Zprávy z tisku

Trmický lihovar dostal druhou pokutu, tentokrát milion korun

Lihovar společnosti PLP v Trmicích na Ústecku dostal druhou pokutu za výrobu po ukončení zkušebního provozu. Ta je v maximální výši milionu korun. ČTK to dnes řekl vedoucí odboru výstavby, dopravy a životního prostředí trmického městského úřadu Martin Sommer. První sankce činila 800.000 Kč. Zkušební provoz lihovaru skončil v červenci, stavební úřad mu jej kvůli problémům se zápachem neprodloužil.

 
 

Nynější pokuta je za druhou kontrolu z 11. srpna. Při další kontrole toto úterý vedení společnosti PLP do podniku kontrolu stavebního úřadu nepustilo. Podle generálního ředitele společnosti Pavla Nohavy firma hledá s právníky řešení problému a jedná jen s Krajským úřadem Ústeckého kraje.

Stavební úřad v Trmicích podle vedení lihovaru prý případ posuzuje subjektivně a je pod velkým tlakem. Podle Sommera trmický úřad předal Krajskému úřadu Ústeckého kraje odvolání lihovaru proti neprodloužení zkušebního provozu a bude čekat s dalšími kroky na rozhodnutí kraje.

Lihovar na krajském úřadě také požaduje, aby změnil stavební úřad, který o záležitosti rozhoduje. Dokud prý nerozhodne, nebude firma jednat jinak. Stavební úřad může za užívání stavby bez povolení opakovaně ukládat pokutu až do milionu korun, za neumožnění stavebního dozoru může ředitel podniku dostat pokutu 50.000 korun.

Firma má nasmlouvané kontrakty s dodavateli, v případě zastavení výroby jí hrozí nejen to, že přijde o tržby, ale bude muset platit i další sankce. "Jde o to, abychom neublížili zemědělcům a zaměstnancům," řekl tento týden Nohava ČTK.

Podle vedení společnosti může nepovolení dalšího zkušebního provozu znamenat až likvidaci společnosti, která je schopna ročně odkoupit od zemědělců 280.000 tun obilí. Představitelé společnosti tvrdí, že do stavby lihovaru, který začal fungovat v roce 2007, a do opatření proti zápachu a hluku už dali kolem 1,5 miliardy korun.

Trmický lihovar skončil podle výroční zprávy loni ve ztrátě 79 milionů korun při tržbách 270 milionů korun. O rok dříve, kdy firma na podzim spustila výrobu, dosáhla ztráta téměř 32 milionů Kč při tržbách 212.000 korun. Hospodářský výsledek i tržby byly ovlivněny přetrvávajícími problémy ve výrobě a nenaplněním plánované výrobní kapacity.

Na konci loňského roku pracovalo ve firmě 87 lidí. Hlavním akcionářem firmy PLP je společnost ESB mající 45 procent, teplické Vodohospodářské stavby vlastní 40,29 procenta akcií a Prefa Žatec má 14,71 procenta.

Zdroj: Zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 20.8.09
Poslední změna: 20.8.2009
Počet shlédnutí: 456