Zprávy z tisku

Kotelnám na Vysočině loni klesl prodej tepla i víc než o desetinu

Prodej tepla z centrálního zásobování v největších městech na Vysočině vloni klesl v meziročním porovnání i o více než o desetinu. Kotelny se musely vyrovnat s další mírnou zimou a také s tepelnými úsporami dosaženými postupujícím zateplováním domů. Pokles tržeb mírnily připojováním dalších objektů a v Pelhřimově i zvýšením výroby tepla spalováním biomasy. Zákazníci díky nižší spotřebě tepla ušetřili. Jihlavské kotelny vracely z loni vybraných záloh kolem 22 milionů korun, řekl ČTK jednatel společnosti Vladimír Nedvěd.

 
 

Jihlavské kotelny zásobují teplem skoro 10.000 bytů v krajské Jihlavě, ale i v Třešti a v Telči, vytápí rovněž 100.000 metrů čtverečních nebytových ploch. Proti plánu tato firma loni vyrobila o pětinu tepla méně. "Rok 2014 byl z pohledu energetiky velmi atypický z hlediska klimatických podmínek," uvedl Nedvěd.

Podnik počítal s ročním obratem mezi 160 a 170 miliony Kč, ale 22 milionů pak lidem vrátil na přeplatcích. Kvůli zlepšení ekonomiky se podle jednatele Jihlavské kotelny dlouhodobě snaží rozšiřovat portfolio svých zákazníků, a to nejen v Jihlavě. Loňský nižší odběr tepla se rovněž projevil navýšením jeho jednotkové ceny. Podle jednatele se sice protopilo méně zemního plynu, ale nesnížily se fixní náklady spojené s provozem.

Třebíčská společnost TTS, která se stará o vytápění podstatné části Třebíče, loni v meziročním porovnání prodej tepla klesl o 12 procent. "A to přesto, že jsme napojili hodně nových objektů. Kdybychom je nenapojili, tak by ten propad byl možná jednou tak velký," podotkl ředitel Richard Horký. Díky navýšení počtu odběrných míst se daří držet na stejné úrovni i cenu za gigajoule, která včetně DPH činí 458 Kč. TTS vyrábí 91 procent tepla z biomasy.

Havlíčkobrodský podnik Teplo HB měl v minulé topné sezoně kvůli mírné zimě a zateplování domů o deset až 15 procent nižší prodej tepla. Vyrábí ho spalováním plynu. Cenu pro zákazníky nezvýšil. "Vnitřními opatřeními a levnějšími nákupy energií držíme cenu pořád stejnou," uvedl jednatel Miroslav Sommer.

Pelhřimovský podnik Iromez prodal minulou topnou sezonu v meziročním porovnání o čtyři procenta méně tepla. "Snížení tržeb z prodeje tepla (firma) Iromez kompenzovala úsporami na palivu a provozních nákladech, naši zákazníci to tudíž nijak nepocítili," uvedla mluvčí Jitka Tůmová. Udržet cenu tepla prý pomohlo i navýšení podílu biomasy v palivové základně. "V současnosti využíváme pro výrobu biomasu z 94 procent a zbytek tvoří zemní plyn," sdělila. Iromez zásobuje teplem přes 3100 domácností a další veřejné a průmyslové budovy.

Zdroj: ČTK

 


Datum uveřejnění: 26.4.15
Poslední změna: 27.4.2015
Počet shlédnutí: 344