Zprávy z tisku

Kuba staví první elektrárnu na palivo z biomasy

Kuba v příštím roce zahájí provoz své první elektrárny, která bude používat biomasu jako palivo. Díky "bioelektřině" chce v blízké budoucnosti pokrýt 30 procent svých energetických potřeb, informuje agentura AFP.

 
 

Kuba v příštím roce zahájí provoz své první elektrárny, která bude používat biomasu jako palivo. Díky "bioelektřině" chce v blízké budoucnosti pokrýt 30 procent svých energetických potřeb, informuje agentura AFP.

Elektrárna, která "pojede" na biomasu z odpadu z cukrové třtiny a dalšího rostlinného materiálu, se staví v provincii Ciego de Ávila (asi 400 kilometrů východně od Havany). V první etapě bude elektrárna vyrábět energii potřebnou hlavně pro cukrovary.

Kromě odpadu z cukrové třtiny bude elektrárna spalovat dřevo ze stromu marabú (Dichrostachys cinerea), který je na Kubě velmi hojný. Tato invazivní rostlina ale pochází z Afriky a ničí místní ekosystém. Ovšem podle zástupce cukrovarnického průmyslu Ángela Méndeze má velmi tvrdé dřevo, z něhož se produkuje velmi kvalitní uhlí, zdůraznil kubánský deník Granma.

Zdroj: zpráva ČTK

 


Datum uveřejnění: 26.12.11
Poslední změna: 26.12.2011
Počet shlédnutí: 285