Zprávy z tisku

V Mladé Boleslavi možná nebudou muset platit poplatky za odpady

Na podzim začnou ve výrobní průmyslové zóně Mladé Boleslavi budovat mechanicko-biologickou úpravnu odpadů za 479 milionů korun. Ta by se měla stát moderní alternativou řešení likvidace odpadů poté, co skončí životnost skládky komunálních odpadů v Michalovicích. Do provozu má být uvedena nejpozději 1. ledna 2015. Obyvatelé města by se díky tomuto centru odpadů mohli zbavit placení poplatků za svoz odpadů, řekl na tiskové konferenci primátor města Raduan Nwelati (ODS).

 
 

Nové zařízení nebude podle primátora ani skládka ani spalovna. Měla by nabídnout formu zpracování odpadu, která je ideální pro Mladou Boleslav z hlediska životního prostředí, financování i provozu. "Jiné alternativy likvidace odpadu v podobě jeho odvozu na jiné skládky či spalovny by byly finančně nevýhodné," řekl Nwelati. Nové centrum odpadů bude v blízkosti Mladé Boleslavi a má přinášet i zisk z prodeje vyrobené elektrické energie a peletek. Proto chce primátor zrušit poplatky za svoz odpadů pro obyvatele města. "Bude to ovšem záležet na tom, zda koaliční partneři tuto vizi podpoří," řekl.

Investorem projektu je firma Compag Mladá Boleslav, ve které má město podíl a která zajišťuje technické služby včetně svozu odpadu. Celková investice do výstavby bude 479 milionů korun, 179 milionů pokryje dotace od Státního fondu životního prostředí, zbylých 300 milionů korun zaplatí Compag bankovním úvěrem se splatností 15 let.

Primátor dnes také kritizoval obsah anonymního letáku, který kdosi nedávno rozšířil po Mladé Boleslavi a který podle něj obsahoval řadu nepravdivých a lživých údajů. Vedení města zvažuje podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

Cílem nového centra odpadů je co nejvíc složek směsného komunálního odpadu využít pro výrobu energie, ať už elektrické či jako paliva. Nákladní automobily přivezou odpad přímo do haly, kde se mechanicky přes lis oddělí suchá a mokrá frakce. Mokrou frakci lis vytlačí pod vysokým tlakem z pevného odpadu a tato část pokračuje do fermentační stanice. V ní bude z odpadu vyráběn bioplyn, který se v turbíně zpracuje na elektrickou energii.

Suchá část odpadu se vytřídí na co nejvíce využitelných surovin. Z té budou nejdříve vytříděny železné a neželezné kovy, inertní materiály jako popely nebo písky a PVC. Zbytek se podrtí a zpracuje do peletek, které budou dále dodávány do elektrárny Ško-Energo, která vyrábí teplo a energii pro město a zdejší automobilku Škoda Auto. Teprve v elektrárně Ško-energo se budou peletky spalovat.

Z celkového objemu odpadu, který přijde do centra, půjde na skládku 10 až 15 procent. Kapacita zařízení je 60.000 tun ročně a je určena zejména pro region Mladoboleslavska.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 30.7.13
Poslední změna: 30.7.2013
Počet shlédnutí: 554