Zprávy z tisku

Obce, školy i neziskovky mohou žádat o granty na zelené oázy. Dostanou na ně 1,4 milionu korun

Praha (29. srpna 2017) – Již zítra startuje třetí ročník grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Celkem společně rozdělí 1,4 milionu korun. Chtějí tak prostřednictvím lokálních projektů navrátit zeleň a vodní prvky do městského prostoru. O granty ve výši až 140.000 Kč mohou obce, školy, spolky a další organizace žádat do 31. října. Dnes také organizátoři vyhlásili nejlepší projekt loňského ročníku. Stala se jím Magická zahrada Centra Bazalka z Českých Budějovic, která díky tomu získá jako odměnu dalších 25 tisíc korun.

 
 

„Podobně jako tomu bylo u prvního ročníku, i ten právě skončený nás potěšil zájmem veřejnosti o grantovou výzvu. Věříme, že konkrétní výsledky obou ročníků přilákají také další zájemce pro právě zahájenou výzvu pro rok 2018. Podporu v oblasti životního prostředí vnímáme jako důležitý dlouhodobý závazek a kvalita realizovaných projektů nás potom naplňuje důležitým vědomím, že podpořené projekty přinášejí skutečné, konkrétní dopady a k tomu i pozitivní ohlasy,“komentuje Tomáš Pavlík, CSR společnosti MOL Česká republika.

Z grantového programu Zelené oázy mohou obce, školy nebo další instituce financovat například nákup sazenic, potřebného materiálu, jako je nářadí, kůly nebo pletivo, dále odborné poradenství nebo přípravu a tisk výukových a propagačních materiálů. 

„Chceme, aby projekty pomohly v co největší míře propojit obyvatele obce nebo města. Taková společná aktivita totiž může být vynikajícím nástrojem, jak lidi učit zodpovědnosti k místu, ve kterém sami žijí,“ vysvětluje grantový manažer Nadace Partnerství František Brückner. Příkladovým projektem je třeba Magická zahrada Centra Bazalka v Českých Budějovicích, která získala i letošní ocenění pro nejlepší Zelenou oázu roku. Zahrada slouží především dětem s kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra. Díky grantu mohlo centrum zahradu zrevitalizovat, osadit ji třemi stovkami sazenic původních keřů, zazelenit protihlukovou zeď nebo vysadit ovocné stromy a vybudovat vyvýšené záhony.

Podle ředitele Nadace Partnerství jsou podobné projekty klíčové také z důvodu adaptace měst na změny klimatu a udržení vody ve městech. „Každé i jakkoliv malé opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu v urbanizovaném prostoru, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn. Například ochlazovat okolí za letních veder nebo zpomalovat odtok za přívalových dešťů a zadrženou vodu hospodárně využívat. Je potřeba, aby se česká města a obce na změny klimatu postupně připravovala a adaptovala,“ uzavírá ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.  

Další informace najdete na www.zelene-oazy.cz.

Fotografie z minulého ročníku ke stažení

Zdroj: Tisková zpráva Nadace Partnerství 31.8.2017

 


Datum uveřejnění: 31.8.17
Poslední změna: 31.8.2017
Počet shlédnutí: 1044