Zprávy z tisku

Moravskoslezský kraj prodloužil příjem žádostí na kotle

Moravskoslezský kraj prodloužil termín pro příjem žádosti o dotaci na ekologické kotle, a to až do 31. října. Rozhodli o tom krajští radní. Zatím si o příspěvek ve výši 40 000 korun požádalo téměř 500 osob, pro zhruba stejný počet zájemců jsou peníze stále ještě k dispozici.

 
 

Pilotní program kraje a ministerstva životního prostředí se spustil letos v únoru a lidé mohli získat dotaci 60 000 korun. V kraji s dlouhodobě nejhorší kvalitou ovzduší v zemi byl o příspěvek takový zájem, že kraj už první den musel příjem žádostí pozastavit. Na dotované kotle bylo tehdy vyčleněno 20 milionů korun, kraj a ministerstvo se o náklady podělily rovným dílem. Peníze pomohou s výměnou asi 330 kotlů.

Kvůli úspěchu programu se kraj rozhodl v projektu pokračovat a další žádosti začal přijímat letos v červnu. Na ekologické kotle je připraveno celkem 40 milionů korun a uspokojena tak může být tisícovka žadatelů. Změnily se však některé podmínky pro příjem žádostí, zřejmě nejcitelnější změnou je právě snížení výše dotace.

Přestože zájem občanů nyní již není tak vysoký, kraj je s výsledky projektu spokojen. Celkový počet dosud přijatých žádostí totiž podle náměstka hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) více než dvojnásobně převyšuje průměrný roční prodej nízkoemisních kotlů v kraji.

Příjem žádostí měl podle původních předpokladů skončit na konci tohoto měsíce. "Žadatelé nemusí mít obavy z dlouhého čekání u podatelny krajského úřadu. Podání žádosti jim nyní zabere maximálně pár minut," podotkl Novák.

Dodal, že všichni, kdo dnes mají nevyhovující kotle na tuhá paliva, by jejich výměnu měli zvážit. V průběhu příštích několika let totiž budou muset kotle stejně vyměnit. "Jejich kotel již emisně nebude vyhovovat nové legislativě na úseku ochrany ovzduší," vysvětlil Novák.

Při používání ekologických kotlů by ročně mohlo do ovzduší z jednoho rodinného domku uniknout až o 100 kilogramů prachu méně, což při výměně 1000 kotlů představuje o 100 tun méně prachu v ovzduší.

Zdroj: Ekolist

 


Datum uveřejnění: 25.7.12
Poslední změna: 25.7.2012
Počet shlédnutí: 143