Zprávy z tisku

Nahradí cukr ropu jako surovinu pro výrobu plastů?

Plastové obaly – rozhlédněte se kolem sebe a schválně, jestlipak vám nějaký padne do oka. Dnes jsou proste všude a na jejich výrobu se v naprosté většině používá ropa. Existují ale výjimky, které se vyrábějí z kukuřice nebo jiných potravin.

 
 

Ve většině se jedná o použití škrobu nebo cukru pro syntézu plastů. Za prvé je tento princip výroby poměrně eticky sporný, protože zvyšuje ceny potravin a za druhé je energeticky o dost náročnější, než při výrobě plastů z ropy.
Tým vědců z Londýnské Imperial College pod vedením doktorky Charlote Williamsové zveřejnil 17. února tohoto roku způsob výroby nového biologicky odbouratelného plastu, který najde svoje využití především v oblasti potravinářských obalů. Základem nového polymeru mají být cukry bohaté na kyslík, jejichž výroba není tak energeticky náročná (v porovnání například s polylactidy), a výsledný produkt může být po použití zkompostován a navrácen přírodě ve formě hnojiva.
Tým se zaměřil na efektivitu postupu výroby od energetické náročnosti, přes technologickou složitost výroby až po spotřebu vody. Efektivitě výrazně pomáhá fakt, že výchozí surovinou výroby je zemědělský nebo potravinářský odpad, případně rychle rostoucí traviny. Celkově tak může tento výrobek konkurovat plastům z ropy.
Kromě potravin může najít nový plast svoje uplatnění i v oblasti medicíny. Jak samotný plast, tak i výsledky rozkladu jsou zdraví neškodné a organismus je dokáže vstřebat. Takže může být použit jako regenerační tkanina, na stehy a na dopravu léků. Tým úzce spolupracuje se společností BioCeramic Therapeutics při uvedení nového polymeru na trh.

Zdroj: Petrol.cz

 


Datum uveřejnění: 23.2.10
Poslední změna: 23.2.2010
Počet shlédnutí: 457