Zprávy z tisku

První akreditace pro ověřovatele emisí skleníkových plynů u nás je na světě

Český institut pro akreditaci udělil vůbec poprvé v České republice akreditaci ověřovateli množství emisí skleníkových plynů. Jejím prvním držitelem je akciová společnost Technické služby ochrany ovzduší Praha.

 
 

Oddělení hodnocení životního prostředí společnosti Technické služby ochrany ovzduší má již zkušenosti s ověřováním množství emisí skleníkových plynů z minulých let. Společnost se dlouhodobě věnuje problematice ochrany ovzduší, jako je měření emisí a kalibrace přístrojů pro tato měření. Pro tyto činnosti společnost již akreditaci má.

Systém obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů byl u nás zaveden v roce 2004 a dosud se týká výhradně emisí oxidu uhličitého (CO2) [1]. Cílem systému je snižování emisí skleníkových plynů. Systému funguje na principu, že každé zařízení produkující určité množství CO2 disponuje určitým počtem povolenek přidělených na základě Národního alokačního plánu. Povolenky ho opravňují k vypuštění určitého počtu ekvivalentních tun CO2 za rok. Každé zařízení si musí zprávu o vypuštěných emisích CO2 za předcházející rok nechat ověřit nezávislým ověřovatelem. Pokud podnik sníží emise pod povolenou kvótu, může zbývající povolenky prodat v evropském systému obchodování, který má podobu jakési povolenkové burzy. V opačném případě musí znečišťovatel povolenky naopak nakoupit.

Po zkušenostech z prvního obchodovacího období (do roku 2007) došlo ke změnám ve způsobu, jak se autorizují společnosti, které emise jednotlivých podniků ověřují. Od 1.1. 2008 bude Ministerstvo životního prostředí ČR provádět autorizace k této činnosti výhradně na základě platné akreditace, která je dokladem odborné způsobilosti ověřovatele emisí. Akreditace uděluje Český institut pro akreditaci (ČIA) jako národní akreditační orgán [2].

Český institut pro akreditaci, byl založen v roce 1993. Jako národní akreditační orgán založený Českou republikou garantuje vydáním Osvědčení o akreditaci, že subjekt je odborně způsobilý poskytovat své služby v oblasti zkoušení, certifikace a inspekce v souladu s platnými normami a právními předpisy v celém rozsahu akreditace. Členství v mezinárodních organizacích (EA, ILAC, IAF) a podpisy mezinárodních multilaterálních dohod EA (na evropské úrovni) a ILAC, IAF (na celosvětové úrovni) o vzájemném uznávání výsledků akreditací dává záruky profesionální úrovně práce a přístupu ze strany ČIA.


Poznámky:
[1] Stalo se tak zákonem č. 695/2004 Sb.
[2] Tato akreditace probíhá podle evropské normy EN 45011 a dokumentu Evropské spolupráce pro akreditaci EA-6/03.

Kontakt:
Radim Frolík, Český institut pro akreditaci, tel.: 221 004 703, 724 797 767, fax: 221 004 408, e-mail: frolik@cai.cz, www.cai.cz
Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP, tel.: 267 122 040, 724 175 927, fax: 267 311 496, e-mail: Jakub_Kaspar@env.cz

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

 


Datum uveřejnění: 17.8.07
Poslední změna: 17.8.2007
Počet shlédnutí: 507