Zprávy z tisku

Na polích se rodí slibná úroda a ceny nejsou zlé

Zatím to vypadá slušně. Farmáři mají pod střechou dvě třetiny obilí a téměř všechnu řepku. Výnosy by měly být podle ministerstva zemědělství o čtrnáct procent vyšší než loni. Avšak farmáři s obavami hledí na východ kvůli embargu. Navíc čeští zpracovatelé v Rusku investovali. Nyní jsou tyto peníze zmrazené.

 
 

„Výnosy jsou velmi pěkné, hlavně u jařin. Podepsalo se na tom hlavně počasí, které prodloužilo vegetační období 
o měsíc," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.

Podle včera zveřejněných odhadů, které se vztahovaly 
k polovině července, by letošní úroda obilovin měla být o 3,4 procenta vyšší než loni. Oproti desetiletému průměru by měla být vyšší dokonce o 4,4 procenta.

Dobrou úrodu potvrzují 
i samotní zemědělci. „Pokud se nic dramatického nestane, mohla by být i rekordní," řekl ředitel Zemědělského svazu České republiky Jan Ulrich. 
V některých regionech jsou výnosy u pšenice ozimé 
a řepky vyšší oproti loňsku až o patnáct procent. Někde na tom budou sedláci hůře, například na Hodonínsku nebo Rakovnicku, které trápí pravidelné sucho.

Vyšší výnosy

Při současných cenách by tak sedláci nemuseli nadávat, protože by za zhruba sedm milionů tun obilovin měli utržit přibližně třicet miliard korun. Dalších deset miliard by měli dostat z úrody řepky. „Cena je sice o něco nižší než loni, ale zase toho sklidí více, takže propad v tržbách by neměl být," doplnil Hrbek.

Část zemědělců letos vycítila příležitost i v pěstování máku, který nyní zažívá comeback. Před šesti lety ho sice na polích bylo možné vidět více, ale pak se jeho produkce prudce propadla. „Cena je teď dobrá a drží se, vyšší výnosy navíc slibují vyšší úroveň," řekl statistik.

Očekává i vyšší úrodu brambor, která byla loni velmi slabá. Letos by dokonce mohli zemědělci vypěstovat dostatečné množství brambor, které by mohlo v podstatě zásobit celý český trh, takže brambory by se nemusely příliš dovážet.Otázka ovšem je, jak trhy 
v Evropské unii zareagují na ruské embargo. „Do Ruska nevyvážíme obilí, ale hlavně živočišné komodity," upřesnil Hrbek.

Obavy farmářů

Farmáři se však netají svými obavami. Podle Ulricha za první pololetí vyvezli do Ruska komodity, na něž se embargo vztahuje, za 563 milionů korun. Embargo by přitom mělo platit rok. „V zemědělství je 1,2 miliardy korun poměrně významná částka. Bojíme se hlavně velkého přetlaku na trzích Evropské unie a nové trhy se tak rychle neseženou," řekl Ulrich.

To se podle něho bude týkat především polských jablek. „Poláci mají nadstandardní produkci a velmi významnou část exportovali do Ruska. Pokud je vyvezou do Česka, sníží se pěstitelům ceny," upřesnil.

Největší potíže ovšem farmáři očekávají u mléka 
a mléčných výrobků. „Máslo se třeba zamrazí, ale u mléka to nejde, to se zkazí," doplnil 
s tím, že ruské embargo pocítí i někteří výrobci, kteří v Rusku investovali asi 200 milionů korun.

Na druhou stranu Hrbek uvedl, že čeští spotřebitelé mají stále větší zájem o domácí produkci. „Z posledních ukazatelů vyplývá, že se v Česku začínají chovat i selata a na pulty obchodů se vrací naše maso," dodal statistik.

Člen představenstva Agrární komory ČR a šéf zemědělského podniku Agro Jesenice Josef Kubiš řekl regionálnímu Deníku: Sklizeň bude letos dobrá, protože jaro začalo už v polovině února

Úroda je slušná, ceny zatím také, takže zemědělci by si nemuseli stěžovat. Mraky nad Ukrajinou jim však dělají těžkou hlavu. Jestliže farmáři z EU nebudou moci do Ruska vyvážet svou produkci, spadnou podle člena představenstva Agrární komory ČR Josefa Kubiše ceny.

Jaká bude letošní sklizeň z pohledu člověka v terénu?

Letos bude nadprůměrná. Asi to bude horší s kvalitou, protože za posledních čtrnáct dní hodně pršelo. Sklizně zpomalily a kvalita bude nižší, hlavně u potravinářské pšenice. Řepka ovšem dopadla dobře, její výnosy jsou velice slušné. Letos bylo příznivé počasí. Loni byly ještě koncem března mrazy a jaro se otevřelo 5. dubna. Letos jaro začalo 15. února, takže porosty měly o měsíc až měsíc a půl delší vegetační dobu. To se na výnosech projevilo. Samozřejmě jsou výjimky. Na jižní Moravě a třeba na Rakovnicku bylo sucho, ale většina oblastí na tom špatně není.

Letos na polích ubylo řepky. Co za tím stojí?

Špatný podzim a mokro, takže ji nestačili zemědělci zasít.

Není to tedy tím, že by zemědělci řepku opouštěli?

Ne, je to hlavně počasím.

Naopak přibylo máku a brambor. Farmáři vycítili odbyt?

Asi ano, protože makoviny bylo loni strašně málo a cena byla příznivější. Samozřejmě na to sedláci reagovali. To samé bylo s bramborami. Loni jich bylo málo a jejich cena byla vysoká, takže každý se snaží zachovat tržně.

Ovlivní nějakým způsobem letošní sklizeň konflikt na Ukrajině?

Politici vykládají, že se nás to nedotkne, ale my to vidíme úplně jinak. Pokud potraviny nepůjdou do Ruska a Rusové si je seženou někde jinde, 
v Evropské unii bude silný přetlak, což bude mít silný vliv na cenu u všech výrobků. Navíc Unie slíbila Ukrajině bezcelní vývoz obilovin. Jestliže tam bude slušná úroda a sklidí ji, bude propad cen i u obilovin. Z toho máme obavy (pozn. red.: odhady hovoří, že úroda na Ukrajině bude letos rekordní). Prohlášení, že se bude jednat o 100 nebo 300 milionů korun, jsou podle mě chiméry. Pokud by to dopadlo špatně, jednalo by se o miliardy. Jestliže nepůjdou mléčné výrobky do Ruska a cena mléka spadne o korunu, je to pro české zemědělce výpadek dvě a půl miliardy korun. To nejsou jenom miliony. Pokud Poláci nebudou moci ovoce vyvézt do Ruska, kam to vyvezou? Do sousedních zemí, do Česka, takže spadnou ceny. Kdyby to aspoň dostali spotřebitelé, ale většinou si zisk z poklesu ceny nechají obchodníci.

Zdroj: Agris

 


Datum uveřejnění: 14.8.14
Poslední změna: 14.8.2014
Počet shlédnutí: 324