proud

1.7.03
Mixed Power - to je směs energií z obnovitelných zdrojů: ze slunce, větru, biomasy a z tepelné energie naší Země. Jedině tyto energie neprodukují C02 a napomáhají tak ochraně životního prostředí.

Proč se svět nebrání skleníkovému efektu

1.7.03
Zástupci sto devadesáti zemí přijeli začátkem června do Berlína, aby probrali vývoj zemského klimatu. A konstatovali, že emise takzvaných skleníkových plynů , které hrozí rozehříváním zemské atmosféry, se v průmyslových zemích nesnižují, ale naopak stoupají.

Evropská unie neplní závazky o snižování emisí

30.6.03
Brusel se přitom před sedmi lety v Kjótu zavázal, že mezi lety 2008 až 2012 sníží emise skleníkových plynů o osm procent oproti roku 1990. Zpočátku to šlo hladce a v roce 1999 byla unie v minusu 3,6 procenta. Pak se však tento trend otočil.

Degradace pesticidů v biologicky aktivním lůžku

29.6.03
Studie realizovaná ve Švédsku ukázala, že biologicky aktivní lůžka ("Biobeds") mohou účinně zadržovat a degradovat odpad z pesticidů pocházející z nahodilých úniků pesticidů. Systém "Biobeds" je z hlediska nákladů efektivní metodou.

EU podnikům povolí obchodovat s emisemi

27.6.03
Text zákona, jenž má od ledna 2005 postihovat producenty skleníkového plynu CO2, dokončil legislativní tým EU. "Tímto předpisem EU dokáže, že o problému globálního oteplování hodlá nejen diskutovat, ale také proti němu bojovat," řekl Reuters britský poslanec Chris Davies.

Elektrická energie z obnovitelných zdrojů

27.6.03
V posledním období je věnována velká pozornost spalovaní paliv z kategorie obnovitelných zdrojů. Řada jednotek o výkonu 20 až 50 MW tep. byla postavena v zemích Evropské unie, zejména v Německu. Díky dotacím, které vlády některých zemí takovým projektům poskytují, se realizace jinak finančně náročných projektů stává pro investory přitažlivější a následně je touto cestou dosahováno hlavního cíle a tím je snížení spotřeby klasických paliv

Mikroorganismy rozkládající insekticid endosulfan

26.6.03
Vědci z kalifornské univerzity izolovali mikroorganismy, které rozkládají endosulfan, persistentní insekticid, užívaný u plodin po celém světě. Tyto druhy mikroorganismů mohou být přidávány do půdy nebo do vody, kde mohou významně snižovat obsah tohoto insekticidu.
« | 1 | .. | 1020 | 1021 | 1022 | 1023 | 1024 | .. | 1114 | »