Zprávy z tisku

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně měla loni rekordní produkci

Šumperk 13. ledna (ČTK) - Rekordních více než 716 milionů kWh elektřiny vyrobila loni přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku, jejíž produkce meziročně vzrostla zhruba o 1,7 procenta. Navázala tak na nepřetržitý růst ročních produkcí, který trvá od roku 2011, řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

 
 

Rostoucí produkce přečerpávací elektrárny souvisí s jejím stále častějším využíváním ke stabilizaci energetické soustavy, kterou zatěžují výrazné a nepředvídatelné výkyvy v dodávkách elektřiny z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů. "Dopředu odhadnout jejich objem výroby je totiž velmi obtížné. Současně se projevuje také vyšší úroveň obchodování s vyrobenou elektřinou v době denních cenových špiček," komentoval Sobol růst produkce přečerpávací elektrárny.

Celková výroba elektřiny ve vodních elektrárnách ČEZ loni činila 2,035 miliardy kWh. Ve srovnání s rokem 2015 se zvýšila o 3,8 procenta. Největší množství vyrobené energie dodaly přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně (716 milionů kWh) a Dalešice (454 mil. kWh) a největší vodní elektrárna v České republice - Orlík (277 mil. kWh). Více než 1,2 miliardy kWh z celkového objemu výroby si zapsala na konto trojice přečerpávacích vodních elektráren Dlouhé stráně I, Dalešice a Štěchovice II.

"Po klimaticky nepříznivých letech znamenal rok 2016 návrat k relativně stabilním podmínkám pro výrobu elektřiny ve vodních zdrojích," uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík. Podle něj by produkce všech vodních elektráren ČEZ stačila k pokrytí roční spotřeby více než 800.000 českých domácností.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory elektrické energie. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy přečerpávací elektrárny energii naopak vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.

Kvůli průběžnému zvyšování kapacit obnovitelných zdrojů v okolních státech i v ČR bude podle odborníků důležitost přečerpávacích elektráren v tuzemské energetické soustavě v budoucnu stále stoupat.

Zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v Česku je právě přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Stavba byla uvedena do provozu 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství. Vodní elektrárna Dlouhé stráně pomáhá přitáhnout turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 18.1.2017

 


Datum uveřejnění: 18.1.17
Poslední změna: 18.1.2017
Počet shlédnutí: 920