Zprávy z tisku

Šumavské malé vodní elektrárny si prohlédne v létě přes 6000 lidí

Plzeň 17. června (ČTK) - Přes 6000 lidí každoročně navštíví v létě expozici Šumavská energie, kterou v objektu malé vodní elektrárny Vydra otevřela před 20 lety skupina ČEZ. Zahrnuje krajinný model území od Modravy po soutok Vydry a Křemelné, historické přístroje nebo modely vodních elektráren s aktivní simulací technologického procesu. Velká část expozice je zaměřena na Vchynicko-tetovský plavební kanál, který má délku 14 kilometrů a sloužil pro plavení dřeva ze Šumavy. ČTK to řekla mluvčí ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová. Exkurze, která je zdarma, patří dnes k turisticky nejvyhledávanějším na Šumavě.

 
 

"Nově tam zájemci najdou i informace o vodních elektrárnách skupiny ČEZ. Mohou zhlédnout i některé z tematicky souvisejících filmů a prohlédnout si i blízkou národní technickou památku, malou vodní elektrárnu Čeňkova Pila z roku 1912," uvedla mluvčí. Čeňkova Pila a Vydra, které od sebe dělí 30 let, stále využívají k výrobě elektřiny vodu ze šumavských slatí. Odborníci je považují za perly industriální architektury. Lidé si je mohou prohlédnou také virtuálně na webu http://virtualniprohlidky.cez.cz/, který má podle mluvčí také slušnou návštěvnost.

Informační centrum Šumavská energie je odevřené od začátku června do konce září, v ostatních měsících ho lze navštívit po dohodě. "Dále máme v Plzeňském kraji vodní elektrárny na přehradě Hracholusky (sever Plzeňska) a v Plzni-Bukovci, přístupné po předchozí domluvě, například školákům nebo veřejnosti v rámci Dne vody," řekla mluvčí.

Ze všech malých vodních zdrojů ČEZ jsou elektrárny Vydra a Čeňkova Pila páté nejvíce navštěvované po přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně se zhruba a 80.000 lidmi za rok, Hučákem v Hradci Králové s 13.300 návštěvníky, přečerpávací vodní elektrárně Dalešice (přes 12.000 lidí) a po Lipně s téměř 8000 zájemci.

Loni navštívilo elektrárny a infocentra ČEZ po celé ČR téměř 200.000 lidí. Největší nápor zájemců o takzvanou technickou turistiku zaznamenaly Dlouhé Stráně a jaderné elektrárny Temelín a Dukovany.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 22.6.2016

 


Datum uveřejnění: 22.6.16
Poslední změna: 22.6.2016
Počet shlédnutí: 914