Zprávy z tisku
V EU je z obnovitelných zdrojů asi desetina spotřebované energie
Energie z obnovitelných zdrojů v Evropské unii v roce 2008 představovala 10,3 procenta energetické spotřeby. Informoval o tom dnes Evropský statistický úřad (Eurostat). Proti předchozím rokům je to nárůst, v roce 2007 podíl energie ze "zelených" zdrojů činil 9,7 procenta a o rok dříve 8,8 procenta.
V EU by podíl obnovitelných zdrojů na energetické spotřebě měl stoupnout
do roku 2020 na 20 procent. EU v tomto směru každé zemi stanovila
individuální cíle.
V Česku je cíl 13 procent. V roce 2008 přitom podle údajů Eurostatu z
obnovitelných zdrojů pocházelo v České republice 7,2 procenta
energetické spotřeby, o rok dříve to bylo 7,3 procenta. Na Slovensku cíl
činí 14 procent, předloni země dosáhla 8,4 procenta a o rok dříve 7,4
procenta.
Největší podíl obnovitelné energie na spotřebě mají v 27členné EU
Švédsko, Finsko, Lotyšsko, Rakousko a Portugalsko. Ve Švédsku to je více
než 44 procent. Nejméně je to naopak na Maltě (0,2 procenta) a v
Lucembursku (2,1 procenta).
V případě elektřiny loni podle nedávno zveřejněné studie Evropské komise
z obnovitelných zdrojů pocházelo 19,9 procenta elektrického proudu,
který se spotřeboval v EU. V roce 2020 by tak podle odhadů komise při
udržení současného vývoje mohlo být z obnovitelných zdrojů vyráběno 35
až 40 procent elektřiny, kterou v té době EU spotřebuje. V ČR se loni z
obnovitelných zdrojů vyrobilo 6,81 procenta spotřebovaného elektrického
proudu.
Podíl obnovitelné energie jako procento hrubé finální
spotřeby energie
Země
2006
2007
2008
cíl pro rok 2020

Belgie
2,7
3,0
3,3
13

Bulharsko
9,3
9,1
9,4
16

ČR
6,4
7,3
7,2
13

Dánsko
16,8
18,1
18,8
30

Německo
6,9
9,0
8,9
18

Estonsko
16,1
17,1
19,1
25

Irsko
3,0
3,4
3,8
16

Řecko
7,2
8,1
8,0
18

Španělsko
9,1
9,6
10,7
20

Francie
9,6
10,2
11,0
23

Itálie
5,3
5,2
6,8
17

Kypr
2,5
3,1
4,1
13

Lotyšsko
31,3
29,7
29,9
40

Litva
14,7
14,2
15,3
23

Lucembursko
0,9
2,0
2,1
11

Maďarsko
5,1
6,0
6,6
13

Malta
0,1
0,2
0,2
10

Nizozemsko
2,5
3,0
3,2
14

Rakousko
24,8
26,6
28,5
34

Polsko
7,4
7,4
7,9
15

Portugalsko
20,5
22,2
23,2
31

Rumunsko
17,5
18,7
20,4
24

Slovinsko
15,5
15,6
15,1
25

Slovensko
6,2
7,4
8,4
14

Finsko
29,2
28,9
30,5
38

Švédsko
42,7
44,2
44,4
49

Velká Británie
1,5
1,7
2,2
15

Zdroj (tabulka): Eurostat
Zdroj: Zpráva ČTK
Datum uveřejnění: 13.7.10
Poslední změna: 13.7.2010
Počet shlédnutí: 128
V EU je z obnovitelných zdrojů asi desetina spotřebované energie
Energie z obnovitelných zdrojů v Evropské unii v roce 2008 představovala 10,3 procenta energetické spotřeby. Informoval o tom dnes Evropský statistický úřad (Eurostat). Proti předchozím rokům je to nárůst, v roce 2007 podíl energie ze "zelených" zdrojů činil 9,7 procenta a o rok dříve 8,8 procenta.
V EU by podíl obnovitelných zdrojů na energetické spotřebě měl stoupnout do roku 2020 na 20 procent. EU v tomto směru každé zemi stanovila individuální cíle.
V Česku je cíl 13 procent. V roce 2008 přitom podle údajů Eurostatu z obnovitelných zdrojů pocházelo v České republice 7,2 procenta energetické spotřeby, o rok dříve to bylo 7,3 procenta. Na Slovensku cíl činí 14 procent, předloni země dosáhla 8,4 procenta a o rok dříve 7,4 procenta.
Největší podíl obnovitelné energie na spotřebě mají v 27členné EU Švédsko, Finsko, Lotyšsko, Rakousko a Portugalsko. Ve Švédsku to je více než 44 procent. Nejméně je to naopak na Maltě (0,2 procenta) a v Lucembursku (2,1 procenta).
V případě elektřiny loni podle nedávno zveřejněné studie Evropské komise z obnovitelných zdrojů pocházelo 19,9 procenta elektrického proudu, který se spotřeboval v EU. V roce 2020 by tak podle odhadů komise při udržení současného vývoje mohlo být z obnovitelných zdrojů vyráběno 35 až 40 procent elektřiny, kterou v té době EU spotřebuje. V ČR se loni z obnovitelných zdrojů vyrobilo 6,81 procenta spotřebovaného elektrického proudu.
| Země | 2006 | 2007 | 2008 | cíl pro rok 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Belgie | 2,7 | 3,0 | 3,3 | 13 |
| Bulharsko | 9,3 | 9,1 | 9,4 | 16 |
| ČR | 6,4 | 7,3 | 7,2 | 13 |
| Dánsko | 16,8 | 18,1 | 18,8 | 30 |
| Německo | 6,9 | 9,0 | 8,9 | 18 |
| Estonsko | 16,1 | 17,1 | 19,1 | 25 |
| Irsko | 3,0 | 3,4 | 3,8 | 16 |
| Řecko | 7,2 | 8,1 | 8,0 | 18 |
| Španělsko | 9,1 | 9,6 | 10,7 | 20 |
| Francie | 9,6 | 10,2 | 11,0 | 23 |
| Itálie | 5,3 | 5,2 | 6,8 | 17 |
| Kypr | 2,5 | 3,1 | 4,1 | 13 |
| Lotyšsko | 31,3 | 29,7 | 29,9 | 40 |
| Litva | 14,7 | 14,2 | 15,3 | 23 |
| Lucembursko | 0,9 | 2,0 | 2,1 | 11 |
| Maďarsko | 5,1 | 6,0 | 6,6 | 13 |
| Malta | 0,1 | 0,2 | 0,2 | 10 |
| Nizozemsko | 2,5 | 3,0 | 3,2 | 14 |
| Rakousko | 24,8 | 26,6 | 28,5 | 34 |
| Polsko | 7,4 | 7,4 | 7,9 | 15 |
| Portugalsko | 20,5 | 22,2 | 23,2 | 31 |
| Rumunsko | 17,5 | 18,7 | 20,4 | 24 |
| Slovinsko | 15,5 | 15,6 | 15,1 | 25 |
| Slovensko | 6,2 | 7,4 | 8,4 | 14 |
| Finsko | 29,2 | 28,9 | 30,5 | 38 |
| Švédsko | 42,7 | 44,2 | 44,4 | 49 |
| Velká Británie | 1,5 | 1,7 | 2,2 | 15 |
Zdroj (tabulka): Eurostat
Zdroj: Zpráva ČTK
Datum uveřejnění: 13.7.10
Poslední změna: 13.7.2010
Počet shlédnutí: 128