Zprávy z tisku
Program Zelená úsporám vyhlásil stop pro panelové domy - aktualizováno
Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že dnes od 15.00 hodin dočasně přerušuje přijímání žádostí pro panelové domy v rámci programu Zelená úsporám. Dosud přijaté projekty budou zpracovány podle dosavadních pravidel, nově by se financování energetických úspor v panelových domech mělo rozeběhnout na jaře. Dotace pro ostatní bytové domy a rodinné domy pokračují a budou i nadále financovány beze změn, ujišťuje ministerstvo.
Přijímání žádosti zastavil Státní fond
životního prostředí (SFŽP) kvůli tomu, že se v poslední době do
programu hlásí velké množství projektů, u kterých není jasné, zda
skutečně peníze využijí či nikoli. To vychází z pravidel programu.
Majitelé rodinných domů žádají peníze z programu Zelená úsporám až po
proběhlé investici, zatímco velké bytové domy, ať už panelové nebo
cihlové, si nejdříve nechají rekonstrukci schválit a až po té se pustí
do realizace.
„Jenže když dojde na lámání chleba, tedy na investice, bytová družstva
nebo společnenství vlastníků zjistí, že si půjčku na stavební práce
nejsou ochotni vzít“, říká mluvčí SFŽP Lenka Brantová. Fond ale musí
peníze na schválené žádostí blokovat právě na účel konkrétní přestavby.
„Chceme se vyhnout tomu, abychom alokovali peníze na realizace, které
neproběhnou, když by se ty peníze daly použít jinde,“ vysvětlila
Ekolistu.cz Brantová. Panelové domy představují velké investice už jen
kvůli své velikosti. "Jedná se o domy až o dvou stech bytech, to je
nesrovnatelné s deseti až dvaceti byty v běžných činžovních domech,"
vysvětluje Brantová, proč se změny nedotknou všech bytových domů.
Od 1. září 2009, kdy se mohly panelové domy začít do programu hlásit, do
konce roku přijal Státní fond 13 žádostí, od ledna do června letošního
roku to bylo 263 žádostí a od 1. 7. do 22. 8. 423 žádostí. "Celkem je to
tedy 699 žádostí za 2,5 miliardy korun. Proti tomu stojí 12
realizovaných a proplacených žádostí pro panelové domy za 32,5 milionu
korun," sdělila pro Ekolist.cz Lenka Brantová.
Fond si tak chce přes zimu vzít oddechový čas, aby zjistil, kolik reálně
bude panelovým domům proplácet. Výsledky analýzy budou zveřejněny
začátkem příštího roku a mají se stát podkladem pro další pokračování
programu. Nové příjímání žádostí pro panelové domy by mělo začít zase na
začátku stavební sezóny v roce 2011.
Program Zelená úsporám byl zahájen 22. dubna 2009 a nejdříve byl určen
jen pro rodinné a nepanelové bytové domy. Program je financován z
prodeje kjótských povolenek, těch dosud Česká republika prodala za 18,2
miliardy korun. Při spuštění programu se počítalo s celkovou částkou
kolem 25 miliard korun. Dotace na zateplení domů, výstavbu pasivních
domů a výměnu topení za příznivější pro životní prostředí by měly
skončit 31. 12. 2012.
Zdroj: Ekolist
Datum uveřejnění: 24.8.10
Poslední změna: 24.8.2010
Počet shlédnutí: 196
Program Zelená úsporám vyhlásil stop pro panelové domy - aktualizováno
Ministerstvo životního prostředí oznámilo, že dnes od 15.00 hodin dočasně přerušuje přijímání žádostí pro panelové domy v rámci programu Zelená úsporám. Dosud přijaté projekty budou zpracovány podle dosavadních pravidel, nově by se financování energetických úspor v panelových domech mělo rozeběhnout na jaře. Dotace pro ostatní bytové domy a rodinné domy pokračují a budou i nadále financovány beze změn, ujišťuje ministerstvo.
Přijímání žádosti zastavil Státní fond životního prostředí (SFŽP) kvůli tomu, že se v poslední době do programu hlásí velké množství projektů, u kterých není jasné, zda skutečně peníze využijí či nikoli. To vychází z pravidel programu. Majitelé rodinných domů žádají peníze z programu Zelená úsporám až po proběhlé investici, zatímco velké bytové domy, ať už panelové nebo cihlové, si nejdříve nechají rekonstrukci schválit a až po té se pustí do realizace.
„Jenže když dojde na lámání chleba, tedy na investice, bytová družstva nebo společnenství vlastníků zjistí, že si půjčku na stavební práce nejsou ochotni vzít“, říká mluvčí SFŽP Lenka Brantová. Fond ale musí peníze na schválené žádostí blokovat právě na účel konkrétní přestavby. „Chceme se vyhnout tomu, abychom alokovali peníze na realizace, které neproběhnou, když by se ty peníze daly použít jinde,“ vysvětlila Ekolistu.cz Brantová. Panelové domy představují velké investice už jen kvůli své velikosti. "Jedná se o domy až o dvou stech bytech, to je nesrovnatelné s deseti až dvaceti byty v běžných činžovních domech," vysvětluje Brantová, proč se změny nedotknou všech bytových domů.
Od 1. září 2009, kdy se mohly panelové domy začít do programu hlásit, do konce roku přijal Státní fond 13 žádostí, od ledna do června letošního roku to bylo 263 žádostí a od 1. 7. do 22. 8. 423 žádostí. "Celkem je to tedy 699 žádostí za 2,5 miliardy korun. Proti tomu stojí 12 realizovaných a proplacených žádostí pro panelové domy za 32,5 milionu korun," sdělila pro Ekolist.cz Lenka Brantová.
Fond si tak chce přes zimu vzít oddechový čas, aby zjistil, kolik reálně bude panelovým domům proplácet. Výsledky analýzy budou zveřejněny začátkem příštího roku a mají se stát podkladem pro další pokračování programu. Nové příjímání žádostí pro panelové domy by mělo začít zase na začátku stavební sezóny v roce 2011.
Program Zelená úsporám byl zahájen 22. dubna 2009 a nejdříve byl určen jen pro rodinné a nepanelové bytové domy. Program je financován z prodeje kjótských povolenek, těch dosud Česká republika prodala za 18,2 miliardy korun. Při spuštění programu se počítalo s celkovou částkou kolem 25 miliard korun. Dotace na zateplení domů, výstavbu pasivních domů a výměnu topení za příznivější pro životní prostředí by měly skončit 31. 12. 2012.
Zdroj: Ekolist
Datum uveřejnění: 24.8.10
Poslední změna: 24.8.2010
Počet shlédnutí: 196