Zprávy z tisku

V Rakousku jsou z obnovitelných zdrojů čtyři pětiny tamní energie

Bezmála čtyři pětiny energie vyrobené v Rakousku pocházejí z obnovitelných zdrojů. Od roku 2000 se tu množství "ekologické energie" zvýšilo o téměř 80 procent, za posledních 40 let se ztrojnásobilo. Letos se zvedly také výkupní tarify. Rakouská energie ale na pokrytí vlastní spotřeby nestačí, takže alpská republika musí velké množství dovážet.

 
 

Bezmála čtyři pětiny energie vyrobené v Rakousku pocházejí z obnovitelných zdrojů. Od roku 2000 se tu množství "ekologické energie" zvýšilo o téměř 80 procent, za posledních 40 let se ztrojnásobilo. Letos se zvedly také výkupní tarify. Rakouská energie ale na pokrytí vlastní spotřeby nestačí, takže alpská republika musí velké množství dovážet.

V roce 2008 se v Rakousku podle rakouského ministerstva hospodářství vyrobilo 29 procent domácí energie z vody a z jiných obnovitelných zdrojů přes 49 procent. Plyn se postaral o téměř 12 procent vyprodukovaného množství a nafta o skoro deset procent. Uhlí se zhruba od roku 2005 k výrobě energie nepoužívá.

"Rakousko disponuje díky své výhodné poloze dvěma zdroji, které se tradičně využívají ve velkém měřítku k získávání energie: vodní silou a biomasou," uvedlo rakouské ministerstvo hospodářství.

Vrcholu produkce dosáhly rakouské vodní elektrárny v roce 2000. V dalších letech byla výroba menší, a to kvůli zimě bez sněhu a suchým létům. I přes slabší vývoj ve vodní energetice obnovitelné zdroje posilují a využívají se stále častěji. Množství energie z pelet, štěpků či bioplynu se od počátku 90. let zvedlo čtyřikrát. Ztrojnásobila se produkce z odpadů, téměř pětinásobná je výroba ze slunečního záření a zemního tepla. Přírůstky jsou i u větrné energie.

Podle plánu EU by v roce 2020 mělo 34 procent energie vyprodukované v sedmadvacítce pocházet z obnovitelných zdrojů - z větru, vody, slunečního záření a biomasy. Podle rakouského ministra hospodářství Reinholda Mitterlehnera se alpská republika díky svým novým výkupním tarifům k tomuto cíli může přiblížit.

V letošním roce se totiž podařilo dohodnout vyšší ceny. Ty se třeba u větrné energie zvedly proti loňsku o 29 procent - ze 7,53 centu za kWh (1,86 Kč) na 9,7 centu (2,39 Kč). Za energii z fotovoltaických článků se nyní platí od 25 do 38 centů za kWh (do 6,17 do 9,39 Kč), a to podle umístění zařízení a podle jeho výkonu. Tarif u biomasy činí deset až 14,98 centu za kWh (2,47 až 3,70 Kč), u bioplynu 13 až 18,5 centu (3,21 až 4,57 Kč). K tomu je možné za splnění určitých podmínek získat dva až tři centy za kWh navíc. Prodloužila se i doba garance ceny. U větrných a slunečních zařízení se zvedla z 11 na 13 let, u biomasy z 10 na 15 let. Na dotace ekologickým elektrárnám stát navíc vyčlenil 21 milionů eur (518,7 milionu Kč).

Podle rakouského ministerstva hospodářství ze všech obnovitelných technologií je nejlepší poměr nákladů a užitkovosti u větru. Na konci roku 2009 fungovalo v zemi 206 větrných elektráren s více než 600 větrných vrtulí a celkovým výkonem 1050 megawattů. Pokryly tak tři procenta rakouské spotřeby.

Podíl Rakouska na celkové výrobě energie v EU obnáší 1,3 procenta. U energie z obnovitelných zdrojů je to ale 5,9 procenta. "Rakousko je tak sedmý největší výrobce energie z obnovitelných zdrojů v sedmadvacítce," uvedlo ministerstvo hospodářství. Pokud se to podle něj přepočítá na rozlohu země, je alpská republika s předstihem na špičce. Ve využití vodní energie je Rakousko v evropském srovnání na třetí příčce - vyprodukuje 11,6 procenta vodní energie EU.

Rakousko si pečlivě buduje pověst země, které záleží na ekologii a udržitelném rozvoji. Snaží se prosazovat využití obnovitelných zdrojů a odmítá jadernou energii. V 70. letech sice vybudovalo atomovou elektrárnu ve Zwentendorfu asi 50 kilometrů severozápadně od Vídně, ale nikdy ji nespustilo. Před rokem areál nefunkční jaderné elektrárny dostal nový kabát - na fasádách i prostranstvích stojí tisícovka solárních panelů.

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 7.9.10
Poslední změna: 9.9.2010
Počet shlédnutí: 910