Zprávy z tisku

Od Nového roku se mění způsob platby poplatku na zelenou energii

Praha 27. prosince (ČTK) - Od Nového roku se v Česku změní způsob platby poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE). Účinná totiž začne být podstatná část rozsáhlé novely energetického zákona, která s tím počítá. Podle novely se už poplatek nebude platit za spotřebované množství elektřiny, ale podle hodnoty hlavního jističe. U odběratelů, převážně průmyslových podniků, kteří odebírají elektřinu z vysokého napětí, pak podle rezervovaného příkonu.

 
 

Ministerstvo průmyslu (MPO), které zákon připravilo, tvrdí, že kvůli novému způsobu žádný odběratel nezaplatí více. Naopak v případě, že lidé dokážou kapacitu svého jističe snížit, prý ušetří. Dosud činila maximální výše poplatku na OZE v Česku 495 korun za megawatthodinu.

Češi budou příští rok platit poplatek na OZE i přesto, že Energetický regulační úřad (ERÚ) dosud nevypsal podporu výrobcům obnovitelných zdrojů. Má jít až o 42 miliard Kč. "V případě, že by se skutečně nezačalo vyplácet, čemuž asi nikdo nevěříme, a peníze se od spotřebitelů vyberou, tak se jim v následujících letech vrátí v regulovaných cenách," řekl ČTK mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Energetický regulační úřad (ERÚ) ve středu oznámil, že připravil pracovní verzi cenového rozhodnutí, ve které počítá s podporou pro existující zdroje obnovitelné energie. Finální znění rozhodnutí však úřad přijme až ve chvíli, kdy schválené nařízení vlády vyjde ve Sbírce zákonů.

Právě ERÚ proti novele při sněmovním projednávání nejhlasitěji protestoval. Varoval, že ministerstvo průmyslu nevyčíslilo její dopady. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) při projednávání v Parlamentu ujišťoval, že novela náklady obyvatel na energie nezvýší.

Předloha má také umožnit rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence.

Schválený zákon řeší i problémy s nezapsanými věcnými břemeny. Týkají se pozemků, na nichž v minulých desetiletích vznikly stavby rozvodů energie. Podle dosavadního zákona je museli majitelé energetických sítí promítnout do katastru nemovitostí do roku 2017. Jde o statisíce parcel. Sněmovna tuto povinnost zrušila, energetické firmy ale budou muset poskytovat informace o infrastruktuře lidem, kteří prokážou právní zájem.

V červnu, tj. pouhý měsíc poté, co prezident Miloš Zeman novelu podepsal, schválila vláda jeho zpřesnění. Řeší výklad pasáže týkající se působnosti nové Rady ERÚ. ERÚ totiž upozornil na nesoulad mezi energetickým a služebním zákonem, který podle něj novela obsahuje. MPO ji hájilo s tím, že funkce předsedkyně a současná organizace úřadu zůstanou stejné do 1. srpna 2017. Úpravu, která by to měla potvrdit, nicméně předložilo. Poslanci ji ale zatím neschválili, ve třetím čtení ji projednají zřejmě v lednu.

"Od 1. ledna 2016 reálně nastane bezvládí, protože vláda schválila systematizaci, že celé vedení úřadu přechází pod služební zákon, což neumožňuje energetický zákon. A novela se zasekla, protože jsou obstrukce kvůli elektronické evidenci tržeb," řekl ČTK Chvojka.

Rada ERÚ bude mít podle novely pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky. Členy a jejího předsedu bude nově jmenovat a odvolávat vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. V současné době jmenuje předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté.

Zdroj: Tisková zpráva ČTK 30.12.2015 

 


Datum uveřejnění: 30.12.15
Poslední změna: 30.12.2015
Počet shlédnutí: 899