Zprávy z tisku

Vědci varují před velkým suchem, připravují se na něj i firmy

Pokud nezačne vydatněji pršet, mohla by se opakovat některá z katastrofálních such, s nimiž se už minulosti Česká republika potýkala. Upozornil na to dnes ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského Mark Rieder na konferenci ke Světovému dni vody, který připadá na sobotu. Kvůli extrémně nízkým srážkám se vytvořila minimální zásoba sněhu a zásoby podzemní vody se nedoplnily. Možný nedostatek vody začínají řešit i firmy. Prvních sedm dnes podepsalo prohlášení, v němž se zavázalo ke snižování odběru vody a omezení znečištění vypouštěných vod.

 
 

"V případě, že by nepřišly nějaké vydatnější, déle trvající srážky, tak by se mohlo opakovat některé z katastrofálních such, které tady už v minulosti byly," řekl ČTK a Českému rozhlasu Rieder.

Vědci ve Výzkumném ústavu vodohospodářském připravili modely, jež předpovídají poklesy odtoku vody v ČR a větší extrémy u povodní a sucha. Ukazují, že se budou často opakovat povodně v zimním období a v létě naopak nastávat delší období sucha. Očekává se také zvýšení průměrných teplot, které znamená zvýšení odpařování vody z povrchu. Na území ČR tvoří veškeré vodní zdroje atmosférické srážky. Tuzemské řeky zde pramení, ale odtékají do moří. Dešťové a sněhové srážky by tak v úhrnu měly být dostatečným zdrojem vody. Letošek z hlediska průtoků a srážek porovnávají odborníci s rokem 1947, kdy bylo katastrofální sucho na celém území ČR. Sucho zasáhlo přibližně dva miliony Čechů i v roce 1990 z hlediska individuálních zdrojů pitné vody.

K ochranným opatřením orientovaným na retenci vody v povodích v souvislosti s povodněmi se ve svém prohlášení zavázala i vláda. Zástupce ministerstva životního prostředí však na dnešní konferenci i přes přislíbenou účast chyběl. Povodně jsou podle Riedera sice mediálně vděčné téma, o suchu se však tolik nemluví. Přitom škody a počty zasažených obyvatel jsou v případě katastrofálního sucha násobně vyšší, upozornil.

Zástupci prvních sedmi firem - Heineken ČR, Ambruz & Dark Deloitte Legal, Mosaic House, Plzeňského Prazdroje, Skanska, ŠKODA AUTO a Skupiny ČEZ dnes podepsali prohlášení, ve kterém se zavazují k odpovědnému nakládání s vodou. Slibují například snižování odběru vody z vodovodní sítě, případně čerpání podzemních a povrchových vod, nebo dlouhodobé měření spotřebované množství a způsoby, jak se ve firmě s vodou nakládá.

"K prohlášení se po dnešní konferenci mohou připojit i další firmy, které budou závazky skutečně naplňovat. Do budoucna budeme hodnotit, zda všichni signatáři závazky naplňují v praxi," uvedla Veronika Němcová z platformy Byznys pro společnost, která podpis mezi firmami iniciuje.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 20.3.14
Poslední změna: 20.3.2014
Počet shlédnutí: 382