Zprávy z tisku

Téměř 4600 obyvatel Jihlavy je pro referendum ke spalovně

Téměř 4600 obyvatel padesátitisícové Jihlavy podepsalo návrh na vypsání místního referenda ke zvažované stavbě spalovny odpadů. Archy s podpisy dnes aktivisté předali magistrátu a symbolicky i primátorovi. Aby jihlavské zastupitelstvo referendum vyhlásilo, bylo potřeba shromáždit zhruba 4200 podpisů, což představuje desetinu oprávněných voličů. Podle primátora Jaroslava Vymazala (ODS) však aktivisté ze sdružení Společně pro Vysočinu nepředložili žádný návrh, jak s odpady ve městě nakládat.

 
 

Kvůli úsporám nákladů navrhují aktivisté konání prvního jihlavského referenda souběžně s volbami do obecních zastupitelstev na 10. a 11. října.

Lidé by měli v referendu odpovídat na tři otázky, které se kromě stavby spalovny týkají i recyklace odpadu a zvýhodnění pro lidi, kteří odpad řádně třídí. Podrobnosti jsou na webu. K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35 procent oprávněných voličů. Rozhodnutí v referendu by bylo závazné pro městské zastupitelstvo, pokud by ho podpořila nadpoloviční většina hlasujících, minimálně však 25 procent oprávněných voličů.

"Aktivisté sice sebrali podpisy, ale nepředložili žádný návrh, jak odpady řešit," řekl novinářům Vymazal. Podle něj zatím chybí novela zákona o odpadech s vazbou na evropskou legislativu, která by měla být přijata letos na podzim. "Ta nám ukáže, jakým směrem v této otázce jít dál," dodal Vymazal s tím, že požadavek na vyhlášení referenda považuje za zcela legitimní, i když poněkud uspěchaný.

Odpůrci spalovny sbírali podpisy pro referendum od loňského listopadu. "Do doby, než vedení města referendum vyhlásí, budeme podpisové listiny stále přijímat," uvedl zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal.

Podle dříve zveřejněných představ obcí a kraje by mohla na Vysočině vzniknout spalovna s roční kapacitou až 150.000 tun odpadu, za nejvhodnější lokalitu byla označena Jihlava. Podle mluvčího magistrátu Radka Tulise se už s touto studií nepočítá. Jednou z variant je teď vznik jednoho nebo více menších energetických zařízení v kraji, uvedl už dříve Tulis.

Spalováním odpadu by se mělo vyrábět teplo a elektřina. Předloni proti záměru na stavbu velké spalovny v Jihlavě protestovali hlavně aktivisté z ekologického sdružení Arnika. Místní sdružení Za zdravý Ádol uvedlo, že jeho petici Stop spalovně tehdy podepsalo 2500 lidí.

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 23.7.14
Poslední změna: 24.7.2014
Počet shlédnutí: 205